Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní rada varuje před ezoterickými pořady. Věštce nevolejte, radí

  17:27aktualizováno  17:27
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání varuje diváky před ezoterickými pořady. Doporučuje, aby jim nedůvěřovali. Do pořadů typu Volejte věštce či EZO.tv lidé volají s prosbami o pomoc a rady. Místo zázraku jim však často přijde akorát tučný účet za telefon.

Věštkyně pořadu EZO TV Jolanda | foto: TV Barrandov

Lidé volají do ezoterických pořadů s tím, že chtějí znát věštby do budoucna, rady léčitelů či dokonce vyléčit skrze televizní obrazovku. Paušální ceny za minutu hovoru s "věštcem" bývají však nestandardně vysoké.

Stěžovatelé potom upozorňují zejména na obrovské provolané částky, ale i na potenciální nebezpečnost obsahu těchto pořadů, zejména pokud věštci stanovují zdravotní diagnózu.

REPORTÁŽ: Ucházel jsem se o práci věštce. Smlouvu mám

Toto snadné vydělávání na lidech s vážnými problémy či v nouzi se podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) stává reálným sociálním problémem.

Možná postižitelnost těchto pořadů z hlediska zákona je ovšem velmi nízká, proto RRTV přistoupila k rozhodnutí obrátit se na diváky. V tiskové zprávě shrnuje základní informace a doporučuje divákům důkladné zvážení všech aspektů telefonátu před tím, než zvednou telefon.

Ve zprávě hlavně upozorňuje na fakt, že v takových pořadech jde společnostem o zisk a nikoliv o altruismus. Divák při sazbě desítek korun za minutu potom čeká na spojení i několik minut, a to nezávisle na tom, jestli moderátor ve studiu tvrdí opak. Nezřídka se stává, že se nakonec nedovolá vůbec, ale za hovor musí zaplatit v řádech tisíců korun.

Pokud už se telefonující k věštci dovolá, radí RRTV, aby všechny rady a diagnózy bral s maximálním odstupem a nadhledem. Pokud věštec, jasnovidec, léčitel a podobně poté požádá o další kontaktování v budoucnu, měl by si divák uvědomit, že zájem může být jen čirou snahou o zvýšení zisku. Divák by se také měl zajímat o obchodní podmínky nabízených služeb, které jsou dostupné na internetu.

Kolik lidí si u RRTV stěžovalo a o kolik peněz v hovorech přišli, se zatím redakci nepodařilo zjistit.

Před sedmi lety byl tento fenomén označen za problém v Katalánii ve Španělsku. Na společném zasedání Rady a katalánského regulačního orgánu zaznělo, že největším problémem v katalánském vysílání jsou věštecké a léčitelské pořady. V Čechách tehdy nic podobného nebylo, protože se tu podobné pořady vůbec nevyskytovaly.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, rozčiluje se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Najdete na iDNES.cz