Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Falešné směnky měly připravit expremiéra Grosse o 20 milionů

  15:04aktualizováno  15:04
Někdejší premiér Stanislav Gross se kvůli svému majetku stal terčem podvodu. Bývalá správkyně konkurzní podstaty Lenka Garbová si podle policie vyrobila falešné směnky za 20,5 milionu a Grosse na nich podepsala. Směnky pak prodala další ženě, která peníze od expolitika a advokáta vymáhala.

Stanislav Gross | foto:  David Neff, MAFRA

Kdy a jak směnky vznikly, není jisté, podle samotné Garbové v roce 2004, když po ní Gross chtěl peníze na nákup cenných papírů. Nejdříve prý podepsal smlouvu o půjčce a postupně pak pět směnek na celkem 20,5 milionu korun.

Stanislav Gross

Od léta 2004 do jara 2005 stál v čele vlády. Rezignoval tři měsíce poté, co MF DNES upozornila na to, že není jasné, kde vzal peníze na pořízení svého bytu v Praze na Barrandově. Na podzim 2005 pak rezignoval i na funkci předsedy ČSSD a oznámil, že už nebude kandidovat ve volbách.

Na jaře 2010 Garbová směnky prodala Lence Skřivánkové. Podle všeho jí totiž dlužila vysoké částky a směnky měly tento dluh uhradit. Skřivánková pak logicky chtěla peníze a obrátila se přímo na Grosse. Ten prý na žádosti nereagoval a žena na něj proto podala žalobu.

Ve stejnou chvíli ale expremiér kontaktuje policii s tím, že po něm někdo chce splacení neexistující půjčky na základě padělaných cenných papírů. V tomto stadiu sporu pak loni o kauze informoval časopis Reflex (více o vymáhání dluhu zde).

"Ta žaloba byla zastavena a vzata zpět," řekl iDNES.cz mluvčí soudu pro Prahu 5 Michal Holub o žalobě na Grosse. Důvodem podle něj bylo právě to, že směnky byly padělané.

Podle policie si Garbová směnky vyrobila sama, nebo to někomu zadala. Na dokumentech zfalšovala i Grossův podpis. Vše korunovala falešnou smlouvou o půjčce.

Grossovy investice

- luxusní byt v Miami na Floridě: 12 milionů korun
- pozemek se starším domem v Praze-Slivenci: 10,2 milionu
- stavba vily v Praze-Slivenci na místě zbouraného staršího domku: asi 30 milionů
- zrekonstruovaný statek s restaurací v Prokopském údolí v Praze: 21 milionů

To zjistila policie, která na případu pracovala řadu měsíců. Dokumenty prošly expertizami a s návrhem na podání obžaloby pak doputovaly na městské státní zastupitelství. "Věc byla v září předána na Městský soud v Praze," popsala další osud spisu mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Soud zatím jednání ve věci nenařídil a záleží, jak s kauzou naloží soudce, kterému bude případ přidělen. Garbové ale hrozí vysoký trest. Věc totiž žalobci posoudili jako pokus o zvlášť nebezpečný zločin podvodu, kde zákon umožňuje uložit trest až 10 let vězení. Za padělání  v nejpřísnějším třetím odstavci pak až 8 let.

Jméno Garbové je několikrát zmiňováno na internetových stránkách nepoctivci.cz, kde si lidé vyměňují informace o podvodnících. V letech 2003 až 2009 byla vedena jako správkyně konkurzní podstaty. V obchodním rejstříku lze její jméno najít celkem u tří společností, ve všech ale byla na její podíl vyhlášena soudní exekuce.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz