Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Extremisté: Být ve sněmovně, zmůžeme víc

  16:41aktualizováno  16:41
V České republice se po povodních mnohem častěji ve slovní zásobě vyskytuje termín solidarita. Jak pomáhají strany, jejichž vůdci tak rádi hovoří o českých národních zájmech? "Nic speciálního jsme po povodních neorganizovali," odpovídá na otázku iDNES mluvčí Republikánů Miroslava Sládka. "Nejsme totiž stranou, která by měla nějaké nadstandardní finanční prostředky," dodal Petr Pěkný.

Nejsme v parlamentu, nemáme peníze
"Protože už nemáme zastoupení v parlamentu, nedostáváme na chod strany žádné peníze od státu, nezasedáme ani v žádných představenstvech či dozorčích radách," dodává Pěkný.

Když působili Sládkovi republikáni v parlamentu, byla podle Pěkného situace jiná. "Pamatuji si, že při povodních v roce 1997 přispěl náš předseda svým jedním poslaneckým platem. Dnes je situace jiná. Přispívají naši členové a příznivci v rámci svých individuálních možností," tvrdí mluvčí Pěkný.

Pomáhali naši členové, říká šéf NDS
Žádnou konkrétní pomoc neorganizovala ani extremistická Národně demokratická strana (NDS).

"O povodních naše strana nijak mimořádně nejednala. Řada členů ale pomáhala při úklidu po velké vodě. Vím asi o deseti lidech," ujistil iDNES šéf strany Jan Kopal.

"Každý pak pomáhá podle svých možností. Sám jsem se například zapojil do úklidových prací v Praze. Kdybychom byli v parlamentu, byla by situace jiná. Vyzvali bychom všechny naše členy, aby přispěli jedním platem," dodal Kopal.

KSČM: Poslanci přispěli, založili jsme konto
Činí se i levá strana politického spektra. KSČM má situaci mnohem jednodušší než pravicoví extremisté. Strana má totiž v parlamentu silné zastoupení.

Komunisté podle poslance Václava Exnera založili konto a nabízejí postiženým i konkrétní pomoc.

"Je mi známo, že všichni naši poslanci se snaží pomoci. Na námi zřízeném kontě je už něco kolem dvou milionů korun," říká Exner.

"Sám jsem byl v době povodní na dovolené a vrátil jsem se až 28. srpna. Už 13. jsem ale přispěl deseti tisíci," dodává poslanec.

Anarchisti: Pomáhali jsme, ale zájem moc nebyl
Ruku k dílu chtěli při povodních přiložit i anarchisti. "Vím o případu, že hasiči odmítli pomoc našich lidí. Řekli jim, že s 'takovými lidmi' pracovat nebudou," prohlásil mluvčí Organizace revolučních anarchistů - Solidarita.

"Pomáhali jsme asi jako všichni ostatní," říká mluvčí Československé anarchistické federace (ČSAF) Petr Záraz.

"Byl jsem třeba s lidmi, kteří mají zdravotnické průkazy, v pražské železniční nemocnici na Vinohradech. Měli jsme pomáhat lidem, kteří museli opustit své domovy. Nakonec nás tam bylo víc než evakuovaných," říká mluvčí.

"Podobně jsme dopadli, když jsme chtěli stavět povodňové hráze. Bylo tam víc lidí než pytlů. Takže jsme vlastně ani moc nepomohli," dodal Záraz.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz