Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fakultní nemocnice musí zveřejnit, jak dlouho se v nich čeká na operace

  10:24aktualizováno  12:28
Ministr zdravotnictví Leoš Heger vyzval fakultní nemocnice, aby od 1. listopadu zveřejnily na svých webech čekají lhůty na operace a vyšetření. Podobný krok bude žádat i od nemocnic zřizovaných kraji.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ministr zdravotnictví Leoš Heger rozeslal dopisy fakultním nemocnicím v srpnu. Stojí v nich, že musí zveřejnit délku čekání na všechny operace, na které se u nich za poslední půlrok čekalo déle než dva měsíce. U vyšetření musí nemocnice od listopadu zveřejnit ta, na která se za poslední půlrok čekalo déle než tři týdny.

Bulka v prsu? Přijďte za měsíce

Zkušenosti s čekáním nedávno v rozhovoru pro Magazín MF DNES popsala zpěvačka Karolína Ruppert. Když si našla bulku v prsu, chtěla se objednat na mamograf. Jenže narazila: "Všude mi říkali, že mají volné termíny až za tři měsíce," popsala. Bála se diagnózy, k dřívějšímu vyšetření jí proto pomohli známí a smutná předzvěst se potvrdila. Karolína Ruppert už téměř rok bojuje s rakovinou prsu.

"Chceme, aby pacienti měli jasný přehled a možnost jít na operaci nebo vyšetření do jiného zdravotnického zařízení, kde se čeká kratší dobu," řekl iDNES.cz mluvčí resortu Vlastimil Sršeň. Resort tak reaguje na doporučení Rady EU, která jsou součástí akčního plánu kvality a bezpečnosti zdravotní péče.

"Na seznamu budou určitě výměny kloubů, stabilizace páteře, ale také tam mohou být banality jako kýly nebo operace žlučníku. Velké nemocnice tyto zákroky často odkládají, mají toho hodně," řekl Hospodářským novinám Heger.

Podle deníku například na endoprotézu kyčelního kloubu čekají pacienti Fakultní nemocnice Královské Vinohrady tři měsíce. O sedm kilometrů dále, ve Fakultní nemocnici Bulovka, už je to deset měsíců. V Olomouci na umělý kloub čekají pacienti rok a půl.

Nemocnice odkládají většinou operaci kyčlí a kolen

Rozdílné čekací doby nemocnice potvrzují. Stejně jako to, že mezi prvními zákroky se odkládají náhrady kyčelních kloubů. "Nemocnice se na zveřejňování informací o čekacích lhůtách v současné době připravuje. Z předběžných analýz vyplynulo, že položek, kterých se toto opatření týká, nebude mnoho. Jednoznačně nejdelší je v naší nemocnici čekací doba na výměny kolenních a kyčelních kloubů," sdělil ředitel FN Ostrava Svatopluk Němeček.

Podle předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelky FN Plzeň Jaroslav Kunové fakultní nemocnice často odkládají také operace kýly nebo žlučníku. "Řešíme je až v druhé linii, protože naším hlavním cílem jsou drahé a náročné operace," řekla iDNES.cz Kunová.

"Krátké čekací lhůty na určitý zákrok mohou naznačovat, že si pacienti dané zdravotnické zařízení z různých důvodů nevybírají," dodal Němeček. Podle něj může jít například o špatnou pověst, vyšší procento komplikací, neúspěšné operace a podobně.

Podle Kunové jsou ale rozdíly dané i tím, jak se daří nemocnici hospodařit. "Většina nemocnic má od zdravotních pojišťoven stanoven paušál a u toho se dá šetřit tím, že se odkládají nákladné výkony. Pokud pacient netrpí nesnesitelnými bolestmi, odkládají se většinou implantáty kyčle, kolena a operace páteře," popsala Kunová.

Limity vždy nesplníme, varují nemocnice

Ministerstvo zveřejnění čekacích lhůt přikázalo jen ve fakultních nemocnicích a ve dvou klinických ústavech, protože pouze tato zařízení zřizuje. Heger doufá, že podobně se zachovají například kraje, které jsou dalším významným zřizovatelem. V budoucnu by čekací lhůty ve všech zdravotních zařízení mohla regulovat vyhláška. Ministerstvo by jí rádo stanovilo maximálně možné čekací doby.

"Řekli jsme si, že to rozběhneme nejprve v našich přímo řízených nemocnicích a pak oslovíme i hejtmany, aby se připojili," dodal ministr.

"Až nás ministerstvo osloví, tak se tím budeme zabývat. Stejně jako jsme se zabývali doporučením na zvýšení platů. Zatím na to řeč nepřišla, takže jsou to jen spekulace," řekl iDNES.cz hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. "Nemám rád a odmítám, aby se medicína zplošťovala na dražší klouby a čekací lhůty," dodal.

Kromě nechuti poměřovat zdravotnictví ale Kunová varuje, že systém nemusí pacientům v praxi vůbec pomoci. "Pacienti sice budou mít zájem chodit tam, kde je čekání kratší, nemocnice ale bude omezena paušálem pojišťoven, takže nebude mít na větší počet operací kapacity," upozornila Kunová.

Dalším úskalím může být to, že pacienti budou automaticky očekávat, že je lékaři ošetří vždy v termínu. "Tento termín ale bude vždy jen průměrem, v praxi existují různé rozdíly termínů. Může se stát, že někoho, kdo má nemoc v pozdním stádiu, budeme operovat dříve než je doporučené čekání. Nebo operaci odložíme u pacienta, který v jejím termínu onemocní," dodala Kunová.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...Najdete na iDNES.cz