Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Falun Gong meditují před ambasádou

  9:16aktualizováno  9:16
Prahu - Na diskriminaci a týraní svých stoupenců v Číně upozorňuje deset členů mezinárodní česko-čínsko-britské meditační skupiny - vyznavači starobylé kultivační metody Falun Gong. Již potřetí za posledních 14 dní se usadili před čínským velvyslanectvím v Pélleově ulici v Praze 6, kde kolemjdoucí seznamují se svou meditační metodou.

Svou meditací se skupina zároveň připojuje k celosvětové výzvě a vyjádřuje tak nesouhlas s porušováním lidských práv v Číně, kde jsou lidé praktikující Falun Dafa neboli Falun Gong pronásledováni a vězněni. Falun Dafa je starobylá metoda na zušlechtění a sjednocení těla, mysli a ducha.

Manželé Zdeněk a Míša Zahálkovi, kteří žijí v Anglii pod jmény Zek a Misha Halu, se s učením seznámili před třemi lety. V Manchesteru se živí homeopatií a poradenstvím zdravé výživy. "V roce 1968 jsem odjel do Anglie studovat stavařinu. Líbila se mi angličtina a Beatles. Již od mládí mě ale zajímala východní náboženství. Věnoval jsem se například bojovým sportům," vzpomíná Zdeněk. Se svou současnou ženou se seznámil už v Anglii na přednášce o homeopatii.

Míša začínala jógou. Seznámila se s ní v osmnácti letech v brněnské jazykové škole, kde získala informace od starší spolustudentky. V osmašedesátém jela na prázdniny do Anglie, aby se zdokonalila v řeči. Raději už tam také zůstala. "V Anglii v té době jóga nebyla příliš rozšířena. Začala jsem ji proto také vyučovat," říká Míša.

Když manželé před třemi lety navštívili zdravotnickou výstavu, zaujalo je nejprve učení Falun Dafa, protože bylo zdarma. Jednou z podmínek jeho předávání je, že učitel nebude chtít po svých žácích žádnou úplatu. "Až když jsme se s touto metodou seznámili blíže, zjistili jsme, že je nejvyšší ze všech učení," tvrdí Zdeněk.

Poprvé byl Falun Dafa představen veřejnosti roku 1992 v Číně. V současné době si však našel již více než sto milionů příznivců ve čtyřiceti zemích světa. Původně si díky svému morálnímu i fyzickému přínosu získal i přízeň čínské vlády. Když se však v roce 1999 hlásilo k učení na sedmdesát milionů lidí, byla tato metoda postavena mimo zákon. "Nikdo neudal konkrétní důvod. Báli se asi oslabení moci strany, která měla členů méně," konstatuje Zdeněk.

Od té doby jsou žáci Falun Dafa v Číně pronásledováni. Přes dvě stovky praktikujících bylo ubito nebo umučeno k smrti.

"Téměř u každého výstupu z metra či autobusu je na zemi obraz našeho učitele. Kdo na něj neplivne nebo mu nenadává, je zatčen," říká Zdeněk.

V České republice se počet příznivců Falun Dafa pohybuje zatím pouze v řádech desítek. Podle Zdeňka a Míši však zájem roste. Jak o učení, tak o protesty proti mučení. Na Tylově náměstí mohli včera lidé podepsat petici, která právě na násilí upozorňovala. V úterý mají manželé Halu slíbenou schůzku s poslanci, kteří přislíbili podpořit jejich aktivity.

Na diskriminaci a týraní svých stoupenců v Číně upozorňuje deset členů mezinárodní česko-čínsko-britské meditační skupiny - vyznavači starobylé kultivační metody Falun Dafa. Již podruhé se usadili na náměstí Míru a na Tylově náměstí v Praze 2, kde kolemjdoucí seznamují se svou meditační metodou. (13. srpna 2001)

Na diskriminaci a týraní svých stoupenců v Číně upozorňuje deset členů mezinárodní česko-čínsko-britské meditační skupiny - vyznavači starobylé kultivační metody Falun Dafa. Již podruhé se usadili na náměstí Míru a na Tylově náměstí v Praze 2, kde kolemjdoucí seznamují se svou meditační metodou. (13. srpna 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...Najdete na iDNES.cz