Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Falešní vnuci i brusiči nožů. Zloději obírající seniory jsou vynalézaví

  • 134
Zprávy o seniorech, kterým falešný vnuk nebo kontrolor vodoměrů ukradl celoživotní úspory, se objevují denně. Policejní statistiky ukazují, že podobní vykukové jsou nejen stále agresivnější, ale i hodně vynalézaví. Nejvíce peněz ukradnou, když tvrdí, že seniorovi peníze nesou - třeba jako výhru v soutěži.

Podle statistik policistů loni celkově okradených a přepadených seniorů ubylo. Týká se to ale hlavně útoků na veřejnosti, které mají často na svědomí gangy olašských Romů. Zatímco v roce 2009 řešili kriminalisté 7 616 případů, loni to bylo o 1 100 méně.

Mírně ale přibývá krádeží a podvodů, při kterých se zloději pod různými záminkami vetřou k seniorům domů a často si odnesou jejich celoživotní úspory. Případů, kdy pachatelé využívají různých legend, napočítali loni policisté 1 162, o rok dříve to bylo 1 084 podvodů a krádeží s legendou.

"Pachatelé vymýšlejí stále nové a nové záminky, jak se ke starým lidem dostat. Často využívají aktuální událost, jako je například třeba sčítání lidu nebo nedávné povodně," varuje mluvčí kriminálky Pavla Kopecká.

Za dobu, co policisté vynalézavé zloděje a podvodníky monitorují, dali dohromady už 25 základních typů legend, které pobertové používají. Ty se navíc dále dělí podle způsobu provedení.

Dlouhodobě nejoblíbenější jsou záminky, které policisté evidují jako Služby. Sem patří nejrůznější falešné kontroly vody, plynu nebo nabídky rozličných oprav. Takových případů bylo loni 253, tedy přibližně čtvrtina z celkového počtu.

Patří sem i čerstvý podvod z Liberce, kdy nejdřív muž seniorce nabrousil nože a nůžky a druhý den se k ní vrátil s omluvou, že si od ní vzal moc peněz a jde jí část vrátit. Pak jí ukradl 26 tisíc a zmizel.

Trestná činnost páchaná na seniorech

Nejvíce peněz se ale pachatelům podařilo získat tehdy, když tvrdili, že seniorům naopak peníze přinášejí. Nejčastěji jim nosí přeplatky nebo výhry ze soutěží. 

Stále častěji zloději hrají i na příbuzenskou notu. Loni bylo takových případů 166. "Podvodník například seniorovi zavolá, vydává se za vnuka a tvrdí, že pošle kamaráda pro peníze," popisuje Kopecká. K vytipování vhodné oběti pachatelům pomáhá například to, že se v telefonním seznamu zaměří na archaická jména.

Falešní vnuci a jiní podvodníci jsou v poslední době stále více agresivní. "Když se jim z penzistů nepodaří vylákat peníze lstí, často neváhají použít násilí, aby neodešli úplně s prázdnou," upozorňuje mluvčí kriminálky. Podle ní klidně zmlátí seniora kvůli stokoruně.


Video