Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Extremisté nesmí na univerzitu

  9:24aktualizováno  9:24
Praha - Seminář na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, který se zabýval extremismem, končí. Poté, co novináři zveřejnili zprávu o tom, že před studenty předstoupil například Filip Vávra - podle odborníků nejnebezpečnější český neonacista - okamžitě zasáhl děkan fakulty. "Byť to bylo s dobrým úmyslem seznámit studenty s názory extremistů, na akademickou půdu takoví lidé prostě nepatří. Když jim poskytneme prostor, je to zneužívání akademických svobod," řekl děkan fakulty Petr Kolář.

Právě proto včera vedoucímu semináře Zdeňku Zbořilovi a šéfu ústavu politologie zkrátil plat. A seminář o extremismu zrušil. "Navíc jsem formálně doktora Zbořila vyzval, aby odstranil nedostatky ve své práci," podotkl Kolář.

Zbořil bude jeho rozhodnutí respektovat. "Ale hluboce s ním nesouhlasím," řekl.

Diskuse extrémistů se studenty nenadchla například vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba. "Takové lidi nelze považovat za partnery k diskusi, protože předem vzdávám, že by se dali nějak ovlivnit. Zbývá tedy pouze možnost, že někoho ovlivní oni. A to bych raději vyloučil," prohlásil pro včerejší Lidové Noviny.

Řekli mi: Legitimizoval jsem skinheady!
Politologovi Zdeňkovi Zbořilovi včera zrušilo vedení Filozofické fakulty seminář, na který zval k diskusi zástupce pravého a levého okraje politického spektra. "Řekli mi, že byl špatně postavený. Dal jsem v něm prý prostor k hlásání extrémních politických názorů, které jsem tak do jisté míry legitimizoval," tvrdí vedoucí předmětu Typologie politického extremismu, který během posledního dva a půl roku napsal sto čtyřicet posudků na lidi podezřelé z podpory a propagace fašismu a šíření nenávisti.

Jak jste na kritiku zareagoval?

Snažil jsem se vysvětlit, že jsem si nepozval jen skinheada Filipa Vávru. Mimochodem, spolu s ním tam tehdy byli i dva policisté z protiextremistického oddělení.

Proč jste Vávru vlastně zval?

Před tímto seminářem se ustavil Národně sociální blok, a já jsem tam některého člena chtěl okamžitě mít, protože si myslím, že se to uskupení zase brzy rozpadne. A proto jsem pozval jejich hlavního představitele a sekretáře Vávru. Ale na semináře docházeli i anarchisté nebo vyšetřovatelé, kteří píší zprávy o extremismu. A na tento pátek jsme měli domluveného romského aktivistu Veselého. Ale toho už musím zrušit.

Jak na vás Vávra zapůsobil?

Myslím si, že touží po politické kariéře a brzy se začne od zbytku skinheadské skupiny distancovat. Zajímavý je tím, že je hlavním představitelem trendu skinheadského evropanství, s mezinárodním kontakty je zatím asi nejdál. Je to taky trénovaný demagog. Vzpomínám, že třeba na otázku po rodinných poměrech nebo vzdělání odmítl odpovědět. Ze všech skinheadů, které jsem zatím poznal, na mě působí asi nejinteligentněji.

Je jeho Národně sociální blok nebezpečný?

Mám z něj trochu strach. Oslovuje "patologickou sedlinu", která ovšem může dosáhnout v každé společnosti pěti procent.

Kontroverzní seminář má však i své zastánce. A to překvapivě z řad aktivistů, kteří proti rasistům a neonacistům bojují. "Servilní funkcionáři, kteří přežívají na vysokých školách a mají komunistickou minulost, se tetelí strachy před mocí a reagují horlivě jako za bolševika. Hlavně Jařabovo vyjádření pro ně bylo signálem, aby zrušili tento jasně politologický seminář," tvrdí Jakub Polák, veterán anarchistického hnutí, který seminář navštívil.

Potvrdil, že při něm dostávaly šanci představit své názory všechny strany - i levicoví aktivisté nebo specialisti z protiextremistické policejní sekce. "Myslím si, že zrušením semináře byla porušena svoboda akademického bádání," zdůraznil Polák.

Filipa Vávru, bývalého šéfa násilnické skupiny Národní odpor a současného sekretáře Národně sociálního bloku, krok vedení fakulty rozhořčil. "Je to hrozné. Další důkaz, v jakém stavu je demokracie v naší zemi. Při studiu politologie by měly zaznít názory z celého politického spektra," uvedl Vávra.

Že na zrušení semináře doplatí zejména studenti politologie, děkan Kolář odmítá. "Toto téma doktor Zbořil jistě převede na půdu jiného semináře. I tak zvážíme, jakým způsobem by mohl začít znovu. Třeba od dalšího semestru. Ale výuka musí b ýt koncipovaná tak, aby se na akademické půdě nemohli vyjadřovat extrémisté," konstatoval rezolutně Kolář.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz