Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Extremisté pochodovali Prahou

  18:18aktualizováno  18:18
Praha - Dvě velké skupiny extremistů se pohybovaly po hlavním městě. Dvěstě anarchistů s vlajkami a transparenty, kteří se dopoledne sešli na náměstí Míru, prošli celým centrem Prahy. Za asistence policie pochodovali přes Václavské a Staroměstské náměstí na Klárov. Krajně pravicový blok se sešel na pražské Letné, odkud se neonacisté vydali na Výstaviště. Při pochodu skandovali hesla "Nic než národ" a "Havel patří za mříže".

Dvě stovky neonacistů dorazily za asistence policejních těžkooděnců před jednou hodinou na Výstaviště v Praze 7. Zde na ně čekaly oddíly jízdní policie na koních. 

Organizátoři protestu zde začali prodávat ultrapravicové časopisy a zorganizovali sbírku na politické vězně. Po patnácti minutách šéf Národně sociálního bloku Jan Kopal oficiálně ukončil demonstraci. Na půběh celé akce dohlížela zhruba stovka policistů.

Ke shromáždění pravičáků na Letné promluvili čtyři řečníci, kteří mimo jiné volali po svobodě slova, kritizovali stávající vládu i parlament a odmítavě se vyjadřovali k odvetě vůči Afghánistánu. "Vše, co je škodlivé stávajícímu škodlivému režimu
má naši podporu," prohlásila například Alena Mucková z Českých Budějovic.

Demonstranti se skládali na násilníky

Jan KopalNa letenské pláni měl předseda Národně sociálního bloku Jan Kopal několik vět připravených pro novináře. Při kontroverznějších otázkách však vyšlo najevo, že se jeho hnutí stále hlásí k neonacismu. "Pro nás je 28. říjen dnem národního uvědomění, v němž protestujeme proti zatažení republiky do války, vedené temnými mezinárodními silami. Říkáme ne Izraeli, ne USA, nechceme umírat za jejich zájmy," odpovídal rozrušeně Kopal.

Jak vnímáte fakt, že v těchto chvílích pochodují centrem i anarchisté?
Nevylučuji, že se nás levicová lůza pokusí napadnout, ale my se těmi teroristy, kteří jsou pod ochranou ministerstva vnitra, nenecháme zastrašit.

Po demonstraci se členové NSB skládali na politické vězně. Komu pomáháte konkrétně?
Lidem z nacionálních organizací, vězněným za své názory.

Třeba neonacistovi Tomáši Kebzovi?
I pro něj vybíráme peníze, protože je stíhaný za své názory a články.

Ty články byly tvrdě protižidovské a kromě nich Kebza například pobodal kolemjdoucího, anebo bezdůvodně napadl squat Ladronka.
Podle mě byl vždy vyprovokovaný a nebo jednal v sebeobraně.

Z vašich prohlášení vyplývá, že stojíte na straně afghánského lidu.
Ano, stejně jako iráckého nebo palestinského lidu. Prostě všech utlačovaných.

Takže by se naše republika měla více a lépe starat o uprchlíky z těchto zemí?
To v žádném případě, na to není stavěná.

Řečníci také odmítali multikulturní společnost a volali: "Nic než národ". V letácích srovnávali zářijový teroristický útok na New York a Washington se spojeneckými nálety na Dráždany v roce 1945. "Z pohledu i tehdy platných mezinárodních úmluv se jednalo o stejně protiprávní akt, jakým byly i nedávné útoky na Světové obchodní centrum a Pentagon. S tím rozdílem, že hrdinní spojenečtí piloti nemuseli pro úspěch akce obětovat své životy," stojí v letácích.

Při pochodu pravičáků směrem k Výstavišti jeho účastníci volali hesla například "Umírat pro NATO, nestojí to za to", "Komunismus, terorismus, sionismus je to stejný hnus" a "Havel patří za mříže". Na transparentu nesli nápis: "Za mír, svobodu a demokracii proti kulturnímu imperialismu USA."

Příjezd ultrapravice
Deset minut před desátou hodinou dopoledne přijelo vlakem z Českých Budějovic na pražské Hlavní nádraží 50 skinů, kteří byli ozbrojeni noži, tyčemi a podobně. Jednoho z nich policie zadržela. Policisté mladíka předvedli na policejní služebnu pro podezření z propagování fašismu. "Mladíka policisté vyslechli. Vyšetřovatel ho zatím z ničeho neobvinil, proto byl ihned propuštěn na svobodu," potvrdil iDNES mluvčí policie Jan Holub.

Státní svátek označil NSB na svých internetových stránkách za den národního uvědomění, a svoji demonstraci zaměřil proti "agresivním zahraničněpolitickým plánům USA a Izraele."

Akci nahlásil aktivista Filip Vávra, který se stal během posledních deseti let hlavní osobností pražských ultrapravičáků.

Policie ví o jeho řádění v homosexuálním podniku či před synagogou, přistižen byl při hajlování i propagaci fašistických materiálů. Z Letné se NSB vydá na Výstaviště. Jeho předseda Jan Kopal vylučuje, že by demonstranti vyhledávali střet s anarchisty.

Anarchisti: Nepusťme neonacisty
Přibližně stovka levicových aktivistů se v poledne sešla před kostelem sv. Ludmily na pražském náměstí Míru. Pod dohledem policejních hlídek i policistů v civilu poslouchali reprodukovanou hudbu z přivezené aparatury.

Ultralevicoví aktivisté pak vyrazili centrem města přes Václavské a Staroměstské náměstí na Klárov. Svým pochodem demonstrovali proti přítomnosti neonacistů v ulicích, za něž považují i stoupence Národně sociálního bloku, což zdůraznili ve svých projevech. Jejich protidemonstrace byla pod heslem "Nedovolme neonacistům pochodovat ulicemi".

Při pochodu poslouchali anarchisté hudbu z aparatury, kterou vezl dodávkový automobil. Ultralevicoví aktivisté provolávali hesla "Antifa proti fašismu, proti rasismu", "Smrt fašismu" a "Fašisti z ulic pryč". Na Václavském náměstí se anarchistický průvod na okamžik zastavil. Řečník v projevu zdůraznil, že anarchisté protestují proti fašistickým pohrobkům z Národně sociálního bloku. Anarchisté po cestě rozdávají kolemjdoucím své různé letáky.

Každoroční střety

Z konfrontačních demonstrací ultrapravicových skinheadů a anarchistů se v Praze stává tradice. Tyto dvě znepřátelené skupiny proti sobě vyrazily 28. září také v minulých dvou letech.

Na vrchu Vítkově se sešlo asi čtyři sta "holých lebek" z Vlastenecké fronty. Neonacisté nadávali prezidentovi Havlovi, levicovým aktivistům, jejich mluvčí popřeli nacistický holocaust. Dvě stovky anarchistů se sešly na Ovocném trhu. Chtěli jít naproti skinheadům, kteří se po demonstraci na Žižkově vydali do centra. Na Tylově náměstí proti anarchistům zasáhla policie a z obklíčeného davu odtáhla do připravených antonů desítky lidí. V souvislosti s demonstracemi bylo předvedeno 28 osob, tři neonacisté byli obviněni z trestných činů.

Loni byli demonstrace klidnější. Šedesát anarchistů se rozhodlo zabránit pochodu stoupenců Vlastenecké fronty na Vyšehrad, policejní těžkooděnci je však zablokovali na Rašínově nábřeží a tím je od skinheadů oddělili. Jedinou zbraní v tomto střetu bylo hlučné skandování.

Levicoví extremisté v poklidu za zvuku hudby prošli Starým Městem přes Staroměstské náměstí, Kaprovu ulici a Mánesův most na Klárov. Zde celou akci ukončili a začali se rozcházet. Pochod Prahou, na který dohlížela stovka policistů a policejní vrtulník, neprovázely žádné konflikty.  

Anarchisti nahlásili přibližnou účast padesáti osob, ale policie podle zkušeností z minulé soboty očekávala mnohem větší shromáždění.

Před týdnem se totiž na stejném náměstí sešlo při podobné akci nejméně tři sta anarchistů a antifašistů.

"Nejde nám o bitku. Chceme upozornit na podivné chování státních orgánů, které dopustí pochod neonacistů městem," vysvětloval před akcí člen Československé anarchistické federace Petr Záras.

Policie: Obě akce proběhly v klidu
Žádné incidenty během obou nedělních demonstrací podle policie nevznikly. "Obě skupiny se ani nepokusily setkat, takže nebylo nutné zasahovat," potvrdil iDNES Jan Holub z pražské policejní správy.

Mluvčí policie dále řekl, že nedělní prioritou policie bylo zabránit střetům těchto znepřátelených skupin.

"V místech, kde se demonstrace konaly, jsme posílili pořádkovou a dopravní službu, a pro případ mimořádné situace jsme v okolí soustředily i speciální zásahové jednotky," uvedl Holub.

Speciální posily byly připraveny i v metru a  na vlakových nádražích. V těchto místech se totiž v minulých letech střetávaly menší skupiny extremistů.

Na demonstraci šli koně "mazáci"

Koně na demonstraci"Půjdou Flirt, Koran i Pibarot, dáme tam mazáky," říká policista svému veliteli Martinu Frýdovi, šéfovi oddělení pražské jízdní policie. Mluví o koních, kteří se v neděli objevili na demonstracích levicových a pravicových radikálů.

Celý týden u jízdní police vrcholili přípravy na nedělní odpoledne, ale jak říká Martin Frýda, trénuje se pravidelně po celý rok. Koně nasazení na demonstraci vědí, co je čeká, jsou zvyklí z cvičiště. Tam na ně policisté mávají prapory, házejí dělbuchy, zvířata probíhají přes dýmovnice, musejí se naučit vnímat například i houkání přistaveného auta bez toho, aby se plašili.

Taková cvičení se nazývají "rušivé jevy". Koně také trénují takzvané natlačování davu. Svými plecemi před sebou tlačí speciální vozík. "Jezdec na koni v ulici nahradí práce dvaceti pěších policistů. Lidé mají před obrovským zvířetem přirozený strach a respekt," míní Frýda.

I když vypráví o koních jako prostředku, který jeho mužům pomáhá při práci, zvíře je pro něj především živým tvorem, které obdivuje a chápe, má o ně i strach. "Nejhorší jsou asi molotovovy koktejly, které demonstranti mohou házet na policisty a tím ublížit i koním," svěřuje se Frýda. Jeho oddělení se o koně pečlivě stará a snaží se jim i ulevovat. Například takzvanými gumovými podkovami, které mají trvanlivost až šest týdnů.

"Většinou koně chodí po tvrdém povrchu, betonu, dlaždicích a podobně. "Proto jim dáváme gumové podkovy, abychom šetřili jejich šlachy. Policista si při měkčím kroku koně také méně namáhá páteř," vysvětluje Frýda.

Policista a kůň. Oba se podle šéfa jízdní policie musí dokonale znát. Přejít si doslova do krve. Koně čeká náročný výcvik - aby mohl policii sloužit, musí trénovat alespoň jeden rok. Těžkým výcvikem musí projít i samotní policisté.

Oproti pěším policistům, kteří ihned po škole nastupují na příslušné oddělení, ti, kteří chtějí sloužit u jízdy, ještě musí zvládnou až šestiměsíční kurz.
"Poté uchazeč musí před komisi, která například posuzuje jeho povelovou techniku, samotnou jízdu na koni, ale také to, jestli jezdec dokáže svého koně ošetřit," popisuje zkoušky Frýda. Když u komise uspěje, dostane takzvané osvědčení k jízdě na koni. I zvíře po svém výcviku získává osvědčení.

V těchto dnech jezdecký oddíl pražské policie dostal od magistrátu deset nových koní. "Jsou v záběhu, uvidíme, jací budou. Tuto práci nemůže dělat každý kůň. Musí mít klidnou povahu, vyrovnanou psychiku," upozorňuje Frýda. Neskrývá, že stejně jako člověk i kůň může ve službě selhat. "To se samozřejmě vyloučit nedá, vždyť jsme  živí tvorové. Naštěstí se mi žádný kůň nikdy nezabil ani nezranil," dodává.

Ultralevicoví aktivisté pak vyrazili centrem města přes Václavské a Staroměstské náměstí na Klárov. Svým pochodem demonstrovali proti přítomnosti neonacistů v ulicích, za něž považují i stoupence Národně sociálního bloku, což zdůraznili ve svých projevech. (28. října 2001)

Ultralevicoví aktivisté pak vyrazili centrem města přes Václavské a Staroměstské náměstí na Klárov. Svým pochodem demonstrovali proti přítomnosti neonacistů v ulicích, za něž považují i stoupence Národně sociálního bloku, což zdůraznili ve svých projevech. (28. října 2001)

Ultralevicoví aktivisté pak vyrazili centrem města přes Václavské a Staroměstské náměstí na Klárov. Svým pochodem demonstrovali proti přítomnosti neonacistů v ulicích, za něž považují i stoupence Národně sociálního bloku, což zdůraznili ve svých projevech. (28. října 2001)

Při pochodu poslouchali anarchisté hudbu z aparatury, kterou vezl dodávkový automobil. (28. října 2001)

Ultralevicoví aktivisté pak vyrazili centrem města přes Václavské a Staroměstské náměstí na Klárov. Svým pochodem demonstrovali proti přítomnosti neonacistů v ulicích, za něž považují i stoupence Národně sociálního bloku, což zdůraznili ve svých projevech. (28. října 2001)

Ultralevicoví aktivisté pak vyrazili centrem města přes Václavské a Staroměstské náměstí na Klárov. Svým pochodem demonstrovali proti přítomnosti neonacistů v ulicích, za něž považují i stoupence Národně sociálního bloku, což zdůraznili ve svých projevech. (28. října 2001)

Krajně pravicoví radikálové se sešli na pražské Letné, odkud se po vyslechnutí projevů vydali na Výstaviště. Na průběh demonstrace dohlížely oddíly jízdní policie. (28. října 2001)

Krajně pravicoví radikálové se sešli na pražské Letné, odkud se po vyslechnutí projevů vydali na Výstaviště. (28. října 2001)

Krajně pravicoví radikálové se sešli na pražské Letné, odkud se po vyslechnutí projevů vydali na Výstaviště. (28. října 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Cvičení záchranářů se změnilo v ostrý zásah, našli promrzlého muže

(Ilustrační snímek)

Členové krkonošské horské služby nacvičovali v sobotu postupy při sesuvu laviny. Cvičení se ale záhy proměnilo v...

Chlapec přišel o mámu i babičku. Lidé založili sbírku, poslali mu miliony

Malý Martínek na snímku ještě v náruči své maminky

Tříletý chlapec ztratil v jednom okamžiku mámu i babičku. Ujala se ho sice jeho čtyřiadvacetiletá teta, ale okolí se...

Firma vyhodila na skládku sporáky, dostala milionovou pokutu

Skládka odpadu v Žabčicích.

Pokutu ve výši jeden milion korun dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) společnost Purum. Ta v Osečné...Najdete na iDNES.cz