Extremisté z DSSS chtějí do voleb, lidi budou vábit na anticikánismus

  21:31aktualizováno  21:31
Pravicoví extremisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti se snaží budovat klasickou politickou stranu s místními organizacemi. Chtějí, aby působila seriózně a uspěla v krajských volbách. Voliče má přitom lákat na aktuální otázku anticikánismu, tvrdí čerstvě vydaná zpráva ministerstva vnitra o extremismu v Česku.

Účastníci pochodu Přerovem, který do města svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti. Uprostřed za vlajkou její předseda Tomáš Vandas. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"I nadále potvrzuje Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) roli politického a zastupujícího subjektu scény pravicových extremistů. Tuto pozici nadále umocňuje i pokračující regionalizace a celkově tvorba struktur DSSS," tvrdí mimo jiné zpráva o vývoji extremismu za poslední čtvrtletí roku 2011 (celá zpráva zde).

Dělnická strana sociální spravedlnosti vznikla jako nástupce Dělnické strany, kterou v únoru 2010 zrušil Nejvyšší správní soud. DSSS je její nástupkyní, má stejné představitele, podobný program a symboliku a přešla do ní také členská základna původní Dělnické strany. Jejím šéfem je stejně jako u DS Tomáš Vandas

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS)

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS)

Extremisté se prý usilovně připravují na blížící se krajské volby a budují klasickou stranickou strukturu zahrnující nejvyšší národní, ale i místní strukturu. Právě ty nejnižší organizace prý nedávno vznikly v Dolních Nivách na Karlovarsku a ve Strakonicích.

Nastupuje Národní odpor

K úspěchu ve volbách mají  DSSS pomoci dvě metody. Tou první je snaha upozadit osoby, které jsou veřejnosti známé jako extremisté, a budovat si tak seriozní image, která by jí pomohla oslovit mnohem širší spektrum možných voličů.

Za touto snahou, která může působit i pozitivně, je ale další, již skrytá a méně sympatická. Čím dál více totiž strana do svých struktur začleňuje lokální buňky Národního odporu (NO), zakázaného neonacistického hnutí. Ty pak fungují jako lokální organizace DSSS. Ještě nebezpečnější ale je, že právě lidé z NO mají údajně největší vliv na ideologii celé strany.

Strana hraje na anticikánismus

Stále aktivnější je také nový subjekt zvaný dělnická mládež. "Vyšší aktivitu oproti předchozímu období projevuje Dělnická mládež, o.s. (DM). Její vedení se dlouhodobě aktivně účastní akcí pořádaných DSSS, členové DM pak často jako vlajkonoši či stafáž," tvrdí ministerstvo.

Extremistická kriminalita

Za celý loňský rok zaevidovala policie 238 trestných činů spojených s extremismem. Z toho 157 objasnila a zjistila 246 pachatelů. Nejčastěji se jednalo o podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod (96 činů), následuje násilí a vyhrožování (41 činů) a hanobení národa a rasy s 33 činy.

Extremisté prý na konci loňského roku využívali ve svůj prospěch hlavně události na Šluknovsku. Zde se na konci loňského léta odehrály střety mezi místní majoritou a Romy. Následovalo několik demonstrací (vše o neklidném severu Čech zde).

Rasismus a především anticikánismus tak bude podle odhadů expertů jedním z hlavních vábniček na voliče DSSS a také hlavním tématem stranických debat i veřejných projevů.

Pro svoji propagaci a zviditelnění strana využila i nedávný rozruch kolem soudu s členkou Dělnické strany sociální spravedlnosti Lucií Šlégrovou. Její advokát Petr Kočí totiž svou klientku bránil mimo jiné tvrzením, že soudní znalec Michal Mazel je podjatý, protože je Žid, a tudíž nemůže objektivně posuzovat případ (o případu čtěte zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě svolal Vondráček na pátek

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek)

Předseda Sněmovny Radek Vondráček podle očekávání svolal zvláštní sněmovní schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě...

Nepečujeme o demokracii denně a prohráváme budoucnost, varuje historik

Katolický kněz, pedagog a církevní historik Tomáš Petráček hovoří k lidem před...

Katolický kněz, vysokoškolský pedagog a církevní historik Tomáš Petráček ze současného stavu české společnosti viní...

Prezident se sejde s Babišem kvůli kauze spojené s premiérovým synem

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Prezident Miloš Zeman se v pondělí v šest hodin večer sejde na zámku v Lánech s předsedou vlády Andrejem Babišem....

Najdete na iDNES.cz