Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exstarosta New Yorku emotivně svědčil o 11. září

  13:09aktualizováno  20:15
V americké Alexandrii pokračoval proces s teroristou Zacariasem Moussaouim. Klíčovým svědkem se stal hrdina z 11. září - tehdejší starosta New Yorku Rudolph Giuliani. Soud i porota by si ještě měli vyslechnout záznamy z unesených letadel.

Rudolph Giuliani, bývalý starosta New Yorku, čte jména obětí teroristického útoku na Světové obchodní středisko při shromáždění v kapli sv. Pavla. (11. března 2002) | foto: ČTK

Porota Moussaouimu, který se jako jediný v USA zodpovídá z podílu na teroristických útocích z 11. září 2001, už v pondělí přiřkla trest smrti.  - více zde

Další průběh procesu rozhodne o tom, zda se terorista skutečně ocitne v cele smrti. O jeho osudu bude rozhodovat dvanáctičlenná porota.

Americká média směřovala své zraky především na svědectví Rudyho Giulianiho. Někdejšího starostu New Yorku a žhavého kandidáta prezidentských voleb 2008 předvolali vládní prokurátoři.

Nikdy jsem nevěřil, že skočí, řekl exstarosta
Podle CNN Giuliani podal důležité svědectví o Terrym Hattonovi. Ten 11. září vedl hasičskou jednotku. Nasadil život pro záchranu druhých, ale sám už z trosek Světového obchodního centra (WTC) nevyšel živý. Kromě něj nepřežilo záchranné práce dalších 342 hasičů.

Giuliani před soudem například uvedl, že si nedokázal představit, že by lidé mohli skákat z nejvyšších pater výškových budov Světového obchodního střediska, dokud to neviděl po útocích letadel na vlastní oči. "Obraz dvou lidí, kteří skočili vstříc jisté smrti držíce se za ruce, nikdy nevymizí z mé mysli," řekl bývalý starosta.

Jeho výpověď doprovázelo promítání záběrů obětí skákajících z hořících budov. Samotný Moussaoui však na to podle ČTK reagoval znuděnými pohledy. Když byl o přestávce vyváděn z místnosti, prozpěvoval si prý píseň Born in the USA.

Žaloba doufá, že svědectví bývalého starosty zásadním způsobem ovlivní rozhodování poroty. Ta už teroristu uznala vinným ze spoluúčasti na smrti 2749 lidí, kteří zahynuli ve WTC. Nyní by mu mohla přičíst smrt dalších stovek lidí.

Veřejnost by měla rovněž poprvé slyšet kompletní záznamy komunikace z unesených letounů. Ty dosud slyšeli jen někteří příbuzní obětí.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz