Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tají média „islamistický útok“ v Římě? Důkaz chybí, nenávist však plane

  18:50aktualizováno  18:50
A o tom naše média samozřejmě neinformovala, zní častá výtka, pokud se někde objeví výbušná zpráva - aktuálně třeba jakákoliv, umožňující negativní pohled na imigraci do Evropy. Byl to i případ několik týdnů starého příběhu z Říma - o „hrozbě popravou jako z rukou ‚Islámského státu‘“. Podle italského novináře, který se případem zabýval, však šlo o útok křesťanského fundamentalisty.

Koloseum v Římě | foto: archiv

V Londýně muslimští imigranti na ulici za bílého dne uřezali hlavu britskému vojákovi Lee Rigbymu.

V Římě fanatický muslim srazil na kolena ženu, dal jí nůž na krk, křičel „Alláhu akbar!“ a hrozil, že ji zabije.

Ty dva příběhy, zasazené do kulis evropských velkoměst a potenciálně mnoha svědků, mají jednu věc společnou: oba patří k argumentům odpůrců imigrace, kteří varují, že přijímání běženců povede k četnějším teroristickým útokům v Evropě. Jenže ve dvou dalších podstatných bodech se obě události liší: o té první velká média a s nimi i iDNES.cz (viz např. zde) hojně informovala, o druhé nikoliv. A co je zřejmě nejdůležitější - ten první se stal a vrazi dostali doživotí. Pravost druhého je minimálně sporná.

Na svém webu ho zveřejnila iniciativa Islám v České republice nechceme (viz zde) s označením „první část popravy ve stylu Islámského státu“. Členové zmíněného teroristického hnutí vraždí své oběti tak, že je donutí pokleknout před kamerami a podříznou je.

„Další ‚osamělý vlk‘ vyslyšel výzvy Islámského státu a za provolávání slávy Aláhovi srazil v římském Koloseu turistku na kolena, zatímco jí držel pod krkem nůž,“ uvedla iniciativa. Na své zpravodajské stránce IVČRN News příběh rozvinula o informaci, že útočníkem byl „třiatřicetiletý muslim brazilské národnosti“ a při útoku „opakoval muslimské modlitby“.

Reakce stoupenců IVČRN (příspěvek jich sdílelo přes 1 800) byly rozhořčené. „Proč o tomto činu neinformuje živě ČT24 a není to na titulní stránce novin? Jo aha, on je vlastně útočník mírumilovný muslim,“ zněl příspěvek s nejvíce „lajky“. Třetí nejkladněji hodnocený příspěvek v diskusi byl ještě tvrdší: „Na tyhle svině platí jenom jeden recept: kulka do hlavy!“

Jenže když dá člověk emoce stranou a pokusí se celý příběh rozmotat, už to tak jednoduše nevypadá.

Britský bulvární list The Daily Mail, na nějž se IVČRN odvolává, čerpal ze dvou italských zdrojů: Il Messagero a La Repubblica. První z nich s odvoláním na svědky uvedl, že útočník provolával slávu Alláhovi - a že to byl Severoafričan (stejně tak server Leggo, který přidal informaci, že muž s sebou nesl text Nového zákona). Servery nicméně nehovoří - na rozdíl od IVČRN - o tom, že by muž opakoval muslimské modlitby.

Texty, které k případu na webu má La Repubblica (viz zde a také zde) neuvádějí nic o heslech s Alláhem. Označují muže za brazilského bezdomovce, který volal, že jej „poslal Bůh“.

Další velký italský list, Corriere della sera, poznamenal, že prvotní mylná informace o muži ze severní Afriky pocházela od policie. Rovněž informaci o vzývání Alláha označil za nepotvrzenou.

Redakce iDNES.cz se obrátila přímo na sedmadvacetiletou Chiaru Frisco, kterou útočník ohrožoval, ta ale zatím neodpověděla.

Aktivista a někdejší volební kandidát zelených Šádí Shanaáh oslovil během snahy ověřit pravost článku, kterou nyní zdokumentoval (více zde), italského novináře Lorenza d’Alberga, autora rozhovoru s Chiarou Frisco v seriózním listu La Repubblica (opravili jsme informaci, že Albergo byl autorem původního textu o incidentu - ten vyšel o den dříve, pozn. red.). V jiném článku daného listu byla informace, že útočníkem byl muž hlásící se ke křesťanství.

„Nebyl to muslim, ale křesťanský fundamentalista,“ odpověděl podle vzájemné konverzace, jejíž záznam má iDNES.cz k dispozici, Shanaáhovi d’Albergo, který hovořil přímo s obětí. „Řekl policii, že to byl Ježíš, kdo mu nařídil čin provést (...) Je mnohem jednodušší říkat ‚jsme v nebezpečí‘, než analyzovat, co se skutečně děje,“ poznamenal závěrem italský novinář.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Najdete na iDNES.cz