Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Falešný fotograf ohrožuje školačky

  20:09aktualizováno  20:09
Školačky v jižní části Prahy, především ve čtvrté městské části, by se měly mít na pozoru. Ohrožuje je neznámý muž, který se vydává za fotografa. Věc došla tak daleko, že před nebezpečím musely své žáky oficiálně varovat i některé školy.

Nejedna dívka by se chtěla stát modelkou nebo jinak známou osobností. Právě takových dětských snů využívá neznámý muž. Zastavuje děti nedaleko škol, vydává se za fotografa a láká je do svých ateliérů. Schůzky však končí na odlehlých místech, kde pachatel děti sexuálně obtěžuje.

Policisté už zaznamenali několik takových případů. Protože pachatel v obtěžování neustále pokračuje, musely děti a jejich rodiče varovat i školy. A to především v Praze 4. Právě tady se totiž policií vyšetřované případy staly.

Policisté podle svědectví obtěžovaných dětí už sestavili portrét pachatele. Například v základní škole v Jitřní ulici v pražských v Hodkovičkách visí tato kresba hned vedle vchodu. I s informacemi, jak se mají děti chovat.

"Učitelé nás s tím seznámili už v pondělí. Tohle visí také v každé třídě. Ubližuje především holkám," říká třináctiletý Honza.

Po upozornění na možnost setkání s mužem jsou všichni žáci a jejich učitelé velice ostražití.

"Proč nás fotíte? Nejste náhodou od nějaké modelingové agentury?" reagovaly včera čtrnáctileté žákyně na přítomnost fotoreportéra MF DNES. Během krátké chvíle před budovu školy vyšla jedna z pedagožek, kterou uklidnilo až předložení novinářských průkazů.

"O jeho řádění jsme se dozvěděli minulý týden," uvedla zástupkyně ředitele školy Jana Langrová. "Jeden z případů se měl stát nedaleko od naší školy. Muž je zatím stále na svobodě a měli jsme o děti strach. A něco takového na malém sídlišti opravdu vzbudí paniku," popisovala situaci Langrová.

"Kontaktovali jsme oddělení prevence na pražské policii a informovali jsme o tom děti a jejich rodiče," dodala k tomu zástupkyně ředitele.

Na případné setkání s falešným fotografem upozorňovali pedagogové rodiče a děti rovněž v dalších okolních školách. Minimálně v jednom případě už to zabránilo dalšímu zločinu.

Muž se dívky zalekl
"Neznámý muž nedávno oslovil malou holčičku," uvedl ředitel základní školy v Jílovské ulici Josef Smetana. "Dítě však bylo na situaci připraveno. Dívka se zachovala naprosto perfektně. Muže upozornila, že to řekne ve škole, a on utekl," popsal událost ředitel. Ve škole totiž učitelé promluvili k žákům a ředitel zaslal rodičům dopis, aby věnovali zvýšenou pozornost cestě dětí do školy a domů.

Na nebezpečného muže, který osahává dívky, byly upozorněny také děti v základní škole ve Filosofské ulici. "Už minulý týden ve čtvrtek promluvila k žákům všech tříd ředitelka školy," řekla včera její zástupkyně Václava Mašková.

"Do žákovských knížek bylo dětem zapsáno upozornění pro rodiče. Ti ho podepsali na znamení, že jsou s tím seznámeni," konstatovala zástupkyně ředitele.

Policisté pátrání po podivném fotografovi uveřejnili před týdnem. "Muž dívky osloví, představí se jako fotograf a nabídne jim focení pro modeling," uvedl mluvčí pražských policistů Ladislav Bernášek. "Pak využije jejich zájmu a dívky osahává," podotkl Bernášek. - více zde

"Ve vyšetřování případu zatím není nic nového," doplnila ho v úterý jeho kolegyně Eva Miklíková. "Po podezřelém muži nadále pátráme," řekla policistka.

Dívky sestavily portrét
Zneužité školačky muže kriminalistům podrobně popsaly. Podle nich byl fotograf štíhlý a asi 175 centimetrů vysoký. Hnědé vlasy měl sestřižené na ježka, měl zaoblený nos, široká ústa a bradku.

Kriminalisté s přispěním dívek sestavili i mužův portrét, který visí i v některých školách v Praze 4, v jejichž okolí se případy odehrály. Policisté dále upozorňují školáky, aby v případě, kdy na někoho podobného narazí, s ním nikam neodcházeli a setkání s mužem oznámili.

V případě, že by je někdo kontaktoval z modelingové agentury, její člověk by jim předal nejspíše vizitku se spojením. Přesto by žáci měli vše oznámit svým rodičům a ti by si měli vše ověřit. Pokud by se děti vypravily na konkurz, doprovázet by je tam měl někdo z dospělých.

Falešný fotograf, který dívky láká na modeling, udeřil už několikrát. Kriminalisté nevylučují, že mohl svůj trik na dívkách použít i vícekrát.

"Mohlo dojít i k dalším podobným případům, které nikdo neoznámil," řekl policejní mluvčí Ladislav Bernášek.

Proto policisté žádají dívky, aby neváhaly a případ oznámily na nejbližší policejní stanici nebo přímo na telefonním čísle 974 821 325.

Předpokládaná podoba muže, který nabízí dívkám modeling, ale místo toho je zneužívá, 28. května 2004

Předpokládaná podoba muže, který nabízí dívkám modeling, ale místo toho je zneužívá, 28. května 2004

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz