Fallúdža se dočkala první pomoci

  • 187
Šestý den války o irácké město Fallúdža se jeho obyvatelé dočkali pomoci. Humanitární organizace varovaly před osudem civilistů, kteří v pouličním boji vojáků a povstalců mají jen malou šanci přežít. I přesto, že pomoc Červeného půlměsíce irácká vláda odmítla, vjelo do města 30 dobrovolníků.

Skupina dobrovolníků doprovodila pět kamionů s humanitární pomocí. "Jsou ve městě," potvrdil Firdus al-Abadí, mluvčí iráckého Červeného půlměsíce.

Američané pokračovali v ofenzivě minometným útokem. Snaží se spolu s Iráčany získat nazpět vládu nad městem, které se stalo centrem ozbrojeného odporu posaddámovské éry. 

Podle humanitárních pracovníků ve městě není pitná voda, elektřina, jídla je po několika dnech tvrdých bojů velmi málo.

Irácký Červený půlměsíc požádal Spojené státy a iráckou vládu o povolení, aby do města mohl co možná nejdříve přivézt potraviny, léky a vodu. Washington ale ofenzivu nehodlá zastavit, dokud nebude Fallúdža zbavena všech rebelů.

Šéf iráckého Červeného půlměsíce novinářům řekl, že jeho žádost o vyslání pomoci obyvatelům města irácká vláda odmítla.

"Když jsem požádali o vstup do Fallúdži, dostali jsme povolení jen pro předměstí," řekl Fardous al-Ubajdí agentuře AP.

Červený půlměsíc označil situaci ve Fallúdži za katastrofální. Po ulicích se válejí mrtvoly. Puch ve městě je podle svědků nesnesitelný. Ze zhruba tří set tisíc obyvatel města jich zůstalo nejvýše 50 tisíc, odhadují humanitární organizace.

Pracovník Červeného kříže, který přiletěl z Fallúdži ve čtvrtek, popsal situaci jeho kolegů ve městě. Lidé údajně umírají uprostřed ulice, protože se k nim nedostane včas pomoc. Pohyb po městě je podle něj kvůli bojům téměř nemožný.

Více než sedm tisíc rodin našlo útočiště ve třech uprchlických táborech na předměstí. "I tam je ale humanitární situace špatná. Nejsou léky, není voda, není elektřina, nejsou paliva," řekl agentuře AP Ahmed al-Raví z Červeného kříže.

BBC: Vojáci věří, že boje jsou už u konce
Povstalci svádí boj s americkou armádou už šestý den. Podle Pentagonu rebelové kontrolují už jen 20 procent města. Tuto informaci není zatím možné ověřit z nezávislého zdroje.

Dopisovatel BBC Paul Wood, který je ve Fallúdži s americkou marínou, popsal noc z pátku na sobotu jako nejklidnější noc od začátku bojů. Podle jeho svědectví jsou vojáci už přesvědčeni, že odpor povstalců zlomili.

Americký ministr zahraničí Colin Powell řekl arabské satelitní televizi Al-Arabíja, že vojenské síly, které vedou Američané, chtějí ukončit ofenzívu velmi rychle, aby hned nato mohla následovat obnova města.

Americké velení odhaduje, že zabilo na 600 povstalců. Armáda přiznává ztrátu 22 vojáků, na 180 jich bylo údajně zraněno.

Jedna z ulic Fallúdži po pěti dnech bojů, ráno 13. listopadu 2004.

Příbuzní oplakávají smrt svého blízkého. Podle svědků nepřežil americké bombardování Fallúdži, 13. listopadu 2004.

Irácký Červený půlměsíc přivezl pomoc do jednoho ze tří uprchlických táborů na předměstí Fallúdži. Do města pomoc nesmí, rozhodla irácká vláda, 13. listopadu 2004.

Šestý den bojů o Fallúdžu už vojáci věřili, že odpor povstalců zlomili, 13. listopadu 2004.

Šestý den bojů o Fallúdžu USA přiznaly 22 mrtvých vojáků. Údajně zemřelo na 600 povstalců, 13. listopadu 2004.

Tanky se prokousávají Fallúdžou, 13. listopadu 2004.

Voják USA v ulici Fallúdži, 13. listopadu 2004.

,

Video