Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Extremisté lapají ovečky na Facebooku, varuje zpráva kontrarozvědky

  • 50
Pravicoví extremisté čím dál více využívají internet, především sociální sítě jako je Facebook, kde mají možnost oslovit i "běžné občany". "Dochází tak ke skryté popularizaci extremistických názorů a k jejich rozšiřování mezi veřejnost," konstatuje Bezpečnostní informační služba ve své druhé letošní zprávě o vývoji extremismu.

Podle BIS je současná extremistická scéna poznamenaná úspěchy policie, kdy byla řada neonacistů obviněna a další se dokonce dostali až před soud. Nejznámější je právě probíhající proces se žháři z Vítkova, kteří při útoku na romskou rodinu těžce zranili malou Natálku. (vše o kauze Vítkov si přečtěte zde)

"Oproti předchozímu období došlo k útlumu projevů solidarity s vězněnými či stíhanými aktivisty. Pravicoví extremisté se obávali dalších policejních opatření a všeobecně své aktivity spíše omezovali," tvrdí například BIS. (o boji s extremismem najdete více zde)

Neonacisté jsou navíc rozhádaní ohledně dalšího postupu. To se například projevilo na 1. máje, kdy neonacisté nebyli schopni uspořádat žádnou samostatnou demonstraci.

Pouze několik desítek z nich se zúčastnilo akce Dělnické strany sociální spravedlnosti v Praze. DSSS je nástupkyní zrušené Dělnické strany.

Tato nová strana při volbách v mnoha obcích překročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk míst v zastupitelstvech. V některých získala i přes deset procent hlasů. (o nástupkyni Dělnické strany si můžete přečíst zde)

"Volební zisky DSSS naznačují, že navzdory zákazu Dělnické strany a přes trvalý celospolečenský negativní postoj k DSSS jejích voličů neubývá a strana může i v budoucnu počítat přibližně se stabilním jedním procentem voličů," hodnotí šance strany tajná služba.


Video