Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Expert: Severní Korea může hrát o čas

  13:00aktualizováno  13:00
Severokorejská vláda slíbila uzavřít jaderný reaktor v Yongbyonu a vpustí do komplexu mezinárodní inspektory výměnou za hospodářskou pomoc. Může si svět opravdu oddechnout? Je hrozba ze strany KLDR zažehnána?

Nukleární stanice na pobřeží v Severní Koreji. | foto: Reuters

Příslib severokorejské vlády o uzavření jaderného reaktoru je výsledkem šestistranných jednání v Pekingu. Pchjongjang slíbil uzavřít jaderný reaktor za 50 tisíc tun těžkého topného oleje a hospodářskou pomoc v odpovídající hodnotě. - více zde

Podle experta na problematiku Severní Koreje Petra Vilímka z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně ale dohoda ještě zdaleka neznamená zažehnání severokorejské hrozby.

Je dohoda zlomem v otázce hrozby severokorejského jaderného programu, nebo jde jen o jakési uvolnění napětí?
O skutečném uvolnění napětí budeme moci hovořit ve chvíli, kdy KLDR skutečně provede první dohodnuté kroky. Po zkušenostech s dohodou z roku 1994, ale i vzhledem k výsledkům řady jiných jednání s KLDR, je v této chvíli předčasné hodnotit novou dohodu jako zlom v otázce dalšího osudu severokorejského jaderného programu.

Myslíte, že severokorejský režim opravdu uzavře jaderný reaktor ve středisku v Yongbyonu a vpustí do něj mezinárodní inspektory?
I díky tomu, že USA zapojily do jednání o severokorejském jaderném programu Čínu, na které je KLDR hospodářsky závislá, se domnívám, že tuto první část dohody severokorejský režim splní. Pokud by se tak nestalo, vrhlo by to špatné světlo i na Čínu a ta by mohla KLDR potrestat právě omezením hospodářské pomoci.
 
Nemůže se stát, že si to severokorejští představitelé ještě rozmyslí a inspektory ze země třeba po dvou dnech vykáží?
Tady je jedno z velkých úskalí sjednané dohody. Nemyslím si, že režim vykáže inspektory po dvou dnech (bude mít určitě zájem na získání alespoň části slíbené hospodářské pomoci), ovšem je docela možné, že KLDR bude zatím hrát o čas a k takovému kroku přikročí někdy v budoucnosti.

Tomu by nasvědčovala i zpráva Severokorejské státní tiskové agentury, která v souvislosti s dohodou hovoří jen o dočasném zastavení jaderných zařízení v Yongbyonu.

Severní Korea žádá výměnou za zastavení jaderného programu především energetickou pomoc, jde o tisíce tun topného oleje a příslib dalšího milionu tun. Lze takto severokorejský režim opravdu koupit?
Vzhledem k obrovským ekonomickým potížím, s nimiž se KLDR potýká, má samozřejmě o zahraniční hospodářskou pomoc velký zájem.

Na druhou stranu nelze zapomínat, že jaderné zbraně vyvíjí řadu let (už v roce 1985 zjistil SSSR, že KLDR obohacuje více uranu, než je potřebné pro nevojenské účely) a do svého jaderného programu vložila velké množství finančních prostředků.

Dle mého soudu tak KLDR nejvíce vyhovuje situace, kdy za uskutečnění omezených ústupků získá hospodářskou pomoc, aniž by byla nucena definitivně se vzdát svého jaderného programu.
 
Měl by svět v tuto chvíli bez jakýchkoliv pochybností severokorejské požadavky splnit?
Ačkoliv šance na denuklearizaci KLDR hodnotím spíše skepticky, domnívám se, že dohoda určitý význam má. Aby KLDR získala i jen malou část hospodářské pomoci, musí vpustit do země mezinárodní inspektory. Je tak šance, že se o současném stavu severokorejského jaderného programu podaří získat více informací, než kolik jich dosud máme k dispozici.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Americké superstroje Raptor zaútočily na drogové laboratoře Talibanu

Letoun F-22 Raptor doplňuje palivo během americké operace ke zničení drogových...

Spojené státy podnikly sérii leteckých úderů v Afghánistánu, při kterých bylo na jihu země zničeno sedm laboratoří na...

Armádní speciál s týmem lékařů zachránil tříměsíční dívenku ze Slovenska

Novorozeně cestuje letounem CASA ve speciálním inkubátoru do Prahy

Unikátní záchranný let má za sebou armádní letoun CASA. Se speciálním týmem lékařů a zdravotnickým vybavením na palubě...

Odešel jako král! Lidé v Porubě vzpomněli na válečného hrdinu Škarvadu

Vypuštění balónků v barvách trikolory u příležitosti nedožitých stých...

Obyvatelé ostravské části Poruba, žáci škol i váleční veteráni si ve středu při unikátní akci připomněli výročí...Najdete na iDNES.cz