Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté si odvezli smrtící trezor, prozkoumají zplodiny po výbuchu

  12:47aktualizováno  13:40
Kriminalisté si odvezli trezor, který ve středu explodoval v sídle palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála. Odborníci z Kriminalistického ústavu mají zjistit, jaké chemické látky na trezoru po výbuchu ulpěly, typ výbušniny definitivně určí pyrotechnici.

Druhý den vyšetřování exploze v areálu budoucí palestinské ambasády v Praze - Suchdole (2. ledna 2014). | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Trezor byl odvezen a je v současné době uložen na Krajském ředitelství policie hlavního města Prahy. Tam bude provedeno ohledání našimi experty," řekl iDNES.cz náměstek ředitele Kriminalistického ústavu Praha Marek Kotrlý.

Trezor by měli zkoumat přibližně čtyři zaměstnanci Kriminalistického ústavu. Jak trezor vypadal a co z něj zbylo, nechtěl Kotrlý komentovat. "Nemám žádnou informaci o tom, jak je velký, a fyzicky jsem ho neviděl," podotkl Kotrlý.

Fotogalerie

Standardní lhůtou pro zkoumání je 30 dnů. Ta ale není závazná, proto se může protáhnout, nebo také zkrátit. "Předpokládám, že by mohla být kratší, protože se budeme snažit tuto věc dělat prioritně. Jedná se o významný případ, ale nemohu předjímat závěry znaleckého zkoumání," doplnil náměstek kriminalistického ústavu.

Výbušninu prozradí zplodiny

Experti trezor podrobí zkoumání na anorganické a organické látky. Provedou také mechanoskopii a defektoskopii.

Zabezpečení, nebo uskladněná trhavina?

Experti na zabezpečení soudí, že výbuch nebyl explozí zabezpečovacího zařízení vestavěného do trezoru. Podle Josefa Jakubíka ze společnosti Trezor servis Jihlava se taková zařízení dávala do trezorů naposledy po druhé světové válce. Podle něj spíše explodovala výbušnina uskladněná v trezoru.

Podobného názoru je i Petr Koktan ze společnosti Trezor test. "Že by byl zajišťovaný trezor tak, že se do něj dá výbušnina, to nikdo nedělal, snad jedině tajné služby. Samozřejmě to jde technicky udělat. Já jsem ale nikdy nic podobného neslyšel," řekl ČTK.

Nelze nicméně vyloučit verzi, že trezor původně zabezpečen nebyl a zařízení do něj více či méně amatérsky zabudovali až uživatelé.

"Budeme zkoumat povýbuchové zplodiny, které jsou na površích částí, jež byly bezprostředně v kontaktu s látkou, která vybuchla. My ale zatím nevíme, zda to vybuchlo ve dveřích, nebo uvnitř trezoru," popsal Kotrlý. "Pro nás je předpokládaná výbušnina prozatím neznámá látka, to znamená, že musíme provést zkoumání jejich komponent," dodal. Zaměstnanci ústavu postupně vyloučí či potvrdí přítomnost různých látek a přizpůsobí tomu další průběh zkoumání.

Kotrlý připouští, že typ výbušniny může vyplynout přímo z expertizy, závěr ale mohou zaměstnanci Kriminalistického ústavu učinit až ve spolupráci s pyrotechnickou službou. Výsledky zkoumání postoupí vyšetřovatelům. Na nich pak bude zda a kdy expertizy zveřejní.

Kriminalistický ústav bude zatím zkoumat jen trezor. Kotrlý ve čtvrtek v poledne řekl, že nemá v tuto chvíli žádnou informaci, že by se expertizy měly týkat i jiných předmětů z bytu velvyslance. "Prozatím mám jen dožádání na znalecké zkoumání trezoru, ale nemohu vyloučit, že dostaneme další dožádání k dalším předmětům," doplnil náměstek.

Případ řeší i bezpečností složky a ÚOOZ

Na vyšetřování případu spolupracuje Bezpečnostní informační služba (BIS) nebo Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

"Máme tam své úkoly, které děláme, ale to nebudeme komentovat," řekl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Trezor vybuchl v Internacionální ulici v Praze Suchdole.

Trezor vybuchl v Internacionální ulici v Praze Suchdole.

Mluvčí BIS  Jan Šubert bez dalších okolností potvrdil, že dosavadní poznatky poukazují na to, že nešlo o teroristický čin.

Ve čtvrtek by lékaři mohli provést pitvu zemřelého velvyslance. Jeho tělo by mohli Palestinci letecky přepravit zpátky do vlasti příští týden.

Podívejte se na vyjádření policejní mluvčí Andrey Zoulové:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Holčička v lese spadla do studny. Ve školce si hrála na schovávanou

Pohled do staré šestimetrové studny v lese, kam spadla čtyřletá dívenka.

Hra v lesní školce na Frýdecko-Místecku dopoledne málem skončila tragédií. Čtyřletá dívka tam totiž při hře na...

VIDEO: Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, vůz do něj vrazil

Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, která ho zachytila

Video z hrůzně vypadající nehody zveřejnili brněnští policisté. Na záběrech je vidět, jak školák na poslední chvíli...

Řidič ujel na dálnici v protisměru 13 kilometrů, skončil na psychiatrii

Řidič ujel po dálnici D35 a silnici I/44 celkem 16 kilometrů v protisměru, při...

Policisté ze Šumperska v neděli pronásledovali řidiče, který jel po dálnici v protisměru. Po D35 takto urazil třináct...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz