Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Falešná lékařka se dostala i ke kojencům

  12:22aktualizováno  12:22
Opatrně zatlačím na kliku a ta povolí. Vcházím do tmavé místnosti s nápisem "Zde se přezujte". Pár kroků a jsem na jednotce intenzivní péče nemocnice v Kolíně, kde leží nemohoucí pacienti a kam by se nikdo nepovolaný neměl dostat. Sestra za kulatým pultem sedí zády a nevšímá si mě.
Reportérka MF DNES díky bílému plášti bez problémů prochází oddělení nemocnice v Kolíně

Reportérka MF DNES díky bílému plášti bez problémů prochází oddělení nemocnice v Kolíně | foto: Michal SváčekMF DNES

Od dalších kroků mě odradí jen špinavé boty, jinak by zde cesta k pacientům byla otevřená. Stačí jen bílý lékařský plášť a dostat se k nim může kdokoliv.

Cílem testu MF DNES, při kterém se redaktorky v roli falešné lékařky vydaly do nemocnic, je zjistit, zda jsou pacienti a jejich majetek v bezpečí. Výsledky testu budí přinejmenším rozčarování.

Cokoliv si přejete
Tak třeba chorobopisy. Stačí bílý plášť a redaktorky MF DNES se bez problémů dostanou k chorobopisu neznámého člověka - v kolínské nemocnici i ve dvou pražských, Na Homolce a Všeobecné fakultní.

Zapůsobil jednoduchý trik: přečíst si jméno některého z lékařů u vchodu do oddělení. A na dveřích pokojů jméno pacienta. Pak zajít na sesternu a říct: "Ukážete mi chorobopis pana X. Y.? Posílá mě doktorka ta a ta, chce vědět, jakou měl včera teplotu."

"A vy jste medik?" ujistí se jen sestra z pražské Nemocnice Na Homolce a hledá chorobopis pacienta.

Právě Homolka přitom oficiálně patří ke dvěma nejbezpečnějším nemocnicím v zemi - jako jedna ze dvou má mezinárodní akreditaci, tedy značku bezpečnosti a kvality. Sestře z chirurgie však můj bílý plášť stačí.

"Posílá mě paní doktorka kvůli chorobopisu pana B. z pětsetdvacítky. Jakou měl dnes teplotu?" ptám se. Sestra nemůže kartu najít, tak volá kolegyni. Ta ji najde a diktuje: "Dnes ráno..." Poděkuju a jdu. Kdybych chtěla jakékoliv jiné údaje o nemoci kteréhokoliv pacienta, dostanu je.

Podobně je na tom o den později moje kolegyně, redaktorka MF DNES, v převleku za falešnou lékařku v Plzni. Nemá problémy ve fakultní ani v soukromé nemocnici Mulačova.

Miminka bez dohledu
Chvíli bloumá po porodnickém oddělení fakultní nemocnice. Sestry ji zdraví jako první a nikomu nepřijde nápadné, že redaktorka-lékařka nemá povinnou vizitku se jménem. Ve třetím patře sestra dává miminka do vozíku, aby je odvezla k maminkám. Nebyl by problém dítě vzít, seběhnout po schodech a unést ho.

Když později MF DNES zjišťovala reakce ředitelů nemocnic, většinou si sice sypali popel na hlavu, ale jedním dechem se hájili: na potřebné zabezpečení jednotlivých oddělení nemáme peníze.

"Je to starý objekt. Nedělali jsme tam už žádná zvláštní zabezpečení, protože se za tři měsíce stěhujeme do nové budovy. Bohužel personál je nevšímavý. Klidně se stane, že někdo přijde v montérkách na oddělení a odnese si televizi. A všichni se domnívají, že je to zaměstnanec, přitom jde o zloděje," uvedla například ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová.

Jen v jediné z testovaných nemocnic mohla redaktorka gratulovat personálu. U svaté Anny v Brně. Na všech dveřích je tu místo kliky koule, bez klíčů nelze vejít. Ztroskotal taky pokus dostat se k chorobopisu.

"Kdo jste?"
Na jednotce intenzivní péče přijde po zazvonění sestra otevřít osobně. "Jdu za pacientem," hrne se falešná lékařka dovnitř. Sestra jí však zastoupí cestu a chce vědět, co je zač.

"Posílá mne docent Gregor," zkouší to redaktorka. "Pan docent mi nevolal, že sem někoho posílá, dovnitř vás nepustím," uzavírá sestra hovor a hned nato i dveře.

Totéž se odehraje o patro níž na běžném lůžkové oddělení chirurgie. "Nemáte vizitku. Vy jste medička?" říká sestra a zvedá telefon. "Pan docent vás sem neposlal. Kdo jste?"

Jak probíhal test

Všeobecná fakultní nemocnice, Praha
Redaktorka se prošla oddělením dětí a dorostu, když sestry viděly bílý plášť, nezajímala je. Prošla se lůžkovým oddělením gynekologie a šestinedělí. Zamířila na geriatrii a požádala o kartu jednoho pacienta - dostala ji.

Ředitel Jan Bříza: "Třeba šestinedělí, to je oddělení, kde leží dospělé ženy, a navíc těhotenství není nemoc. Vždycky tam je velký spor ohledně volnosti návštěv. Na gynekologii jsme před rokem a půl zavedli čipové karty se čtečkami na dveřích. Po čtyřech měsících jsme museli projekt zrušit kvůli odporu tatínků."

Nemocnice Na Homolce Praha
Lůžkovým oddělením gynekologie šla redaktorka, aniž by si jí personál všiml. Promluvila s pacientkami a totéž se opakovalo na lůžkovém oddělení neurologie. Na lůžkovém oddělení všeobecné chirurgie si vyžádala chorobopis - dostala jej.

Ředitel Vladimír Dbalý: "Chybou bylo, že si sestra nevšimla, že "lékařka" nemá identifikační kartu. Chceme zavést v celé nemocnici systém uzavřených zón, kam bude moci vstoupit jen personál na čipovou kartu. Bude to stát miliony korun a ani toto není stoprocentně bezpečné opatření."

Oblastní nemocnice Kolín
Lůžkové oddělní v nové budově, 3. patro - redaktorka si přečte jméno pacienta a jde si na sesternu vyžádat chorobopis. Dostane jej. Ve 4. patře se dostane na jednotku intenzivní péče otevřenými dveřmi, aniž by si jí kdokoliv všiml. Totéž se opakuje v budově chirurgie. Ze dveří vyjde vizita, ale nikdo si nevšímá falešné lékařky.

Ředitel Luděk Rubáš: "Kdysi byly nemocnice nedobytné hrady, teď jsou otevřené všem. To je zájem pacientů i nemocnice. Pokud má návštěvník nepřátelské úmysly, tak je to problém. Ale pokud začneme zkušenost s terorismem přenášet na veřejné prostory, tak to nebude dobře.

Fakultní nemocnice Plzeň
Na Gynekologicko-porodnické klinice Na Slovanech míjí redaktorka chvíli po konci návštěvní doby recepci. Prochází všechna tři patra budovy s pokoji pacientek a maminek. Nikomu není nápadné, že nemá vizitku se jménem. Narazí i na osamocené děti na převozním vozíku.

Ředitelka Jaroslava Kunová: "Klinika je starý objekt. Nedělali jsme tam už žádná zvláštní zabezpečení, za tři měsíce se stěhuje do nové budovy. Nepřichází však v úvahu, aby někde stály děti na chodbě a nebyl tam personál. Dole na recepci by si všimli, že odnášíte dítě, určitě by vás zastavili."

Mulačova nemocnice, Plzeň
Redaktorka se prošla internou, dostala se dovnitř bez potíží otevřenými dveřmi. Na pokoji se pobavila s pacientkami. Na gynekologicko-porodnickém oddělení seděly sestry v jedné místnosti, ale na nic se neptaly.

Reakce vedení nemocnice: Ředitel ani jeho zástupce včera nebyli v práci. Primář interny Zdeněk Pašek se odmítl vyjádřit. Primář gynekologie Zdeněk Kestřánek řekl, že oddělení je kromě návštěvních hodin zamčené.

FN u svaté Anny, Brno
Redaktorka se pokusila dostat za pacientem na oddělení JIP 2. chirurgické kliniky. Zaštítila se jménem přednosty docenta Gregora. Nepovedlo se. Setra si vše ověřila a dál ji nepustila. Podobně to dopadlo i ve druhém případě, kdy se redaktorka snažila na lůžkovém oddělení chirurgie získat chorobopis pacienta.

Ředitel Roman Kraus: "Jsem rád, že náš systém funguje. Každý musí mít identifikační kartu s fotografií, jménem a zatavenou stříbrnou pečetí, zfalšovat se nedá. Vizitku nosí i medici. Dveře na lůžková oddělení jsou zavřené a každý měsíc děláme namátkové kontroly, jestli je někdo nenechává jen přivřené."
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz