Extázi nesmíte testovat, varuje policie neziskovky a hrozí zátahy na festivalech

  13:25aktualizováno  13:25
Návštěvníci letních tanečních festivalů mají opět menší šanci se dozvědět, co je v tabletě extáze, kterou si koupili. Službu testovacích stánků dřív nabízela různá sdružení. Kromě prevence se snažila mapovat změny na drogovém trhu. Policisté je ale varují, že se testováním ocitají mimo zákon.

Ilustrační foto | foto: Policie ČR

Přijít ke stánku s tabletou extáze, nechat z ní kousek seškrábnout a počkat na barevnou reakci s chemikálií, která odhalí aktivní látku - tato služba umožnila návštěvníkům některých letních tanečních festivalů dozvědět se, jestli nenaletěli dealerovi s nekvalitní a třeba i životu nebezpečnou drogou.

Policii se ale tento servis neziskových organizací nelíbí. "Testy jsou neprůkazné a omezují se jen na látku MDMA. Bylo by to tolerování manipulace s drogami a nahrává to lidem, kteří vyrábí drogy tohoto typu," sdělil iDNES.cz šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Průběh testu

Provádí se většinou v Marquisově činidlu, což je tekutina na bázi kyseliny a formaldehydu. Sloučenina reaguje barevně v kontaktu s některými drogami. Pracovník nabere do pipety pár kapek, které dá na malé množství naškrábané tablety. Reakce proběhne během několika sekund. Testování se pro potvrzení opakuje jiným typem činidla, hlavně tzv. Mecke, celkem trvá asi 10-20 minut. Během toho se s lidmi vede poradenský rozhovor.

Podle ministerstva vnitra vyvolává testování v uživatelích mylný pocit bezpečí. "Probíhá formou orientačních testů, na činidlo může reagovat řada jiných látek, rozeznat rozdíly v zabarvení vyžaduje dobré osvětlení a znalecké oko, což v rukou laiků a v prostředí taneční scény není možné," píše v prohlášení mluvčí úřadu Jana Malíková.

Testováním se údajně také zvyšuje uživatelský komfort lidí, kteří drogy užívají. "Jednoznačně se jedná o podporu zahálčivého způsobu života," dodala mluvčí s tím, že podle policie extáze sama o sobě poškozuje zdraví a vyhledávání průvodních nečistot v tabletě ztrácí smysl.

Extáze testovala nezisková sdružení ve větším měřítku do roku 2003, kdy se ministerstvo vnitra s policií ozvaly poprvé, následkem čehož se zastavilo financování analýz na festivalech z veřejných peněz. Testy ale pokračovaly na menších akcích a z vlastních zdrojů neziskovek.

"Loni jsme si řekli, že je třeba pokračovat v monitoringu i na větších party," řekl iDNES.cz Kamil Podzimek z jihočeské společnosti Prevent zabývající se protidrogovou prevencí. Výsledky byly podle něj hrozivé a potvrdily trend z předchozích let - z tablet mizí účinná látka MDMA, kterou nahrazují nebezpečné chemikálie.

Loňská analýza

Testy 3. lékařské fakulty UK

"Ukázalo se, že MDMA je v extázích minimálně a v tabletách jsou látky s nejistými účinky. Následující laboratorní testy prokázaly, že se tam objevují například deriváty piperazinů," dodal Podzimek. Prevent výsledky představil úřadům a odborné veřejnosti. (čtěte článek o nebezpečných látkách v extázích)

Jednou z reakcí bylo zmíněné prohlášení vnitra a hrozba, že se policie zaměří na testovací stánky na letních festivalech, což by znemožnilo jejich činnost. "Občanské sdružení Prevent končí s testováním tablet extáze. Důvodem je neakceptování podstatných faktů a zastrašování ze strany Národní protidrogové centrály," rozhodli se později pracovníci neziskovky.

Test jako metoda kontaktu

Podle odborníků je kvalitativní test metodou, jak oslovit jinak těžko kontaktovatelnou skupinu rekreačních uživatelů drog. "Je to komplexní práce s klientem. Pracovníci ho hlavně varují před užitím samotné látky MDMA, která je potenciálně nebezpečná. Vysvětlují také rizika samotného testu, který odhalí pouze přítomnost látky, ne její množství," uvedl psycholog sdružení Podané ruce Jakub Černý.

Odborníci, kteří se věnují veřejnému zdraví v souvislosti s drogami, se shodují v tom, že analýza tablet je důležitý nástroj pro kontakt s uživateli.

"Není to tak, že by se lidem říkalo: tady máš dobrou tabletu, tady špatnou. Účelem je varovat před rizikem konzumace všech syntetických drog, aby si lidé uvědomili, že velmi negativní roli může sehrát třeba i vrozené onemocnění, o němž zatím jedinec neměl ani tušení. Dále se jim vysvětluje, jak minimalizovat rizika užívání a pokud se nakonec stejně rozhodnou tabletu spolknout, tak ať ji nemíchají s ničím jiným, především alkoholem," uvedl Pavel Kubů, lékař a odborník na prevenci rizik nočního života ze společnosti DrogMem.

"Neposkytuje se uživatelům komfort, jak o tom mluví policie, naopak v prostředí pro klienty důvěryhodném se informují o všech rizicích spojených s konzumací syntetických drog i jejích možných důsledcích," dodal Kubů.

Podle Kamila Podzimka jsou mezi konzumenty víkendových drog hlavně mladí lidé a mnohdy chtějí jen experimentovat. "Hrozí u nich kvůli minimálním zkušenostem riziko, že si drogou ublíží. Výsledky testování extáze jsou jen orientační a vždy to klientům zdůrazňujeme," dodal terénní pracovník Preventu.

Navíc je to podle něj možnost, jak mapovat vývoj v chemickém složení tablet. Výrobci se totiž snaží vyhýbat zakázaným látkám a nahrazují je mnohdy nebezpečnými sloučeninami. "Analýza, která vznikla v několika evropských zemích v roce 2003, prokázala pozitivní efekt testování. Když se netestuje, většina uživatelů a odborníků nemá jiný zdroj informací než tzv. 'šuškandu', která má velmi špatnou výpovědní hodnotu, respektive často jen podporuje šíření nejrůznějších polopravd a životu nebezpečných mýtů," upřesnil Pavel Kubů.

Party, pak laboratoř

Test extáze na taneční party dává pouze orientační informaci, nelze jím určit přesné složení tablety. Odhalí spolehlivě, jestli je tam látka typu MDMA typická pro extáze a některé další, například amfetaminy.
Detailně se poté zkoumá složení v laboratoři.

"Národní protidrogová centrála někde zadrží třeba deset tisíc tablet, ale ty jsou z jedné šarže, tedy stejného složení, zatímco na jedné party se podaří otestovat třeba sto různých tablet. Je to ideální monitoring toho, jak vypadá ilegální trh s víkednovými drogami a s jakými substancemi se na něm vlastně obchoduje," zdůraznil Kubů.

Ministerstvo ale argumentuje zákonem a uvádí, že jsou pracovníci neziskovek při testech v konfliktu s paragrafy. "Přechovávání těchto látek, byť pro vlastní potřebu, je vždy protiprávní a to minimálně v rovině přestupku. Aktéři testování tedy ponechávají zpět v oběhu a k užívání zakázanou látku," uvedla mluvčí vnitra Jana Malíková.

Faktem ale je, že podle dřívějšího vyjádření Nejvyššího státního zastupitelství není testování v několika případech trestné - například pokud se prokáže zaměření na prevenci a pomoc lidem ohroženým toxikomanií a pracovníci uživatele upozorní na rizika spojená s drogami.

Terénní pracovník Kamil Podzimek věří, že se v budoucnu podaří najít shodu mezi neziskovkami a úřady. Inspirací by mohl být rakouský projekt ChEck iT!, jehož lidé si pronajímají od Vídeňské kliniky toxikologie mobilní laboratoř, se kterou jezdí na velké party.

V Rakousku jezdí na party laboratoř

České úřady by se mohly podle expertů inspirovat projektem mobilní toxikologické laboratoře, kterou si v Rakousku pronajímá od kliniky společnost ChEck iT!.
Lze v ní do 15 minut od začátku testu zachytit všechny běžné amfetaminy spolu s MDMA. Do 40 minut pak provede test na přítomnost dalších 300 látek, které by se mohly v extázi vyskytovat, včetně všech zvláště nebezpečných syntetických drog.
Díky spolupráci ChEck iT! s promotéry a záchrannou službou se už opakovaně podařilo zachytit na velkých party nebezpečnou drogu a včasným varováním (například zastavením party a oznámením přes mikrofon a videoprojekce) zabránit vážným poškozením zdraví či smrti konzumentů.

Zdroj: DrogMem a Tomáš Páleníček (Psychiatrické centrum Praha)

Autor:


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Za utonutí dvou chlapců v pískovně u Lhoty policie obvinila tři lidi

Na jezeře Lhota se utopili dva chlapci, hledali je hasiči i policie

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti tři lidi v souvislosti se srpnovým utonutím dvou vietnamských chlapců na...

Spolumajitel psa nehlídal, říká žalobce v kauze smrtelného zranění dítěte

Ilustrační snímek

Přerovský okresní soud začne příští týden projednávat loňskou tragédii, kdy při rodinné návštěvě pes zaútočil na roční...

Za zbití mladíka u teplické diskotéky policie obvinila dva útočníky

Ilustrační snímek

Až deset let vězení hrozí dvěma mladým útočníkům, kteří 29. září brutálně zbili třicetiletého muže u diskotéky Luna v...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz