Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Experti Kriminalistického ústavu Praha Policie ČR jsou plně zapojeni do opatření k summitu NATO

  13:23aktualizováno  13:23
Praha - Dávno pryč jsou časy, kdy rada Vacátko poslal do služby dva své nejvěrnější detektivy a ti mu druhý den hlásili objasnění zločinu a navíc mu přivedli i pachatele. Dávno už také neplatí, že trestné činy se objasňují a dokazují výlučně za psacím strojem vyšetřovatele. V dnešní době se rozhodující důkazy vytvářejí v kriminalistických laboratořích.

Česká policie má od poloviny 70. let minulého století vybudovanou velmi dobře fungující strukturu kriminalistickotechnických a expertizních (znaleckých) pracovišť. V závislosti na všeobecném pokroku ji průběžně zdokonaluje a vylepšuje. Jsou zaváděny stále dokonalejší analytické přístroje a metody, které poskytují objektivnější výsledky. Probíhá skutečná mezinárodní integrace kriminalistických laboratoří mezi evropskými bezpečnostními sbory.

Na všech okresních (městských, obvodních) ředitelstvích Policie ČR pracují kriminalističtí technici, kteří zajišťují stopy a předměty důležité pro následného znalecké zkoumání a dokumentují místa trestných činů nebo událostí. Na správách krajů Policie ČR jsou vytvořeny odbory kriminalistické techniky a expertiz, které jsou díky svému velmi dobrému technickému a personálnímu vybavení schopné realizovat mnohé kriminalistické expertizy. Na nejvyšší úrovni v hierarchii těchto pracovišť pak stojí Kriminalistický ústav Praha Policie ČR, který je považován v hodnocení zahraničních partnerů za špičkové znalecké kriminalistické pracoviště s obrovskou tradicí (byl vytvořen již v roce 1958), s velmi dobrým technickým vybavením a především s mnoha kvalitními experty.

Kriminalistický ústav je zapsán v seznamu znaleckých pracovišť, který vede podle zákona o znalcích a tlumočnících Ministerstvo spravedlnosti; je oprávněn vykonávat znaleckou činnost v oborech kriminalistika, elektrotechnika, písmoznalectví, strojírenství a chemie. Současně je i vědecko-výzkumným pracovištěm s gescí v oboru kriminalistika.

Kriminalistický ústav Praha byl přímo zapojen do přípravy a realizace důležitých úkolů probíhajících v souvislosti s konáním summitu NATO v Praze. Bude například zajišťovat identifikaci osob zadržených při eventuálních pouličních demonstracích. K tomu využije unikátní automatizovaný daktyloskopický identifikační systém (AFIS), který je v ústavu instalován od roku 1994 a pomocí kterého byly objasněny tisíce trestných činů a usvědčeni jejich pachatelé. Ve spolupráci s národní ústřednou Interpolu, coby součásti Odboru mezinárodní spolupráce a integrace Policejního prezidia, bude realizovaná identifikace pachatelů i tzv. "přes hranice".

Experti Kriminalistického ústavu se budou podílet na dokumentaci událostí, které proběhnou v ulicích Prahy a které budou snímány z vrtulníků, jakož i na přenosu těchto obrazových informací. K jejich cti je možné již nyní přičíst, že se významně zasloužili na oživení techniky, kterou bohužel policii nedodala v plně funkčním stavu civilní firma.

Ve dne v noci se experti Kriminalistického ústavu samozřejmě budou podílet na realizaci běžné expertizní činnosti, kterou od nich vyžadují policejní orgány nebo další orgány činné v trestním řízení. V předvečer summitu NATO to například byly kriminalistické expertizy poškozené kolejnice a zajištěných komponentů nástražného výbušného systému, nalezené na železniční trati v Praze 9.

Řadoví policisté a kriminalisté, stejně jako vedení policie, hodnotí práci expertů Kriminalistického ústavu Praha vesměs pozitivně. Jediní, kdo bývají občas "nespokojeni" jsou novináři. Jejich potřeba okamžitě informovat čtenáře a posluchače svých médií o výsledcích zkoumání velmi často nekoresponduje s technologickými procesy přístrojových analýz. A také s faktem, že kriminalisté v určitých případech nemají zájem informovat prostřednictvím sdělovacích prostředků pachatele.

Přes tyto někdy stresující situace vykonala většina sdělovacích prostředků velmi pozitivní práci při informování veřejnosti, když byl v nedávné době v Kriminalistickém ústavu instalován speciální počítačový systém poskytnutý FBI, který dovoluje provozovat Národní databázi profilů DNA. Tento prostředek slouží k evidování pachatelů té nejzávažnější trestné činnosti jako jsou vraždy, loupeže, znásilnění, únosy dětí apod.

(Z podkladů KÚP.)

npor. Mgr. Blanka KOSINOVÁ
tisková mluvčí Policejního prezidia ČRHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Najdete na iDNES.cz