Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Experti diskutují o hrozbě biologických zbraní

  15:23aktualizováno  15:23
Ochrana před útoky biologickými zbraněmi. To je hlavní téma pro veřejnost uzavřeného semináře tuzemských i mezinárodních expertů, který v pražském Karolinu pořádá Středisko bezpečnostní politiky Univerzity Karlovy.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Mezi účastníky nechybí řada bezpečnostních expertů včetně bývalého náčelníka vojenské zpravodajské služby Andora Šándora nebo profesora Alexandra Borodulina z Výzkumného střediska Vektor Kolcovo u Novosibirsku.

Právě jeho středisko spolupracuje s pořádající českou společností T-SOFT na vývoji modelů šíření biologických zbraní ve vzduchu.

"Takové modelování je jedním z důležitých prvků ochrany proti teroristickým útokům. Při případném reálném zásahu umožňuje rychlé určení rozsahu ohrožení a realizaci následných opatření ochrany obyvatelstva," uvedl ředitel T-SOFT Jaroslav Pejčoch, jehož společnost seminář spolupořádá a představuje na ní počítačové modely šíření biologických zbraní.

Podle Pejčocha se prevence proti možným biologickým útokům stává aktuální v souvislosti s novými trendy boje proti terorismu. "V poslední době se daří včas odhalovat přípravy na útoky konvenčními výbušninami, jako byl například nedávný pokus islámských teroristů na londýnském letišti Heathrow. Je poměrně velkou neznámou, k jakým prostředkům sáhnou teroristé pak. K chemickým či biologickým látkám," řekl Pejčoch.

Připomněl, že extremisté již chemické zbraně použili - například před deseti lety v tokijském metru.

Cílem pracovního semináře "Hrozba biologických útoků a možnost obrany proti nim" je podle pořadatelů zahájit diskuzi o technologických, bezpečnostních a politických aspektech dané problematiky a definovat okruhy problémů.

Těmi se bude detailněji a na širším fóru zabývat 9. ročník mezinárodní konference "Současnost a budoucnost krizového řízení" na sklonku listopadu v Praze.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz