Lídr švédských nacionalistů Jimmie Akesson

Lídr švédských nacionalistů Jimmie Akesson | foto: AP

Extrémní pravice v Evropě sílí, pohání ji boj proti multikulturalismu

  • 792
Xenofobie, šovinismus a populismus nabývá v Evropě na síle. Potvrdil to i historický úspěch extrémní pravice v nedělních volbách ve Švédsku. Nacionalisté na celém starém kontinentu slaví úspěch s programem, který podle agentury AFP může rozbít ideál Evropské unie.

Historický průlom extremistických Švédských demokratů do parlamentu přichází po nedávném úspěchu nacionalistických, a dokonce i xenofobních stran v Nizozemsku (PPV) nebo v Maďarsku (Jobbik).

V Itálii, jedné ze šesti zakladatelských zemí EU, se stala členem vlády a nejvěrnějším spojencem premiéra Silvia Berlusconiho populistická strana Liga Severu, která je zaměřena proti migrantům. Zástupci extremistické pravice sedí také v parlamentních lavicích v Dánsku, Rakousku, Slovensku, Lotyšsku a Bulharsku.

Nacionalisté slavili také úspěchy ve volbách do Evropského parlamentu loni v červnu. Extrémní pravice získala více než deset procent v Nizozemsku, Belgii, Dánsku, Maďarsku, Rakousku, Bulharsku a Itálii. "Od průlomu v 80. letech extrémní pravice prokázala, že se stala významnou politickou silou na evropské scéně," soudí Magali Balentová z nadace Roberta Schumana, která se specializuje na evropské otázky.

Lídr nizozemské Strany pro Svobodu Geert Wilders (10. června 2010)

Lídr nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders (10. června 2010)

Vzestup extrémní pravice v Evropě lze částečně vysvětlit ekonomickou krizí, která sužuje starý kontinent. Hlavním motorem těchto hnutí je ale boj proti multikulturalismu, a hlavně islámu.

Sarkozy deportacemi Romů láká Le Penovy voliče

V důsledku toho je jejich kritika Evropské unie, která hájí svobodný pohyb evropských občanů, svobodu náboženského vyznání a užitečnost globalizace, neústupná. A Unie má málo prostředků, aby se mohla hájit vůči těm, kdo zpochybňují její hodnoty.

Francii kvůli její kontroverzní politice vůči Romům hrozilo od Evropské komise soudní stíhání, ale tato procedura trvá většinou několik let, než se dospěje k výsledku. Prezident Nicolas Sarkozy byl obviněn, že se snaží tvrdými opatřeními přilákat voliče Národní fronty Jeana-Marie Le Pena, který dosáhl loni v regionálních volbách výrazného vzestupu.

Romové odjíždějí z Francie zpět Rumunska (14. září 2010)

Romové odjíždějí z Francie zpět do Rumunska (14. září 2010)

EU naposledy výrazně zvýšila hlas vůči extrémní pravici v roce 2000. V tom roce evropští partneři na osm měsíců odsunuli Rakousko stranou poté, co do vlády vstoupili zástupci extrémně pravicové populistické strany FPÖ Jörga Haidera.

Nacionalisté mohou otrávit tradiční pravici

Výsledkem ale nakonec bylo ještě větší zklamání. "Sankce byly naprostým nezdarem, i když byly intelektuálně ospravedlnitelné," řekl rok po jejich zrušení Jacques Le Rider, bývalý kulturní poradce na francouzském velvyslanectví ve Vídni.

Ideje extrémní pravice také mohou kontaminovat programy tradičních pravicových stran. Loni v květnu chtěl maďarský premiér Viktor Orbán nabídnout maďarskou národnost maďarským menšinám žijícím v sousedních zemích. Nápad, který vyvolal rozhořčení Rumunska a Slovenska, je základem programu extrémně pravicové strany Jobbik.

Příslušník Maďarské gardy, polovojenské organizace při ultrapravicové straně Jobbik.

Příslušník Maďarské gardy, polovojenské organizace při ultrapravicové straně Jobbik.

EU nese odpovědnost za vzestup extremistické pravice a musí se jí zabývat, soudí Balentová. Pokud chce EU prokázat svoji jedinečnost a postavit se těm, kdo ji obviňují z uniformizace kultur a identit ve světě, pak nemůže vést diskusi o své identitě a svých geografických hranicích do slepé uličky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video