Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Extremisté v Praze zpívali ministru vnitra „Pec nám spadla“

  14:01aktualizováno  20:23
Na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad se po poledni sešla zhruba stovka příznivců krajně pravicové Dělnické strany. Poklidné shromáždění pod názvem "Den národní jednoty" oživil jeden z předáků strany, v jehož projevu došlo i na zpěv dětských písniček.

ON-LINE REPORTÁŽ

Dění během státního svátku vzniku republiky sledujeme minutu po minutě

Nad metropolí přelétával policejní vrtulník, v okolí projížděli policisté na koních. Příznivce, kteří přicházeli ke kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně, policisté legitimovali.

Shromáždění Dělnické strany v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad.Po 13. hodině na náměstí zazněly projevy čtyř řečníků. Jako první se slova ujal předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. Tradičně spílal současnému politickému systému, vysmíval se řediteli policejního ÚOOZ Šlachtovi a kritizoval razii proti neonacistům, která dosáhla i na předáky této krajně pravicové strany. - více o zatýkání najdete zde

Dlouhé a nezáživné proslovy oživil až severočeský předák DS Petr Kotáb, který dětskou písničkou Pec nám spadla vzkázal ministru vnitra Martinu Pecinovi, že jeho snaha rozpustit "dělníky" je marná. Přidal i známý popěvek Jarka Nohavici z písničky Tři čuníci.

Organizátoři akce uspořádali sbírku na podporu "perzekuovaných členů a funkcionářů DS a její mládeže", čímž míní své předáky Patrika Vondráka a Michaelu Dupovou, kteří po razii zůstali ve vazbě.

Podle politologa Zdeňka Zbořila proběhla akce poklidně hlavně kvůli tomu, že nepřijeli hooligans. "Větší účast jsem ani nečekal. Mladí rváči zůstali vzhledem k charakteru akce doma," sdělil pro iDNES.cz.

Na akci DS zval Národní odpor

Na akci chyběli aktivisté hnutí Autonomní nacionalisté a další tradiční příznivci DS. Dorazily pouze známé tváře z militantního Národního odporu (NO).

Shromáždění Dělnické strany v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad.Na schodech za Vandas celou dobu stál jeden z ideologů NO Erik Sedláček (na fotografii vpravo). 

V davu přihlížejících byl i bývalý samozvaný tiskový mluvčí neonacistů Petr Kalinovský, který na sebe upozornil v listopadu 2007 střelbou z plynové pistole do shluku antifašistů. - čtěte Antifa mi stahovala čepici, vysvětloval soudu neonacista střelbu z pistole

Národní odpor také na svých stránkách na dnešní shromáždění DS zval.

VÍCE O OSLAVÁCH 28. ŘÍJNA

Republice je 91 let. Zní hymna, patos i kritika politiků

Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, znělo muzeem

Příznivci Dělnické strany se sešli i loni. Tehdy projevům Tomáše Vandase a místopředsedy Jiřího Štěpánka přihlíželo 150 až 200 lidí. Akce se obešla bez incidentů. Policisté předvedli tři lidi ke zjištění totožnosti, dalších deset pak putovalo na policii kvůli tomu, že u nich byly nalezeny bodné a sečné zbraně.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz