U Obvodního soudu pro Prahu 2 začalo jednání s bývalým majitelem fotbalového...

U Obvodního soudu pro Prahu 2 začalo jednání s bývalým majitelem fotbalového klubu Sparta Praha. Petr Mach se soudí s českým státem (22. dubna 2016). | foto:  František Vlček, MAFRA

Bývalý majitel Sparty Mach žaluje Česko, u soudu se domáhá 100 milionů

  • 42
Někdejší majitel fotbalové Sparty Petr Mach žaluje český stát, že nepředal zahraničním vyšetřovatelům dokumenty prokazující údajné vytunelování jeho účtů. Mach tvrdí, že někdo neoprávněně vybíral peníze z jeho dvou kont. Jeho podezřením se zabývají švýcarští vyšetřovatelé.

Případem se začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 2. Soudkyně Martina Weissová v pátek nerozhodla, nechá si předložit Machovy důkazy.

Mach po České republice, konkrétně po ministerstvu spravedlnosti, požaduje částku 3,5 milionu dolarů, což je spolu s úroky v přepočtu zhruba 100 milionů korun. Taková má být náhrada škody, kterou mu podle něj české orgány způsobily nedostatečnou spoluprací se zahraničním vyšetřovatelem.

Bývalý majitel Sparty tvrdí, že z jeho účtů v bankách UBS a Credit Suisse zmizely miliony dolarů. Český stát podle něj pochybil, když znemožnil toto podezření vyšetřit. „Stát nakládal se spisy tak, že umožnil manipulaci s dokumentem, díky kterému se žalobce mohl domáhat svých práv,“ ozřejmil údajnou vinu státních orgánů Machův právní zástupce Zdeněk Buchta.

Z dokumentu, který české orgány předaly do Švýcarska, byl odstraněn podpis člověka, který podle Macha vybral peníze z jeho účtu. Manipulace se podle něj stala nejspíš na Obvodním soudu pro Prahu 2. „Je to předmětem šetření Vrchního státního zastupitelství v Praze,“ řekl Mach.

Peníze z jeho účtů údajně zmizely v letech 1996 až 1998, a dále také mezi roky 2001 až 2003, kdy sám s účty disponovat nemohl. Byl totiž ve vězení. Podezřením Macha na nezákonné manipulace s jeho účty se zabývá prokuratura v Curychu už od roku 2011.

Kdo je Petr Mach

V letech 1992 až 1996 byl prezidentem fotbalové Sparty Praha. V letech 2001 až 2003 si odseděl 2,5 roku, polovinu z pětiletého trestu, který dostal za to, že nezaplatil clo a DPH za dovoz vozu BMW z Německa. Sympatizoval s ODS, například v roce 1994 jí půjčil 350 tisíc korun (více čtěte zde). Peníze chtěl později zpět, ale soud jeho nárok označil za promlčený. S novinářem Dušanem Šrámkem napsal knihu Financoval jsem ODS.

„Vy jste zjistil až po čtrnácti letech, že ta částka byla vybrána?“ podivila se v pátek nad uplynulou dobou soudkyně. Mach odpověděl, že až v roce 2014 se dozvěděl, že některé doklady nebyly dohledány.

„Ze spisu byly odstraněny ty listiny, které prokazovaly trestnou činnost, ale ti, kteří to udělali, nebyli tak důslední a nechali tam některé dokumenty, které prokazují, že byly zmanipulovány,“ uvedl u soudu. Na předaném výběrním lístku prý chyběl podpis výběrce, podpis bankéře i číslo účtu. „Banka by nepochybně na základě takového lístku žádné peníze nevydala,“ řekl Mach. (více zde)

Souvislost mezi údajným pochybením a nevyšetřením případu zpochybnil státní zástupce Miroslav Bednář. Machova tvrzení jsou prý vágní a nepodložená, stát nenese za škodu odpovědnost. „Navíc vznáším i námitku promlčení,“ řekl také.

V Česku si Mach v minulosti odpykal trest za daňový delikt, odseděl si 2,5 roku z celkového pětiletého trestu. Čelil také obvinění z podvodu, soud ho ale zprostil obžaloby. Mach se poté soudil o odškodné za své trestní stíhání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video