Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Extázi vytlačuje z klubů duhová droga. Místo euforie hrozí úzkost

  • 177
Návštěvníci tanečních party, které se konají v Česku, jsou čím dál častěji pod vlivem drogy zvané duhovka. Prodává se na nelegálním trhu v podobě pilulek a tvarem i účinkem připomíná známou extázi. Odborníci ale varují: místo euforie může vyvolat těžkou zmatenost a strach.

Bílá tabletka, která se v poslední době šíří českými tanečními kluby, má obvykle skvrny různých barev, proto se jí dostalo lidového označení "duhovka". Dealeři ji prodávají s příslibem přívalu dobré nálady trvajícího až osm hodin.

Stejný účinek má i extáze. Tvarem a cenou kolem tří set korun za kus ale podobnosti končí. Hlavní rozdíl je především v nástupu a síle účinku. Zatímco extáze udělá z uživatele bytost milující vše kolem sebe běžně do půlhodiny, duhovka si dává načas až dvě hodiny a má menší sílu.

Tabletka obsahující derivát piperazinu, které se říká

Může za to fakt, že v tradiční extázi je účinnou sloučeninou MDMA, která zaručuje výraznou euforii. Duhovka obsahuje její náhražku v podobě syntetických derivátů piperazinů (například mCPP), které jsou pro klubové využití slabší. To ovšem nedělá z extáze bezpečnou drogu, po jejím požití hrozí kolaps organismu vlivem nedostatečného příjmu tekutin a přehřátí organismu.

Piperazin je legální a průmyslově se využívá při výrobě léků proti depresi. "Když se nedostavuje předpokládaný zážitek, uživatelé mají větší tendenci přejít na jiné stimulační drogy jako například kokain," řekl iDNES.cz Roman Pešek z Národního monitorovacího střediska pro drogy.

Ale může se stát i něco horšího. Syntetické piperaziny míchané v drogách dokáží působit cela opačně a člověka s chutí na protančenou noc přivedou k silné úzkosti. Odborníci zaznamenali mezi uživateli zkušenosti jako neklid, nevolnost, zmatenost nebo zimnici a citlivost na světlo s hlukem.

Farmakoložka Magdaléna Šustková z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy uvedla, že experti nad psychotropními účinky duhovky, které popisují uživatelé, kroutí hlavou, protože látky užívané v lécích proti depresi mohou způsobit především ospalost, závratě a motání hlavy.

"Faktem je, že se v tabletách objevují i další deriváty piperazinu a objevují se v kombinacích. Tyto látky jsou účinné a mohou být často i toxické," uvedla Šustková.

V Česku se tablety nevyrábějí

Obsahu MDMA v extázích podle Peška během předchozích let výrazně ubývá. Změny na trhu s tanečními pilulkami souvisí zejména s tím, že se daří znemožnit přístup k chemikáliím, ze kterých se látka vyrábí, takzvaným prekurzorům. Výrobci drog tak hledají náhražky.

Sloučeniny piperazinu nejsou v Evropě úplnou novinkou. Evropské úřady monitorující pohyb drog o nich vědí už od roku 2005. Objevují se ve velkém i na české drogové scéně, což zmiňují detektivové Národní protidrogové centrály ve své výroční zprávě.

Extáze se syntetickými deriváty piperazinů míří do českých diskoték především ze zahraničí. "Česko není výrobcem těchto tablet, jsou dováženy hlavně z Belgie nebo Nizozemí," sdělil iDNES.cz Michal Hammer z NPC.


Video