Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

22:34
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, náš pondělní online přenos končí. S aktuálními informacemi se opět vrátíme v úterý ráno.
22:20
Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého unikal plyn v inkriminované budově přímo u přípojky. Lomecký také uvedl, že budova nepatřila mezi 30 nejhorších na Praze 1.
22:08
"Rána. Sklo. Střepy. Kouř. Obrovská tlaková vlna mě srazila k zemi. Nebo to byl někdo vedle mě? Panika. Křik." Tak popisuje sekundy po výbuchu Lucie Kůsová, jedna ze studentek FSV UK. (více se dočtete na jejím blogu)
21:57
Budova Hollar je kvůli výbuchu plynového potrubí z bezpečnostních důvodů do odvolání uzavřena pro všechny studenty i pracovníky. Informují o tom webové stránky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
21:45
Městský statik Petr Macháň v rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že budovu před větším poškozením zachránila absence podsklepení. "Pokud by tam byly sklepy, bylo by to podstatně horší, protože na stropy by jednak působilo zatížení od výbuchu a pak také zřícená konstrukce kleneb, které byly nad prvním nadzemním podlažím. A tím by mohlo dojít i k provalení spodních kleneb," vysvětlil Macháň (celý rozhovor si můžete přečíst zde)
21:03
Hasiči jsou stále na místě a prohledávají trosky. Podle posledních informací by zde měli zůstat i přes noc. Pražský primátor Bohuslav Svoboda už odpoledne předpovídal, že prohledávání může trvat až 48 hodin.
20:27
Reakce na pondělní výbuch plynu naplňovaly také sociální sítě. Po prvotních seriózních otázkách, zjišťování informací a šíření prvních fotografií z místa se však sociální sítě vrátily k tomu, co jim jde lépe: rozebírání detailů, přebírání informací a hledání mikrosenzací (více čtěte zde)
20:13
  • Divadelní ulice v pondělí večer. Budova, kde došlo k explozi, byla zajištěna

    Divadelní ulice v pondělí večer. Budova, kde došlo k explozi, byla zajištěna podpěrami. / Autor: Lucie Formáčková, iDNES.cz

20:05
Tramvajová doprava v místě výbuchu by měla být již plně obnovena. Linky už podle posledních informací zastavují i na zastávce Národní divadlo, kde dosud pouze projížděly.
19:41
Jako ve válce si připadal Kamil Štibrányi, když se v pondělí odpoledne vrátil do svého bytu v pražské Divadelní ulici. Jen pár metrů od jeho bytu explodoval dopoledne plyn, "Je to Sodoma Gomora, takový malý Bejrút," řekl ČTK Štibrányi bezprostředně poté, co se vrátit ze zničeného bytu. "Zasklívat nemusíme, všechno je vylomené, ohnuté, sedačka zasypaná střepy, špagety všude, kolo naštorc, obrazy popadaly," popsal svůj byt muž, který bydlí ve druhém patře domu Divadelní 14.
19:18
"První hrubý odhad škody je deset milionů korun. Je potřeba zdůraznit, že reálná výše škody bude záviset na posouzení budovy statikem. Jinými slovy, zda bude nutné budovu strhnout, či nikoliv," uvedl Jiří Cívka, mluvčí Generali pojišťovny, u které je nemovitost pojištěna.
19:01
Výbuch v domě v centru Prahy způsobil podle odhadů pojišťovny škody na budově asi 10 milionů korun. Exploze ale poškodila i řadu dalších objektů.
18:40
Ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz v České televizi uvedl, že záchranka ošetřila 43 zraněných. Počet zraněných se tak z původně uváděných 35 zvýšil. Jen jedno zranění však bylo těžké. Sedm lidí bylo po ošetření hned propuštěno. I ostatní zranění jsou z velké části doma. "Z nemocnice domů byly puštěny i dívky, které se propadly stropem," řekl Schwarz.
  • Zásah hasičů ve výbuchem zničeném domě v Divadelní ulici v Praze.

    Zásah hasičů ve výbuchem zničeném domě v Divadelní ulici v Praze. / Autor: HZS Praha

18:26
Správa státních hmotných rezerv České republiky půjčila na žádost hasičů k zásahu v Divadelní ulici speciální "technický kontejner s nosičem" (autem) - zjednodušeně vyprošťovací kontejner. "Ten je určen pro dlouhotrvající zásahy, vyžadující vyproštění osob, zejména se jedná o zásahy u hromadných dopravních nehod, zřícení budov, nebo živelných katastrof. Kontejner je vybaven vyprošťovacím nářadím, které umožňuje zvedat těžká břemena, podpírat konstrukce zřícených budov, případně rozstříhat stěnu železničního vagónu nebo autobusu," uvedla mluvčí správy Tereza Krásenská.
17:42
Mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek uvedl v České televizi, že únik u kavárny Slavie "nebude nijak masivní, pokud vůbec nějaký bude."
17:37
Nová scéna Národního divadla v Praze večer plánovanou reprízu Ioneskova Nosorožce uvede. "Začátek představení však bude o něco posunut, neboť tramvaje na Národní třídě zatím nestaví a parking u historické budovy se nedá používat," řekl ČTK mluvčí české první scény Tomáš Staněk. V historické budově divadla nebylo v plánu žádné představení.
17:23
Cestující hlásí problémy s pražskou MHD. Přestože tramvaje už kolem Národního divadla projedou, stále se projevují nepravidelnosti. "Čekám u Masarykova nádraží už čtyřicet minut. Nic mi nejelo. Přijelo sice osm tramvají za sebou, ale vše linka číslo tři. Ostrůvky jsou tu plné a lidé naštvaní," popsal situaci jeden ze čtenářů.
17:08
Dům, kde dopoledne vybuchl plyn, je opravitelný. "Nemyslím, že by bylo nutné dům bourat," řekl České televizi městský statik Petr Macháň.
  • Dělník u domu v pražské Divadelní ulici, kde dopoledne vybuchl plyn.

    Dělník u domu v pražské Divadelní ulici, kde dopoledne vybuchl plyn. / Autor: Jiří Meixner, iDNES.cz