Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Expert: Při stíhání scházelo štěstí

  0:01aktualizováno  0:01
Dopadení Saddáma Husajna bylo jen otázkou času. Tvrdí to alespoň český expert Ludvík Cimburek, který působí na prozatímním iráckém ministerstvu obrany, kde se mimo jiné věnuje zajištění bezpečnosti obnovovaných základen irácké armády.

Nasvědčovalo v posledních dnech něco tomu, že se kolem Saddáma Husajna stahuje smyčka?

Podobné operace jsou vždy velmi přísně utajovány. Vědí o nich jen ti, co je plánují. Na druhé straně není tajemstvím, že zadržení Saddáma bylo jednou z priorit spojenců, jako to například platí o Usámu bin Ládinovi.

Husajna spojenci hledali od počátku pádu jeho režimu. Slovo "hledali" není možná ten správný výraz. Na jeho dopadení byly nasazeny značné síly. Speciálními jednotkami v Iráku počínaje a zpravodajskými službami včetně analytických týmů v Pentagonu konče. Bylo tedy jen otázkou času, kdy ho chytí.

Na Saddámově dopadení se podílely i kurdské jednotky. Jak to vysvětlit? Může to charakterizovat velikost "sítě", kterou spojenci na Husajna v Iráku rozprostřeli?

Spojenci zapojili do lovu na Saddáma vše, co měli k dispozici, a obracejí se také na každého, kdo je ochoten spolupracovat.

Myslíte, že Američané akci dlouhodobě plánovali a že šli najisto?

Těžko říct, zda šli najisto. Od počátku "honu" přepadli stovky baráků, protože se v nich měl ukrývat Saddám. Mnohokrát se ukázalo, že tam sice podle stop byl, ale jen pár dnů či hodin... a stihl vždy včas zmizet. Američanům chyběla často jen špetka štěstí k jeho dopadení. No a tentokrát štěstí měli a vyšlo jim to.

Jak může Saddámovo zajetí ovlivnit vývoj v Iráku... jeho obnovu? Je radost Iráčanů opravdu nefalšovaná?

Věřte, že devadesát procent Iráčanů má z dopadení Saddáma obrovskou radost. Tyranizoval většinu národa. Moc měla a v blahobytu žila jen malá skupina lidí. Ta naopak důvod k oslavám pochopitelně nemá.

Krutost Husajnových represí je až nepředstavitelná. Lidé mi vyprávěli o popravách malých dětí před očima rodičů, jen proto, aby spolupracovali s režimem. A když ani to nepomohlo, tak ta tělíčka ještě přejeli náklaďákem.

V Iráku je poměrně velká skupina lidí, kteří se báli spolupracovat s Američany a jejich spojenci, protože se báli Husajnova návratu. Teď už nemají důvod bojkotovat obnovu země.

Tohle je podle mne na lapení Saddáma možná to nejdůležitější. Samostatnou kapitolou pak je, že i nyní se v Iráku odehrává boj o vliv a moc. Těmto skupinám je mír v zemi v podstatě ukradený.

Myslíte, že teď ubude i teroristických útoků?

Určitě. Ale za útoky nestojí jen Saddámovi příznivci. Snaha spojenců, aby v Iráku vznikl režim s demokratickými prvky, se nelíbí jistým silám v Íránu, a dokonce ani extremistickým vahabistům v Saúdské Arábii, pro něž jsou Američané satani.

Tyto síly se bojí příkladu iráckého režimu, který může ohrozit svým humanističtějším vztahem k lidem jejich vlastní mocenské pozice. Jim naopak hroutící se Irák hraje do karet.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz