Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Falešný hrob zavražděné Aničky vykopali policisté

  9:18aktualizováno  9:18
Šéf vyšetřovacího týmu Anička Josef Mareš poprvé popsal, jak vznikl omyl s místem nálezu těla zavražděné devítileté dívky. Falešný "hrob" vykopali policisté.

Údajná jáma, kde se mělo najít tělo devítileté dívky. Nakonec vyšlo najevo, že pro veřejnost jde o falešnou stopu. Nyní policie přiznala, že jámu vykopali detektivové. | foto: Mediafax - Michal Kalášek

K jámě ukryté v křovinách na pomezí pražských Kobylis a Troji lidé od března nosili svíčky, kytky a plyšáky. Chtěli se tak rozloučit s devítiletou Aničkou, která zmizela loni v říjnu. V březnu policisté našli její tělo, páskou pak ohradili prostor, ve kterém byly ještě znatelné stopy po zahrabané jámě.

Policisté tehdy nevyvraceli spekulace, že je to místo nálezu těla. Po sedmi dnech ale přišel obrat a přiznali, že jáma není skutečným místem, kde tělo zavražděné dívenky našli. Jediné, co tehdy ještě řekli bylo, že je k utajování vedly etické a taktické důvody.

Případ Anička

Devítiletá dívka zmizela ve středu 13. října 2010 ve chvíli, kdy se vracela ze školy domů. Kriminalisté po ní pátrali dalších pět měsíců. Smutnou jistotu přinesla až středa 16. března 2011. Ještě před tím oznámili policisté, že mají podezřelého. Otakara Tomka museli ale nejprve propustit, protože soudce na něj neuvalil vazbu. V cele skončil až po nalezení dívčina těla, krátce na to se ale v pankrácké věznici oběsil. Zemřel 23. března v nemocnici.

Byl to vyšetřovací pokus, přiznal kriminalista

Případ vraždy státní zástupkyně před měsícem uzavřela. Až nyní se proto na světlo dostávají některé detaily z policejního pátrání. Jeden přinesly v sobotu Lidové noviny.

Šéf týmu kriminalistů Josef Mareš deníku přiznal, že falešnou jámu vykopali policisté. Zkoušeli na ní, jak dlouho dívčinu vrahovi trvalo, než jámu vykopal. "Požádal jsem kolegy, kteří vykopali tělo Aničky, aby vykopali jámu podobných rozměrů a ověřili, jak je to časově a fyzicky náročné," popsal Mareš. "Šlo o vyšetřovací pokus, napsal jsem na něj i úřední záznam, založil jsem ho do spisu," dodal kriminalista.

Právě Mareš po tomto pokusu dostal nápad, aby policisté domněnku médií nevyvraceli. Nechtěl, aby se u skutečného místa nálezu ostatků scházeli zvědavci. Navíc by podrobnosti v médiích bezprostředně po nálezu těla mohly zhatit další vyšetřování.

Měli by mít svatozář, říká o rodičích dívky

Mareš Lidovým novinám zopakoval, že je přesvědčený, že vraždil Otakar Tomek, třebaže proti němu svědčily jen nepřímé důkazy. Tomek se v cele oběsil a zraněním později podlehl v nemocnici.

Mareš také poprvé promluvil o spolupráci s rodinou dívky. "Klobouk dolů, jak se chovali po celou dobu. Měli by mít pomalu svatozář na hlavě," řekl bez dalších detailu. Mareš se s rodiči zavražděné školačky stýká dodnes.

Kriminalista nerad mluví o osobních pocitech. Lidovým novinám jen přiznal, že s ním otřáslo, když mluvil s dívčinými spolužačkami. "Když jsem viděl holčičky stejně staré jako ona, tak to se mnou pěkně otřáslo," svěřil se policista.

Podívejte se na video ze dne, kdy policisté dívku našli:

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslel jsem, že chce sprovodit ze světa, hájil alkoholik útok na seniora

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří Kilian podle obžaloby pobodal sérií ran nožem staršího...

Na nic netušícího starého muže loni v jeho bytě v pražské Ruzyni zaútočil nožem čtyřiačtyřicetiletý Jiří Kilián. Vážně...

Dahlgrenova sebevražda česko-americké vztahy neovlivní, shodli se odborníci

Kevin Dahlgren u Krajského soudu v Brně (31. května 2016).

Teprve v pondělí potvrdila Vězeňská služba, že cizinec, který ve vězení spáchal sebevraždu, je Kevin Dahlgren. Jediný...

Zlodějka vytrhla kabelku čtyřiadevadesátileté ženě. Nekradla poprvé

(ilustrační snímek)

Zlodějka, která před nedávnem na Sokolovsku okradla uprostřed noci spícího mladíka v jeho bytě, chtěla znovu snadno...

Najdete na iDNES.cz