Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PŘEHLEDNĚ: Proč amnestie i po týdnu hýbe Českem a kolika lidí se dotkne

  19:13aktualizováno  19:13
Amnestie, kterou na Nový rok vyhlásil prezident Václav Klaus i po skoro týdnu budí vlnu nevole. Nesouhlasných hlasů je dokonce čím dál více, najevo ho dávají jak politici, tak i běžní občané. První chystají ústavní stížnost, druzí sundavají Klausovy portréty a podávají trestní oznámení.

Amnestovaní vězňové opouštějí věznici v Hradci Králové (2.1.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Prezident Václav Klaus plošnou amnestii vyhlásil v novoročním projevu. Hned druhý den ráno zamířili soudci a státní zástupci do 36 věznic po celé republice, kde se začali probírat stovkami spisů a rozhodovali o propuštění jednotlivých vězňů.

Proti rozhodnutí se okamžitě zvedla vlna kritiky. Opoziční sociální demokraté hrozí, že vyvolají hlasování o nedůvěře vládě Petra Nečase. Ten podle nich svým podpisem na dokumentu převzal za amnestii spoluodpovědnost. "Vláda, která amnestuje tuneláře a podvodníky, nemá právo na existenci," prohlásil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jaká jsou ale hlavní fakta o amnestii po necelém týdnu od jejího vyhlášení?

MýtusPoškození přijdou o šanci na peníze

Informace, která jen posílila kritické hlasy, se týkala odškodnění třeba více než tisícovky lidí, kteří v kauze H-System přišli dohromady skoro o miliardu korun. Amnestie je měla stejně jako další poškozené o tuto možnost připravit (jak sami poškození amnestii vnímají se dočtete zde).

Justice se však brání. Jak už první den po vyhlášení prohlásil předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček, u již skončených případů sice dojde k zahlazení trestu, nikoliv však povinnosti nahradit škodu.

Šanci na získání peněz mají i ti lidé, kteří o peníze přišli a soudy zatím pravomocně nerozhodly. "V dané věci je možno nároky uplatnit v civilním řízení. V tomto ohledu amnestie nepřináší žádnou újmu, nezkracuje práva poškozených," řekl iDNES.cz náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. Důkazy, které policie během vyšetřování získala, budou mít podle něj soudy k dispozici.

Čepro, soudce Berka...Amnestie zastaví velké kauzy

Patrně největším problémem, který je končícímu prezidentovi Klausovi vytýkán, je hrozba zastavení nejméně 13 velkých (a vleklých) hospodářských kauz. Soudy budou rozhodovat, zda se amnestie vztahuje například vytunelovanými fondy Trend a Mercia, už zmíněným H-Systemem nebo machinacemi kolem státem vlastněné firmy Čepro, kde stát přišel o 2,6 miliardy. (o tom, kterých kauz by se mohla amnestie dotknout, čtěte podrobněji zde).

Samostatnou kapitolou je pak kauza soudce Jiřího Berky. Ten spolu s dalšími osmi společníky falšoval konkurzy vyhlášené na řadu firem a způsobil tak škodu za čtvrt miliardy korun. V případě že se ho amnestie bude týkat, nastane paradoxní situace. Berka by se totiž mohl vrátit zpátky do soudcovského taláru a stát by mu navíc musel zaplatit ušlý plat za posledních osm let.

Podle Zdeňka Kučery, který Berkův případ znovu rozhoduje, má bývalý soudce velkou šanci. "Zatím se to jeví, že na pana Berku se amnestie bude vztahovat. Konečné rozhodnutí ale přísluší senátu," řekl iDNES.cz Kučera.

Na rozdíl od vězňů, jejich propuštění soudci řešili v řádech hodin, však v těchto případech rozhodnutí padnou v horizontu týdnů. "Protože se chceme vyvarovat chyb, tak se nespoléháme na elektronické rejstříky, ale soudci berou mechanicky do ruky jeden spis za druhým," říká předseda pražského městského soudu Sváček.

Ústavní stížnostiSenátoři vytáhli do boje proti Klausovi

Kvůli hrozícímu zastavení velkých kauz se do kritiky hlavy státu pustili i členové horní komory parlamentu. Skupina senátorů v čele s Alenou Dernerovou chce  Ústavnímu soudu navrhnout, aby druhý článek amnestie zrušil. Ten říká, že se zastavují kauzy, u nichž stíhání trvá déle než osm let a ve kterých viníkům hrozí maximálně deset let (celý text dokumentu si můžete přečíst zde).

"Tento článek odporuje Listině základních práv a svobod, protože znevýhodňuje jednu skupinu proti druhé skupině," domnívá se senátorka, která má údajně na své straně dalších 17 kolegů. Jména ale říci nechtěla. Hrad kontroval ústy Klausova mluvčího Radima Ochvata. "Považuji to za pouhé politické gesto," sdělil Ochvat ČTK.

Nesouhlas už ovšem projevují i občané. Pražské městské státní zastupitelství už v souvislosti s amnestií registruje trestní oznámení. Jestli ale směřuje přímo na prezidenta nebo premiéra však neřeklo. Podle právníků by ale v takovém případě mělo jen minimální šance.

"Prezident má absolutní imunitu. To znamená, že není trestně odpovědný nejen za trestnou činnost související s výkonem činnosti prezidenta, ale vůbec za jakékoliv trestné činy, které spáchal v době svého úřadování," vysvětluje děkan pražských práv Aleš Gerloch.

33 tisícAmnestie se dotkne nejen vězňů

V prvních hodinách a dnech se mluvilo hlavně o množství propuštěných vězňů. Číslo se z počátečního odhadu zhruba 6 800 amnestovaných vyšplhalo až na téměř 7 500. Jak se však zdá, realita bude střízlivější.

"K dnešní sedmé hodině ranní bylo propuštěno 6 145 vězňů," řekla v pondělí po poledni mluvčí vězeňské služby Gabriela Pohlová. V káznicích pak na svobodu čekají už jen desítky dalších. Bránami věznic tak projde zpátky do běžného života bezmála každý třetí odsouzený.

Dalším zhruba 12 200 lidem budou zase prominuty obecně prospěšné práce. Amnestie se vztahuje i na tresty domácího vězení. To by podle ministerstva spravedlnosti mělo skončit přibližně 330 odsouzeným.

Prezidentský pardon se nicméně dotkne mnohem většího počtu odsouzených, kteří jsou na svobodě. Ministerstvo spravedlnosti odhaduje, že díky amnestii dojde k zahlazení trestů u přibližně 14 500 podmínečně odsouzených lidí. Čistý trestní rejstřík tak bude mít i řada mediálně známých osobností, například Dara Rolins, hokejista Radek Duda nebo "pirát 2222" Aleš Trpišovský.

Jako nevinníOd ledna s čistým trestním rejstříkem

Většině z amnestovaných se společně se zrušením trestu vyčistil také trestní rejstřík. To se projeví například při hledání práce. Zaměstnavatelé si totiž mnohdy kladou jako jednu z podmínek bezúhonnost.

Stejně budou muset k amnestovaným přistupovat i soudy v případě dalšího konfliktu se zákonem. "Při případném ukládání trestu přihlížíme i trestní minulosti. A jestliže se v článcích amnestii píše, že po prominutí trestu se na něj hledí, jako by nebyl odsouzen, tak pro nás to znamená, že k tomu nemůžeme přihlížet. Není to recidiva, není to recidivista," vysvětluje právní fikci Sváček.

Amnestie se však nedotkne uložených zákazů, případně povinnosti platit. Dálniční pirát Trpišovský tak sice vyvázne bez podmínky, za volant však nebude smět sednout ještě dalších pět let. Podobně je na tom i zpěvačka Rolins, která vyfasovala tříletý zákaz řízení.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Lidé se rozloučili s veteránem Mevaldem, Albrechticemi zazněla salva

Pohřeb Jaroslava Mevalda v Albrechticích v Jizerských horách.

Zhruba dvě stovky lidí se v kostele v Albrechticích v Jizerských horách rozloučily se zesnulým veteránem Jaroslavem...

Demokratický blok neodevzdá lístky při volbě předsedy Sněmovny

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyřicet osm poslanců ODS, lidovců, TOP 09 a hnutí STAN neodevzdá hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny, kde je...

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...Najdete na iDNES.cz