Politolog André Krouwel (na snímku) je přesvědčený, že kontroverzní Geert Wilders v premiérském křesle usednout nemůže

Politolog André Krouwel (na snímku) je přesvědčený, že kontroverzní Geert Wilders v premiérském křesle usednout nemůže | foto: MF DNES

Extremista Wilders se premiérem nikdy nestane, říká nizozemský politolog

  • 111
Nizozemci budou ve středu volit v předčasných volbách nový parlament. Po sto letech tu vedou liberálové. Kontroverzní politik Geert Wilders uspěje, ale ve vládě nebude, odhaduje nizozemský politolog André Krouwel z amsterdamské Vrije Universiteit. Podle něj Wildersovi ubrala voliče hlavně ekonomická krize, na níž kontroverzní politik nenabízí žádný recept.

Jaká je kampaň?
Začala pozdě, před třemi týdny a zatím nikdy nebyla tak tvrdá a protkaná osobními výpady.

Jak si stojí Geert Wilders?
Kampaň přitvrdil. V debatách je hluchý k tomu, co říkají ostatní, nesnaží se testovat své myšlenky, jen upoutat voliče, kteří volí na protest proti něčemu. Jediné, co říká, je, že hranice se zavřou a mladí Maročani půjdou do vězení nebo do Maroka, když se budou chovat špatně. Skutečný výběr však je na pravé straně mezi křesťanskými demokraty a po dlouhé době liberály. Záleží však i na tom, jak se umístí levice, protože čas od času míváme levicového premiéra.

Proč by se Wilders, donedávna nejoblíbenější politik, nemohl stát premiérem?
Protože politická debata se posunula, ale jeho program ne. Ještě před rokem a půl všichni mluvili o imigraci, bezpečnosti, integraci přistěhovalců a Wilders v tom mohutně konkuroval liberálům, kteří nyní vedou. Také se ukázalo, že Wilders udělal spoustu chyb v místních volbách. Vyhrál, ale odmítl vládnout a naopak začal vyjednávat. On, vítěz! Jako hlupák. Ani nezakázal nošení muslimských šátků, jak sliboval. Vždyť i Sarkozy tu extrémní formu - nikáby - zakazuje. Kam se poděl Wilders? A tak ztratil voliče. K tomu padli křesťanští demokraté, no a liberálové se vezou na vlně oblíbenosti.

Myslíte, že křesťanští demokraté už zemi zpět nepřevezmou?

Premiér Balkenende je jako řidič, který čtyřikrát vyjel z cesty, popáté si k němu nesednete, potřebujeme nového řidiče. Avšak lidé už nevěří Wildersovi. Relativní úspěch liberálů je dán neúspěchy dalších pravicových lídrů.

Demonstrace na podporu Wilderse v Amsterodamu

Co jsou hlavní témata voleb?
Ekonomická krize. Trvalo to, než sem došla. Devadesátá léta byla úspěšná, přezdívali nám evropský tygr, ekonomika rostla pětiprocentním tempem, měli jsme plnou zaměstnanost, dobré vyhlídky. Debata se přesunula ze socioekonomických témat ke kulturním a k bezpečnosti, protože všichni měli práci. A v těchto oblastech jsou liberálové, sociální demokraté i křesťanští demokraté naprosto rozdělení.

Jak?
Liberálové jsou strana podnikatelů. Ti velcí potřebují imigranty jako specialisty na nové technologie z Indie, milují euro a EU, otevřený trh, privatizace. Naopak ti malí obchodníci si naříkají, že je třikrát do roka někdo vykrade. Na nízkých daních se však shodnou. Šéf liberálů Mark Rutte by nikdy nebyl v tak dobré pozici, kdyby hlavní téma byla imigrace. Za popularitu vděčí krizi. Myslím, že je jediný Holanďan, který miluje Řecko, protože jemu přinese v Holandsku vítězství. Normálně přece vítězí ten, kdo slíbí více. Ale holandská nátura nás teď vede k tomu volit toho, kdo více ušetří!

A bere moc Wildersovi.
Ano, přes ekonomiku on není. Neříká nic o snižování deficitu, o tom, že by se studentům na školní půjčky vzala státní podpora, že by se šlo později do důchodu, nic takového populista neřekne. Jediné z jeho programu, co by mohlo vylepšit státní finance, je zákaz přistěhovalectví a návraty domů, protože co víme, nás ročně stojí na podporách sedm miliard eur.

Ale to vlastně rozpočtu moc nepomůže. Ano, chce i osekat byrokracii, ale tím berete služby lidem. Navíc, jeho program není důvěryhodný nejen po ekonomické stránce, ale mění se v čase. Nejprve byl proti minimální mzdě, protože přicházel zprava a byl liberál a jako takový musel říkat, že trh určí výši mzdy. Teď v krizi státem zavedenou minimální mzdu podporuje. Dříve byl pro liberalizaci trhu, teď je proti, byl proti podpoře majitelům domů, teď je pro.

Kvůli tomu si ho neumíte představit jako premiéra?
Ne, jde o to, že je velmi kontroverzní. On se nikdy nestane premiérem.

Demonstrace na podporu Wilderse v Amsterodamu

Ale ještě před pár měsíci...
No ano, to měl mezi 27 až 31 procenty popularity, ale další dvě strany, které tady v koaličních vládách potřebujete, jej nikdy nenechají dělat premiéra.

Proč si myslíte, že je taková koalice nemožná?
Je velmi nepravděpodobná, vzpomeňme na rok 2002, kdy ji složili křesťanští demokraté, liberálové a strana Pima Fortuyna. Trvala 83 dnů a vyvolala předčasné volby v roce 2003 a parlament v té době byl na nic, velmi nestabilní. To je problém s populistickými stranami, mají velké potíže získat schopné lidi, i když jsou velmi úspěšné ve vyhrávání voleb. Kdo by dnes při zdravém rozumu šel k Wildersovi stát se ministrem šéfa partaje, která má jediného člena, kterým je on sám?

Ačkoliv má poslance v parlamentu, oni sami členy strany nejsou. Čili když chce tato strana změnit program, může ze dne na den. A teď si představte, že jste poslanec nebo ministr a v noci najednou telefon, že něco bude jinak. Cože? Vždyť máme nějakou koaliční dohodu, nějaké postavení v parlamentu, státní úředníci za miliony eur zpracovávají program do zákonů, a jemu se něco hne v mysli, že budou věci jinak. Však se podívejte, koho má na své volební listině, jsou to lidé s nižším postavením z řad policistů, radních, nenaláká žádné špičky. Nemluvě o tom, že křesťanští demokraté, pokud do nějaké vlády půjdou, zvolí jen stabilitu. Oni si teď nemohou dovolit, aby vláda, ve které budou, opět, popáté během pár let padla.

Jaká tedy bude vláda?
Nejpravděpodobnější scénář je pravicová koalice křesťanských demokratů, liberálů a strany 66, i když jejich voliči nenávidí pravostředovou vládu. Možná to přijmou kvůli ekonomické krizi, ale velká část elektorátu přemýšlí levicově. Paradox této pravicové strany je, že přitahuje levicové voliče. Lidé ji volí kvůli jejímu volnomyšlenkářství, libertariánství.

Prosazuje sňatky homosexuálů, proevropské směřování, více demokracie, veřejné debaty, svobodu projevu, sekulární zaměření. Mají ji rádi pro její kulturní náplň, nikoliv pro ekonomickou stránku. Je to velmi intelektuální strana, láká velmi kultivované, vzdělané voliče. Liberálové, kteří v průzkumech vítězí, ti také nevezmou Wilderse k sobě. Budou hledat stabilního koaličního partnera. Přece si historický okamžik - vítězství po stu letech - nezkazí nestabilní koalicí.

Co kdyby liberálové nedostali většinu?
Nyní ji mají, ale kdyby ne, pak může vzniknout koalice liberálů a labouristů, to je druhá pravděpodobná varianta. Ještě před měsícem by si nikdo nemyslel, že by bylo možné sestavit vládu o dvou stranách. A je to přitom příjemný pohled. Socialisté nebudou za těchto podmínek moci utrácet, za krizi je máte pod nádhernou kontrolou, líbezná situace. Kdybych byl Markem Ruttem (vůdce liberálů), užíval bych si to, snižoval bych daně a státní výdaje, byla by to fantazie: děláte, co jste slíbili, a navíc kontrolujete sociální demokraty.

Co oni, byli by ochotni to udělat?
Job Cohen je velmi pragmatický politik, takže ano, udělal. Protože taková vláda by byla stabilní, zodpovědná a prospěje zemi. Vždyť totéž se stalo v Británii. Jsou tu skutečné problémy, a tak vznikají koalice dřívějších formálních nepřátel. A bude to fungovat. Takové vlády povedou politiku, kterou lidé nemají rádi, ale kterou země potřebují, a lidé to přijmou, protože vidí vážnost krize.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video