Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Facka vzdělanosti českému národu

  17:12aktualizováno  17:12
V dnešní době kdy je oprávněná společenská poptávka po zvyšování vzdělanosti české populace, kdy je vysokoškolsky vzděláno 14% obyvatel České republiky, najde se univerzita, která dokáže škrtem děkanova pera přerušit studium 850 studentům. Mnozí z nich měli tři kalendářní měsíce před magisterskými státnicemi. Zdá se vám to neuvěřitelné? Je to pravda a lze ji snadno doložit.

Protože naši normotvůrci odmítají přijmout zákon o vysokých školách v podobě, kdy vysoká škola nesmí od studentů vybírat tzv.školné, přišel jeden člověk s nápadem, že založí instituci a bude zprostředkovávat mezi studenty a Masarykovou univerzitou Brno (MU), Pedagogickou fakultou studium. Takto to fungovalo více než pět let a celkem se nad věcí nikdo nepozastavoval. Studenti ochotně platili za servis, který jim byl poskytován a neměli žádné výhrady.

Ze stávajícího zákona o vysokých školách je však možné, aby vysoké školy mohly přijímat peníze od právnických osob. Tato cesta je pochopitelná, neboť tím by byly univerzity odřízené od možnosti, pobírat peníze od mecenášů, sponzorů, nadací a podobně. Institut mezioborových studií je právě touto institucí, která část z peněz vybraných od studentů MU poskytovala. Existují dokumenty v kterých MU v letech minulých nabízela tento studijní obor uchazečům o studium. V této době nikomu vybírání školného nevadilo, dokonce na tyto studenty pobírala MU od státu poplatky.

Společnost právem volá, aby pracovníci státní správy a samosprávy byli lidmi s nejvyšším možným vzděláním a poskytovali občanům plný komfort. Rektor a děkan MU se vám tímto, milí spoluobčané, vysmáli a shora uvedeným bezprecedentním krokem vás posílají na páté nástupiště. A jestli věříte v jakousi míru demokracie v České republice, kdy se smlouvy nedodržují, závazky se neuskutečňují a sliby neplatí, pak toto je jeden z názorných příkladů.

Luboš Dundálek
[mailto:LubosDundalek@seznam.cz]Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz