Celý měsíc bude mít Česko dva premiéry, odstupujícího Topolánka a nastupujícího Fischera.

Celý měsíc bude mít Česko dva premiéry, odstupujícího Topolánka a nastupujícího Fischera. | foto: David Port

Expert na ústavu: Politici namíchali lék na vládní krizi bez předpisu

  • 194
Čeští politici opět předvedli, že jsme mistři improvizace, míní expert na ústavní právo z pražské právnické fakulty Jiří Hřebejk. Pro řešení vládní krize jim nevyhovují pravidla hry podle Ústavy ČR, tak si sestavili pravidla vlastní. "Není to protiústavní, je to vedle ústavy," dodává právník.

Někteří experti na ústavní právo už se dali slyšet, že postup prezidenta a politické reprezentace neodpovídá české ústavě. Jste téhož názoru?
My tomu říkáme "vedle ústavy". Nepoužívá se ústava, nepoužívá se to, co je v ústavě zakotveno, ale vymyslí se jiný postup, který ústavě neodporuje, ale zároveň jí neodpovídá. Ústava předpokládá, že bude jeden předseda vlády, jedna vláda...

Jiří HřebejkAle my budeme mít měsíc obé dvojmo.
Ano. A kdo bude kontrasignovat rozhodnutí prezidenta? Ten, který je na odchodu, nebo ten, jehož hvězda vychází? Tohle je nedomyšlené a ústava s tím takto nepočítá. Neodporuje to ústavě, ale ústava si to představovala jinak.

Pro ústavního právníka to zřejmě není moc sympatické řešení.
Ano. Ale ústavní právník nezmůže nic s politickým rozhodnutím.

Už byla v minulosti ústava obejita?
Ano, v roce 1998, když byly předčasné volby. V roce 1997 padla Klausova vláda a premiérem se stal Tošovský, pak byly volby. Tehdy musel být také přijat ústavní zákon, aby mohly vůbec být.

úkol úřednické vlády: neřešit nic zásadního

Metoda vyčerpání tří pokusů vlastně nikdy neproběhla.
Nikdy. To, co je připraveno v ústavě, se nikdy nerealizovalo. Vždy se to dělo jinak.

Je to česká specialita, nebo se to stává i v zahraničí?
Obávám se, že je to česká specialita.

Takže jsme dostáli své pověsti kutilů a improvizátorů?
Ano. Je to mistrovství improvizace, ale není to podle ústavy.

Kdyby někdo chtěl tento postup napadnout u Ústavního soudu, tak nepochodí?
Myslím, že nemá šanci. Není to protiústavní, ale není to také v souladu s ústavou. Máme tu nějaká pravidla hry, která se nepoužívají, a ad hoc se vymyslí pravidla jiná, která jsou vedle. Problém také je, že když už cílem mají být předčasné volby, tak jediný způsob je rozpuštění Sněmovny. Jsou tam čtyři důvody, kdy prezident může rozpustit Sněmovnu, ale nikdy to není ze dne na den, je to lék na krizi Sněmovny. Teď se do krize ale nedostala Sněmovna, ale vláda. Lék na krizi sněmovní nemusí na krizi vládní zabrat.

Tak se namíchal jiný medikament, bez předpisu.
Ano. Konsilium se sešlo a vymyslelo tento léčebný postup. Ale ten, který je předepsaný, tak nebyl nikdy využit.

Diskutovali jsme s kolegy, jestli by se neměla ústava změnit, aby se nedala tak snadno obcházet a třeba umožňovala i jiná řešení.
Ano. Změna je možná, ale musí být politická vůle a ústavní většina v parlamentu. Mělo by se to ale udělat v dobách klidných, ústava by měla připravit pravidla hry dopředu, ne reagovat na vzniklou situaci. Ústava má být souborem principů. Není dobré reagovat momentálně, když to potřebujeme, tak ji změníme. Dokonce už jeden návrh byl připravený, v době opoziční smlouvy. Ale nesouhlasil s ní Senát.

Jaká to měla být změna?
Přesnější postup, co má dělat prezident, a také vymezení lhůt pro jednotlivé kroky.

A vy si myslíte, že by změny ústavě v klidných dobách prospěly?
Myslím, že jo. Revize ústavy by nebyla úplně od věci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video