Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fagan nemá evropskou licenci

  0:01aktualizováno  0:01
Americký právník Ed Fagan nemůže v kauze Temelín podat v Rakousku ani Česku žalobu, protože nemá advokátní "licenci" pro tyto země. Vyplní-li se někdy hrozba amerického právníka Eda Fagana a kvůli Temelínu začne v Česku či Rakousku zasedat soud, Fagan bude nanejvýš mezi diváky. Nemá totiž v Česku ani Rakousku povolení pro poskytování právních služeb, takže v kauze Temelín může vystupovat jen jako poradce nebo svědek.

Fagan, který se podle rakouských odpůrců Temelína chystá v nejbližší době do Evropy, přitom několikrát vyhrožoval podáním žaloby. Například v březnu, když požadoval po ČEZ a Westinghouse, aby mu vydaly dokumenty o elektrárně.

Gumpinger: Mé informace o turbíně byly chybné

"Vy si myslíte, že nemáte žádnou povinnost tyto dokumenty předložit? To jste se zmýlili! Budete je muset vydat u soudu, až vás budeme vláčet za šos po každém koutě světa. Získáme přístup k těmto dokumentům prostřednictvím soudů v USA, v Česku a na území Evropské unie," prohlásil Fagan.

Co je váš problém?! rozkřičí se právník 

Dostat se k americkému právníkovi Edu Faganovi není lehké. Vést s ním rozhovor o tom, o čem nechce mluvit, je však podstatně těžší.

Když se dovoláte do jeho newyorské kanceláře, nikdy tam není. "Nevím, kde je, neřekl mi, kam jel, nevím, zda je v Evropě, či Americe," zní standardní odpověď Faganovy sekretářky.

"Můžu vám ale přepojit jeho záznamník," dodává vždy pohotově.  Budete-li mít štěstí, Fagan vám zavolá nazpátek. Pak to chce mít pevné nervy...

"Co je to za naprosto stupidní otázku!" křičí do telefonu. "Kdo vlastně jste!?" "Jsem novinář z českého deníku a pouze se vás chci zeptat, zda jsou pravdivé informace o tom, že proti vám byly v Rakousku podány žaloby, protože prý poskytujete právnické služby, aniž byste mohl."

"Žádné takové žaloby nejsou! Kdo vám to řekl! Co je to za nesmysl! Co je vlastně váš problém?!"

Fagan zvyšuje hlas, rozhovor se evidentně vede přes hlasitý odposlech telefonu a Faganův hlas duní jeho americkou kanceláří.

"Já žádný problém nemám. Chci se pouze zeptat, zda je to pravda, nebo není." "Tak se ptejte, zeptejte se mě," říká americký právník o něco mírnějším hlasem, ale stále ostře.

A pak přechází do protiútoku: "Buď se mě chcete zeptat na fakta, nebo na pomluvy.
Nechte mě něco se zeptat vás. Jste právník? Nejste? Tak vidíte!

Nevím, kdo jste, nevím, zda jste opravdu novinář, či nikoliv, a pro koho pracujete, a je mi to úplně jedno. Pokud se chcete ptát na fakta, tak se ptejte, pokud se chcete ptát na pomluvy, tak mne to vůbec nezajímá," končí "rozhovor" Ed Fagan.

Podle neoficiálních informací na Fagana kvůli tomu dokonce podalo několik rakouských advokátů žalobu. "Také jsem to slyšel," řekl pracovník Rakouské advokátní komory, který si nepřál být jmenován, protože za takové případy není komora odpovědná.

V Rakousku platí, že na listinu advokátů může být zanesen jen rakouský občan nebo občan Evropské unie.

Fagan to obchází tím, že jeho prostředníkem v evropských kauzách je německý právník Michael Witti.

"Nevím o tom, že u nás nemůže provádět praxi. Není to problém, na žalobách proti Temelínu pracuje tým expertů z Německa, Česka, USA a Británie," řekl mluvčí hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer.

Dodal, že Fagan přijede do Evropy příští týden. Totéž však tvrdil už před čtrnácti dny a Američan nedorazil.

Tajemník České advokátní komory Jiří Klouza uvedl, že Fagan by za určitých okolností mohl v Česku jako právník působit, ale musel by být také zapsán v seznamu komory.

"A on zapsán není," řekl Klouza. Aby se Fagan na listinu dostal, musel by podle Klouzy nejprve složit zkoušku z ústavního práva a ze stavovských předpisů komory. Ale i pak by mohl v Česku působit jen v oblasti svého domovského, amerického práva a mezinárodního práva.

Klouza uvedl, že Fagan by mohl v Česku vystupovat třeba jako poradce českého advokáta.

"Je možné, že si někoho vybere," řekl známý ekologický právník Petr Kužvart, bratr ministra životního prostředí. Dodal, že jeho Fagan zatím neoslovil.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...Najdete na iDNES.cz