Marek Görges, náměstek ministryně  spravedlnosti

Marek Görges, náměstek ministryně spravedlnosti

Expert na trestní zákoník: Kaktusáře nový kodex neomezuje

  • 14
První náměstek ministryně spravedlnosti Marek Görges odpovídal čtenářům iDNES.cz na dotazy k novému trestnímu zákonu. Upozornil, že není jen mírnější, jak se zdá. Nově lze například uložit výjimečný trest ve výši až 30 let. Také peněžitý trest může přesahovat 36 milionů korun, místo původních pěti.

Hned jedna z prvních otázek směřovala na pěstování kaktusů, které obsahují návykové látky, konkrétně meskalin.

"Lze říci, že žádný zákon nezakazuje nebo neomezuje pěstování kaktusů, což znamená, že trestného činu by se mohl dopustit pouze ten pachatel, který by pěstoval kaktusy nebo jiné rostliny za účelem získat z nich omamnou nebo psychotropní látku," zněla odpověď Marka Görgese

Odpovědi Marka Görgese najdete zde

Velká část čtenářů se ptala na konkrétní trestné činy. Například na to, jak je to s pomluvami politiků. "Trestný čin pomluvy zůstává i nadále zachován, je otázkou, zda v případě některých politiků se skutečně jedná o pomluvu či skutečnost,"  uvedl náměstek ministryně spravedlnosti.

Řada dotazů směřovala k větší mírnosti nového kodexu. To ale Marek Görges odmítl jako příliš velké zjednodušení. "Nový trestní zákoník lépe rozlišuje mezi trestnými činy tak, že rozlišuje zločiny a přečiny, tedy co je  více a méně závažné společensky škodlivé jednání. V méně významných věcech je nová úprava mírnější, naproti tomu v případě ochrany významných hodnot (zdraví, život) je výrazně přísnější - zvýšení horní hranice z 15 na 20 let, a u výjimečného trestu z 15 až 25 na 20 až 30 let," napsal Görges. 

Změny od 1. ledna: domácí vězení i nové trestné činy

Od 1. ledna platí v Česku nový trestní zákoník. Ten na jedné straně přísněji postihuje trestné činy mířící proti lidskému životu nebo zdraví, na druhou stranu celou řadu skutků označuje jen za přestupky, za které nehrozí vězení.

Nový zákon například o tři roky zvyšuje horní hranice trestu, který soudci mohou udělit za úmyslné zabití člověka. Základní sazba bude nově deset až osmnáct let. Za předem naplánovanou vraždu bude hrozit ještě o dva roky více.

Zpřísňují se i takzvané výjimečné tresty, které se ukládají nebezpečným recidivistům a lidem, kteří spáchají třeba několikanásobnou vraždu. Maximální trest se zvyšuje z pětadvaceti let na třicet. Přitvrdí se také u dalších násilných deliktů – například u těžkého ublížení na zdraví stoupá možný nejpřísnější trest z osmi na dvanáct let.

Co přináší nový zákon

Až na tři roky za mříže budou mít možnost poslat soudci člověka, který se dopustí "nebezpečného pronásledování", tedy soustavného a dlouhodobého špiclování nějakého člověka – třeba bývalé lásky nebo nějaké celebrity.

Na druhou stranu se díky zákonu první lednový den dostaly na svobodu stovky lidí. Norma totiž například ruší trestné činy řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, domácí výroba lihovin nebo pytláctví se škodou nižší než pět tisíc korun. Lidé odsouzeni za tyto zločiny byli propuštěni na svobodu.

Zákon také zavádí tresty za držení měkkých a tvrdých drog a poprvé i nový trest - domácí vězení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video