Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Falešný hygienik láká od podnikatelů peníze

  17:09aktualizováno  17:09
Podnikatelé na Pardubicku se potýkají s podvodníkem. Falešný hygienik doktor Přikryl, inspektor obchodní inspekce nebo veterinární správy už od dvanácti z nich vylákal peníze. Předtím působil v Praze nebo na Moravě. Vystupuje velmi sebevědomě.
Falešný hygienik vylákal peníze nejméně od dvanácti podnikatelů v Pardubickém kraji. Předtím působil v Praze nebo na Moravě. Ilustrační foto.

Falešný hygienik vylákal peníze nejméně od dvanácti podnikatelů v Pardubickém kraji. Předtím působil v Praze nebo na Moravě. Ilustrační foto.

Když mluví, uvádí čísla zákonů a paragrafů, většinou najde nějaký problém. Pak udělí pokutu nebo si řekne o úplatek.

Někdy se ale jmenuje Pokorný, Janoušek, Vlček nebo Wagner a hlavně se vydává za někoho, kým není.

Zuzana Izera z Pardubic mu nedávno zaplatila pokutu dva a půl tisíce korun za prošlé chipsy, které našel v její trafice.

"Přišel asi deset minut před zavírací dobou. V trafice byla jen brigádnice, proto mi zavolal. Řekl, že je na kontrole na základě udání na prošlé potraviny, a jestli to s ním může vyřídit prodavačka. Řekla jsem ano. Za dvacet minut zavolal znovu, že bohužel našel prošlé potraviny, a jestli se mnou může zahájit řízení," popisuje Izera.

Počkal si pak téměř tři čtvrtě hodiny, než provozovatelka trafiky přijela. Během té doby si klidně povídal s vedoucím nedalekého obchodu.

Obchodnici pak ukázal čtyři prošlé balíčky chipsů a nechal si zaplatit pokutu, na kterou vystavil pokladní doklad. "Podívala jsem se na příjmový doklad a zjistila, že na něm není razítko. Vyběhla jsem za ním, ale už byl pryč," říká trafikantka.

Na policii se dozvěděla, že stejný doklad přinesla před časem už jiná podnikatelka. Navštívil ji muž ve stejné košili.

Podle Jaroslavy Jelínkové z Krajské hygienické stanice v Pardubicích používá někdy falešný hygienik razítko sestavené z písmen běžné dětské tiskárničky. Na něm jsou různé názvy institucí jako třeba neexistující Krajský hygienický úřad.

"V provozovnách provádí cosi jako kontrolu a sepisuje krátký špatně čitelný zápis do starých inspekčních záznamů, které se od roku 2000 při kontrolách vůbec nepoužívají," říká Jelínková.

V Pardubicích navštívil v srpnu hernu, prodejnu perníku, vinotéku, restauraci, byl v Chrudimi, minulý týden ve dvou restauracích v Litomyšli, v prodejně v Přelouči a v sobotu opět v Pardubicích v Polabinách.

Dovede si prý obratně říci o úplatek nebo "výpalné". V případě, že narazí na zkušené provozovatele, má zřejmě náhradní variantu. "Objednává firemní raut, pro hygieniky," říká Jelínková.

Protože podvodník v jednotlivých případech nevylákal více než pět tisíc korun, dívají se policisté na jeho jednání jako na přestupek.

"V případě, že se prokáže, že jde o stejnou osobu, částky budou sčítat a mohlo by jít o trestný čin," říká mluvčí Pardubické policie Jitka Vavřinová. Pak by mu hrozily až tři roky odnětí svobody podle toho, kolik peněz vyláká.

Podvodníkovi je asi padesát let, je malý a štíhlý. Tmavě hnědé vlasy si češe na "přehazovačku". Chybí mu přední zuby a šišlá. Přestože mění své příjmení, používá vždy stejnou zkratku křestního jména Jar.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Najdete na iDNES.cz