Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Extázi nesmíte testovat, varuje policie neziskovky a hrozí zátahy na festivalech

  13:25aktualizováno  13:25
Návštěvníci letních tanečních festivalů mají opět menší šanci se dozvědět, co je v tabletě extáze, kterou si koupili. Službu testovacích stánků dřív nabízela různá sdružení. Kromě prevence se snažila mapovat změny na drogovém trhu. Policisté je ale varují, že se testováním ocitají mimo zákon.

Ilustrační foto | foto: Policie ČR

Přijít ke stánku s tabletou extáze, nechat z ní kousek seškrábnout a počkat na barevnou reakci s chemikálií, která odhalí aktivní látku - tato služba umožnila návštěvníkům některých letních tanečních festivalů dozvědět se, jestli nenaletěli dealerovi s nekvalitní a třeba i životu nebezpečnou drogou.

Policii se ale tento servis neziskových organizací nelíbí. "Testy jsou neprůkazné a omezují se jen na látku MDMA. Bylo by to tolerování manipulace s drogami a nahrává to lidem, kteří vyrábí drogy tohoto typu," sdělil iDNES.cz šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Průběh testu

Provádí se většinou v Marquisově činidlu, což je tekutina na bázi kyseliny a formaldehydu. Sloučenina reaguje barevně v kontaktu s některými drogami. Pracovník nabere do pipety pár kapek, které dá na malé množství naškrábané tablety. Reakce proběhne během několika sekund. Testování se pro potvrzení opakuje jiným typem činidla, hlavně tzv. Mecke, celkem trvá asi 10-20 minut. Během toho se s lidmi vede poradenský rozhovor.

Podle ministerstva vnitra vyvolává testování v uživatelích mylný pocit bezpečí. "Probíhá formou orientačních testů, na činidlo může reagovat řada jiných látek, rozeznat rozdíly v zabarvení vyžaduje dobré osvětlení a znalecké oko, což v rukou laiků a v prostředí taneční scény není možné," píše v prohlášení mluvčí úřadu Jana Malíková.

Testováním se údajně také zvyšuje uživatelský komfort lidí, kteří drogy užívají. "Jednoznačně se jedná o podporu zahálčivého způsobu života," dodala mluvčí s tím, že podle policie extáze sama o sobě poškozuje zdraví a vyhledávání průvodních nečistot v tabletě ztrácí smysl.

Extáze testovala nezisková sdružení ve větším měřítku do roku 2003, kdy se ministerstvo vnitra s policií ozvaly poprvé, následkem čehož se zastavilo financování analýz na festivalech z veřejných peněz. Testy ale pokračovaly na menších akcích a z vlastních zdrojů neziskovek.

"Loni jsme si řekli, že je třeba pokračovat v monitoringu i na větších party," řekl iDNES.cz Kamil Podzimek z jihočeské společnosti Prevent zabývající se protidrogovou prevencí. Výsledky byly podle něj hrozivé a potvrdily trend z předchozích let - z tablet mizí účinná látka MDMA, kterou nahrazují nebezpečné chemikálie.

Loňská analýza

Testy 3. lékařské fakulty UK

"Ukázalo se, že MDMA je v extázích minimálně a v tabletách jsou látky s nejistými účinky. Následující laboratorní testy prokázaly, že se tam objevují například deriváty piperazinů," dodal Podzimek. Prevent výsledky představil úřadům a odborné veřejnosti. (čtěte článek o nebezpečných látkách v extázích)

Jednou z reakcí bylo zmíněné prohlášení vnitra a hrozba, že se policie zaměří na testovací stánky na letních festivalech, což by znemožnilo jejich činnost. "Občanské sdružení Prevent končí s testováním tablet extáze. Důvodem je neakceptování podstatných faktů a zastrašování ze strany Národní protidrogové centrály," rozhodli se později pracovníci neziskovky.

Test jako metoda kontaktu

Podle odborníků je kvalitativní test metodou, jak oslovit jinak těžko kontaktovatelnou skupinu rekreačních uživatelů drog. "Je to komplexní práce s klientem. Pracovníci ho hlavně varují před užitím samotné látky MDMA, která je potenciálně nebezpečná. Vysvětlují také rizika samotného testu, který odhalí pouze přítomnost látky, ne její množství," uvedl psycholog sdružení Podané ruce Jakub Černý.

Odborníci, kteří se věnují veřejnému zdraví v souvislosti s drogami, se shodují v tom, že analýza tablet je důležitý nástroj pro kontakt s uživateli.

"Není to tak, že by se lidem říkalo: tady máš dobrou tabletu, tady špatnou. Účelem je varovat před rizikem konzumace všech syntetických drog, aby si lidé uvědomili, že velmi negativní roli může sehrát třeba i vrozené onemocnění, o němž zatím jedinec neměl ani tušení. Dále se jim vysvětluje, jak minimalizovat rizika užívání a pokud se nakonec stejně rozhodnou tabletu spolknout, tak ať ji nemíchají s ničím jiným, především alkoholem," uvedl Pavel Kubů, lékař a odborník na prevenci rizik nočního života ze společnosti DrogMem.

"Neposkytuje se uživatelům komfort, jak o tom mluví policie, naopak v prostředí pro klienty důvěryhodném se informují o všech rizicích spojených s konzumací syntetických drog i jejích možných důsledcích," dodal Kubů.

Podle Kamila Podzimka jsou mezi konzumenty víkendových drog hlavně mladí lidé a mnohdy chtějí jen experimentovat. "Hrozí u nich kvůli minimálním zkušenostem riziko, že si drogou ublíží. Výsledky testování extáze jsou jen orientační a vždy to klientům zdůrazňujeme," dodal terénní pracovník Preventu.

Navíc je to podle něj možnost, jak mapovat vývoj v chemickém složení tablet. Výrobci se totiž snaží vyhýbat zakázaným látkám a nahrazují je mnohdy nebezpečnými sloučeninami. "Analýza, která vznikla v několika evropských zemích v roce 2003, prokázala pozitivní efekt testování. Když se netestuje, většina uživatelů a odborníků nemá jiný zdroj informací než tzv. 'šuškandu', která má velmi špatnou výpovědní hodnotu, respektive často jen podporuje šíření nejrůznějších polopravd a životu nebezpečných mýtů," upřesnil Pavel Kubů.

Party, pak laboratoř

Test extáze na taneční party dává pouze orientační informaci, nelze jím určit přesné složení tablety. Odhalí spolehlivě, jestli je tam látka typu MDMA typická pro extáze a některé další, například amfetaminy.
Detailně se poté zkoumá složení v laboratoři.

"Národní protidrogová centrála někde zadrží třeba deset tisíc tablet, ale ty jsou z jedné šarže, tedy stejného složení, zatímco na jedné party se podaří otestovat třeba sto různých tablet. Je to ideální monitoring toho, jak vypadá ilegální trh s víkednovými drogami a s jakými substancemi se na něm vlastně obchoduje," zdůraznil Kubů.

Ministerstvo ale argumentuje zákonem a uvádí, že jsou pracovníci neziskovek při testech v konfliktu s paragrafy. "Přechovávání těchto látek, byť pro vlastní potřebu, je vždy protiprávní a to minimálně v rovině přestupku. Aktéři testování tedy ponechávají zpět v oběhu a k užívání zakázanou látku," uvedla mluvčí vnitra Jana Malíková.

Faktem ale je, že podle dřívějšího vyjádření Nejvyššího státního zastupitelství není testování v několika případech trestné - například pokud se prokáže zaměření na prevenci a pomoc lidem ohroženým toxikomanií a pracovníci uživatele upozorní na rizika spojená s drogami.

Terénní pracovník Kamil Podzimek věří, že se v budoucnu podaří najít shodu mezi neziskovkami a úřady. Inspirací by mohl být rakouský projekt ChEck iT!, jehož lidé si pronajímají od Vídeňské kliniky toxikologie mobilní laboratoř, se kterou jezdí na velké party.

V Rakousku jezdí na party laboratoř

České úřady by se mohly podle expertů inspirovat projektem mobilní toxikologické laboratoře, kterou si v Rakousku pronajímá od kliniky společnost ChEck iT!.
Lze v ní do 15 minut od začátku testu zachytit všechny běžné amfetaminy spolu s MDMA. Do 40 minut pak provede test na přítomnost dalších 300 látek, které by se mohly v extázi vyskytovat, včetně všech zvláště nebezpečných syntetických drog.
Díky spolupráci ChEck iT! s promotéry a záchrannou službou se už opakovaně podařilo zachytit na velkých party nebezpečnou drogu a včasným varováním (například zastavením party a oznámením přes mikrofon a videoprojekce) zabránit vážným poškozením zdraví či smrti konzumentů.

Zdroj: DrogMem a Tomáš Páleníček (Psychiatrické centrum Praha)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Vrchní soud snížil tresty za podvod v kauze solární elektrárny Držovice

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Olomoucký vrchní soud snížil tresty trojici mužů za přípravu podvodu se solární elektrárnou v Držovicích u Prostějova....

Tramvaj v Praze odtlačila auto do sloupu, řidiče vyprošťovali hasiči

V pražském Hloubětíně se srazila tramvaj s autem. (13.12.2017)

V Poděbradské ulici v pražském Hloubětíně se dopoledne srazilo auto s tramvají. V autě cestovali dva lidé, řidič ve...

Na hlavním tahu hořela kuřata, objížďka stála kvůli střetu se zvěří

Hasiči zachraňují kuřata z hořícího návěsu u Býště. 13.12. 2017

Na silnici I/35 u Býště na Pardubicku hořel nad ránem kamion s kuřaty. Požár sice hasiči do 45 minut zlikvidovali, na...Najdete na iDNES.cz