Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Falešný řidičák má nejčastěji Ukrajinec, padělaný pas Vietnamec

  • 29
Cizinecká policie odhalila za první pololetí 331 falešných dokladů, z toho 97 na letištích. Oproti loňsku jich ubylo, podle policistů se ale zvyšuje kvalita padělků. Nejčastěji je předkládají Ukrajinci, Vietnamci a Moldavané. Narazili už i na cizince, který za pas vydával průkazku z knihovny.

V červnu přistálo na pražské Ruzyni letadlo se sedmi Číňany. V pasech měli originální vízové štítky. Jeden z příslušníků cizinecké policie si všiml, že jim chybí strojově čitelná zóna. Pasy putovaly pod mikroskop a z databází se podařilo zjistit, že cizinci použili vízové štítky, které se ztratily z německého velvyslanectví v Číně (o případu čtěte více zde).

To je jen jeden z případů padělaných dokladů, které cizinecká policie odhalila na letišti v Ruzyni. Pokud k nám cizinci přilétají, tak je to právě přes toto letiště. Pouze jediný odhalený falešný doklad připadá v první polovině letošního roku na letiště v Brně-Tuřanech.

Za nejrizikovější označuje cizinecká policie lety z Káhiry. Na tuto trasu připadá až 26 % zadržených padělaných dokladů. Rizikové jsou i lety z Moskvy s 16 procenty a z Istanbulu s 12 procenty. Naopak k cílům lidí s padělanými doklady patřily nejčastěji Londýn, Paříž, Milán nebo Kodaň.

V letadlech na Ruzyni nejčastěji přilétají s falešnými nebo pozměněnými doklady Číňané, Vietnamci a Pákistánci. Jen těsně je pak následují Nigerijci a Ukrajinci.

Policisté jsou speciálně vycvičeni, aby dokázali rozpoznat tváře cizinců, které často Evropanovi splývají. "Vědí, na co se soustředit, sledují například odsazení očí, klenbu obočí, bradu," uvedla Kateřina Rendlová, mluvčí Ředitelství služby cizinecké policie.

Padělek často odhalí silniční kontrola

Mnohem více falešných dokladů odhalí cizinecká policie při kontrolách ve vnitrozemí. Oproti 97 na letištích jich bylo 234. Jedná se především o silniční kontroly, kontroly v ulicích, ale i v autobusových linkách z Prahy do Paříže nebo Londýna a z Brna do Milána.

Nejčastěji, ve 49 procentech, se policisté při těchto kontrolách setkávají s padělanými řidičskými průkazy. Třiadvaceti procent pak shodně dosáhly ve statistikách falešné občanské průkazy a falešné pasy.

Nejčastějšími hříšníky jsou v tomto případě Ukrajinci, na které připadá téměř polovina falešných řidičských průkazů. Následují je Vietnamci, kteří naopak vévodí statistikám falešných osobních dokladů. Padělané doklady ještě často využívají cizinci z Moldavska.

Mezi hříšníky jsou ale i Češi. U falešných řidičských průkazů na ně připadá devět procent případů. Například na počátku srpna odhalila policie 37letého muže z Ostravy, který s padělaným řidičákem jezdil skoro dvacet let. Od překupníka ho koupil v roce 1991 (více čtěte zde).

Přes hranici s průkazkou z knihovny

Co se týká způsobů zneužití dokladů, tak nejčastěji jsou změněny identifikační údaje a vyměněna fotka. Časté jsou i případy, kdy zadržený jen využívá toho, že je podobný člověku, jemuž byl pas vydán.

"Lidé si často doklady pozměňují sami. Vymění identifikační údaje a fotku. Dalším způsobem je, že padělatelé získají nevyplněné pasy. Ty se čas od času někde ztratí a k těmto lidem se dostanou. Zájemce pak koupí od padělatele celý pas," vysvětlila mluvčí cizinecké policie Rendlová.

Občas se cizinecká policie sekává s pasy, které už na první pohled vzbuzují spíše úsměv.

"Je to často ze zemí, kde nejsou takové možnosti. Narazili jsme například na člověka, který za pas vydával pozměněnou průkazku z knihovny. Na druhou stranu někdy jsou padělky tak kvalitní, že je i trochu náhoda, když se je podaří odhalit. Ve výsledku ale hrozí trest všem stejný," řekla Rendlová.


Nejlepší videa na Revue