Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Falbr už nechce být tátou odborářů

  16:22aktualizováno  16:22
Odborový předák a senátor Richard Falbr už nechce být otcem všech pracujících. Na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů v dubnu 2002 totiž svoji funkci předsedy nehodlá obhajovat. V čele odborové centrály je od roku 1994. "Myslím si, že člověk má v nejlepším odejít," prohlásil po zahájení dvoudenního sněmu konfederace.

Falbr nechce v odborech vůbec působit už ani jako poradce a odmítl by i nabídku na čestné předsednictví.

"Myslím si, že konfederace má docela dobré základy a odborové svazy si jistě zvolí vedení schopné vést konfederaci dál," dodal předseda, kterému příští rok skončí také jeho volební mandát senátora.

Se svým dosavadním působením v čele odborů je Falbr spokojen. Řekl, že za jeho předsedování se pohled na konfederaci změnil.

Dnes prý konfederaci bere každý vážně, zatímco zpočátku se odboráři museli snažit, aby si z nich lidi nedělali legraci.

Příprava sjezdu je jedním z bodů dvoudenního jednání sněmu ČMKOS. Na programu je také kolektivní vyjednávání a možnosti obrany při porušování zaměstnaneckých i odborových práv.

Odbory jsou spokojeny s výsledky kolektivního vyjednávání
Falbr považuje výsledky odborů při kolektivním vyjednávání za dobré. Podle jeho
slov je to tím, že za současné vlády se reálné mzdy zvýšily o 13,7 procenta a odbory tento mzdový růst významně ovlivnily. Pro příští rok odboráři očekávají zvýšení nominálních mezd o osm procent. Současná legislativa však nepočítá s kolektivním vyjednáváním v rozpočtové a příspěvkové sféře.

Ke sporu mezi svazy zastupujícími státní zaměstnance a vládou o odložení slíbeného zvýšení platů Falbr řekl, že je věcí odborů bojovat o vyšší mzdy. "Starostí vlády je sehnat pro zaměstnance veřejného sektoru na to peníze," prohlásil odborový předák.

Podle mluvčí ČMKOS Jany Kašparové se podnikové kolektivní smlouvy vztahují na 700 tisíc zaměstnanců. Dalších 300 tisíc lidí z podniků, kde odborové organizace nejsou, chrání resortní kolektivní smlouvy.

Podle Falbra je jedním z největších úspěchů jeho konfederace je, že se podařilo zvýšit reálnou kupní sílu mezd nad úroveň roku 1989. O dobré úrovni platů podle jeho názoru svědčí supermarkety plné lidí. Zdůraznil, že nezapomíná na podniky, kde zaměstnavatelé platí "žebrácké mzdy" a kde není dovoleno vytvořit odbory. "Jsou to zejména obchodní řetězce a nově vznikající podniky zahraničních investorů," konstatoval.

Odborová centrála už v minulosti vyzvala svazy, základní organizace i odboráře, aby o porušování odborových práv informovali.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz