Extrémy už nelákají?

  • 1
Jednou si spálit prsty, to Francouzům stačilo. Tuto neděli už neriskovali. Hlavní masu svých hlasů dali "ctihodným" stranám pravého a levého středu. První kolo francouzských voleb bylo ze strany voličů jasnou sázkou na jistotu. Nepostihlo to jen Le Pena. Pohořely všechny extrémy, pravý i levý. Zvítězila strana, která ještě před měsícem neexistovala, zatímco nyní má vyhlídky na dvoutřetinovou většinu v parlamentu - Chirakova UMP. Ale to je francouzská politika, vždy bouřlivá a plná zvratů.

UMP bodovala nejen proto, že je nová nebo že zaujala místo přijatelné pro velkou část voličů. Svou roli sehrál i její faktický vůdce, důvěryhodně působící premiér Jean-Pierre Raffarin.

Ztělesňuje naději, že pod jeho vládou se země dá opět do pohybu a že skončí léta "zahnívání" (zhruba tak se dnes líčí doby spoluvlády pravice a levice). Pro posílení této naděje převzala umírněná pravice i řadu podnětů od Le Pena. Připomeňme zejména její důraz na tvrdší ochranu vnitřní bezpečnosti.

To je nutné. Extrémy není možné vždy jen odsuzovat. Pokud získají velkou odezvu u voličů, je nutné posoudit apely, hesla, myšlenky extremistů - a je vhodné uvážit, co z nich lze uplatnit, aniž by to ohrozilo demokracii.

V ní totiž nakonec vždy rozhodují voliči: jejich masový hlas pro některý extrém jen upozorňuje, že "normální" politika není schopna řešit ten či onen palčivý problém. A pokud se problémy neřeší, lidem začne být nakonec jedno, zda hlasují pro extrém, a dokonce pro zvrácený extrém.

To platilo ve třicátých letech, kdy lidé volili Hitlera či Henleina. Platí to i dnes, kdy mnozí hlasují pro daleko méně nebezpečného Le Pena či Haidera. Francouzští politici, zejména napravo od středu, to dobře pochopili a zařídili se podle toho.

Jak se zatím zdá, byli úspěšní: poté, co převzali určité prvky z politiky krajnosti, voliči tuto krajnost opouštějí. To je však jen počátek. Nyní bude nutné sledovat, zda vybrané lepenovské prvky lze skutečně začlenit do demokratické politiky tak, aby zůstala demokratickou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue