Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fámy vtipálka matou řidiče i úředníky

  21:37aktualizováno  21:37
Třebíč - Fronty na dopravním oddělení okresního úřadu, desítky telefonátů ohledně doby a výše poplatku za výměnu dokladů. K tomu rozhořčení a zmatení úředníci. To vše mají na svědomí fámy šířené neznámým vtipálkem či více lidmi po Třebíči. "Už od dubna někdo velice úspěšně rozšiřuje fámy, které nám působí velké potíže," vysvětlil vedoucí okresního referátu dopravy Jan Zahrádka.

Situace se vyhrotila koncem května. Počet lidí, dožadujících se okamžité výměny řidičského průkazu, výrazně překračoval běžný denní průměr a znavení úředníci měli co dělat, aby vše vyřídili do skončení pracovní doby. Podle 'zaručených zpráv' by totiž ten, kdo si nestihne průkaz vyměnit do konce května, musel od června za výměnu platit pět set korun.

"Nyní se už objevuje další zpráva, že lhůta je do konce června, a pak že lidé zaplatí tři sta korun," upozornil Zahrádka s tím, že vše je jen nemístný žert nějakého vtipálka a pravdou je pouze to, že každý motorista si časem musí řidičský průkaz vyměnit.

Mylné informace nepřidají na pohodě ani úředníkům, ani lidem, kteří zbytečně čekají dlouhé fronty. "Bavili se o tom zákazníci u nás v prodejně. Říkali, že od června se za výměnu bude platit," potvrdila existenci fámy Jana Křížová. Sama prý o způsobu výměny řidičských průkazů několikrát slyšela v televizi i četla, takže hned věděla, že je to nesmysl. "Řekla jsem jim, že jsem slyšela úplně něco jiného, ať se raději informují na úřadě," prozradila mladá žena. Dvaasedmdesátiletý Stanislav Mastný dokonce ani nevěděl, že se řidičské průkazy mění. "Na to se teda musím zeptat," podivil se.

Podle nového zákona 361 O pravidlech provozu vozidel na pozemních komunikacích, platného od ledna letošního roku, je výměna průkazu pro každého povinná. Zákon však pro výměnu stanoví dvě časové lhůty, i to, že výměna je bezplatná.

Pro průkazy vydané do 30. 6. 1964 (modré plátěné) platí dvouletá lhůta od účinnosti zákona, tedy do 31. 12. 2002. Pro řidičské průkazy vydané později, platí lhůta pětiletá, tedy do 31. 12. 2005. "Protože je výměna nařízena zákonem, je osvobozena od správního poplatku, čili ji provádíme zdarma a ve výhledu není žádná změna, která by to zpoplatnila. Platí se pouze v případě, že se v řidičském průkazu mění údaje nebo dochází k rozšíření oprávnění," vysvětlil Zahrádka, podle něhož je v okrese evidováno sedmdesát tisíc vozidel a o pět a půl tisíce více vydaných řidičských průkazů.

Úředníci se sami snažili dopídit k původci mylných informací, ale bezúspěšně. "Je to zřejmě nemožné, protože i když někdo řekne zdroj, dotyčný tvrzení odmítne s tím, že není pravdivé," řekl Zahrádka. "Na policii jsme se ani neobrátili, protože se snad ani nejedná o šíření poplašné zprávy, ale nějaký špatný humor," přidal se přednosta Okresního úřadu Třebíč František Jonáš.

Aby se věcí policisté zabývali, museli by od okresního úřadu dostat podmět k zahájení šetření. I tak by podle vedoucího kriminální skupiny Františka Ležáka nebylo jednoduché případ vyřešit. "Zřejmě by se jednalo o přestupek. Muselo by se ale konkrétní osobě dokázat, že způsobila problémy s úmyslem obohatit se, ale v tomto případě by se těžko dala vyčíslit škoda," uvedl Ležák.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz