Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Experti: Bagdád padne do 8 týdnů

  0:01aktualizováno  0:01
Spojeneckým vojákům bude trvat až dva měsíce, než získají kontrolu nad Bagdádem, avšak ještě obtížnější je odhadnout, kdy válka v Iráku skončí. Takový je převažující názor 25 expertů na obranu a na Blízký východ, kteří byli v posledních dvou dnech dotázáni agenturou Reuters.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž
INFOGRAFIKA:
Rozložení vojsk u Bagdádu
Jaké budou boje ve městě

Názory na čas potřebný k dobytí Bagdádu se sice značně liší, protože nejnižší odhad činil dva týdny, nejvyšší šest měsíců, avšak většina expertů předpovídá, že k ovládnutí irácké metropole bude potřeba čtyř až osmi týdnů.

"Lze očekávat, že Američané ovládnou Bagdád do měsíce, ale i pak budou určitý čas pokračovat sporadické boje," uvedl Garth Whitty, někdejší inspektor OSN, který nyní pracuje v jednom londýnském ústavu.

Experti, z nichž mnozí působí jako poradci vlád či různých organizací, byli nyní mnohem skoupější na časové odhady než při předchozích průzkumech. Tvrdí, že taktika používaná americkými a britskými jednotkami a zaměřená na odstranění Saddáma Husajna při současné minimalizaci civilních ztrát činí průběh války ještě nepředvídatelnější.

"Skutečnost, že koaliční síly bojují spíše za odstranění režimu než za dobytí země, to vše činí ještě problematičtější," uvedla Judith Kipperová, expertka na Blízký východ z Washingtonu.

Celkem devatenáct expertů odhadlo možnou délku války ve velkém rozptylu, od čtyř týdnů do několika let, přičemž nebyli schopni dosáhnout větší shody. Jiní trvání války odmítli předpovědět vůbec.

Ještě před vlastním konfliktem byli odborníci mnohem sebejistější ve svých předpovědích. V průzkumech uskutečněných v závěru loňského roku zhruba třetina řekla, že válka skončí do měsíce, většina pak odhadovala do tří měsíců a pouze pár respondentů předpovídalo, že konflikt bude trvat déle.

Mnozí experti se nyní domnívají, že pro Washington bude velmi důležité, aby co nejdříve předal kontrolu nad Irákem, a to proto, aby nebyl zatažen do dlouhé gerilové války. Zároveň si však myslí, že americké jednotky budou muset v zemi zůstat měsíce, možná roky.

"Kontrola nad Bagdádem neznamená konec odporu," uvedl Abdel-Bari Atwan, šéfredaktor arabských novin Al-Kuds vydávaných v Londýně. "To podnítí jiný druh odporu, protože už to nebude podpora Saddámovi a jeho sekulárnímu režimu, ale bude to odpor vůči osvobození Iráku... Muslimští fundamentalisté to budou považovat za svou válku, za svou povinnost zbavit se cizích jednotek." 

CO SE DĚJE NA BOJIŠTI:
Americký hrot proniká k iráckému srdci

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Najdete na iDNES.cz