Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Expertka: Kvóty k nám pošlou až pět tisíc migrantů ročně. To zvládneme

  10:32
Brusel v rámci boje s vlnou uprchlíků navrhl kvóty pro jejich přerozdělování do členských států Unie. Na Českou republiku by tak mohlo připadnout až pět tisíc migrantů ročně. „Kvóty jsou odpověď. Prchající uprchlíci mohou destabilizovat celý schengenský prostor,“ tvrdí odbornice na migraci Magda Faltová.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Nejnovější plán Evropské komise navrhuje přesídlení 20 tisíc uprchlíků z uprchlických táborů nacházejících se mimo evropské území do zemí Unie. Podle klíče určeného na základě rozlohy země, vyspělosti ekonomiky či nezaměstnanosti by Česko z tohoto počtu mělo přijmout 525 lidí.

SIMI

Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) vzniklo v roce 1992 na žádost Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. SIMI je nezávislá nezisková organizace, která získává peníze z dobrovolných finančních darů. Sdružení poskytuje cizincům v ČR bezplatné právní, sociální a psychosociální poradenství.

Kromě toho ale Brusel chystá strategii, jak se vypořádat s uprchlíky, kteří na vratkých bárkách přepluli Středozemní moře a státy jako Itálie, Řecko nebo Malta si už s nimi nevědí rady. „Tyto země nemají kapacitu na to, aby jim poskytly přístřeší a integrovaly je na svém území,“ říká ředitelka Sdružení pro migraci a integraci Magda Faltová. V rámci tohoto „nouzového mechanismu“ by Česko podle ní mělo přijmout pět nebo šest tisíc uprchlíků ročně.

Dokázala by se ČR o takové množství azylantů postarat?
Číslo pět tisíc je vcelku reálné, o takový počet uprchlíků se Česká republika dokáže postarat. V rámci 10 milionů obyvatel bychom je měli zvládnout integrovat.

Kolik azylantů přijmeme nyní ročně?
V současnosti se to pohybuje okolo tisíce lidí, nicméně v minulosti jsme měli i osmnáct či dvacet tisíc žádostí o mezinárodní ochranu. V případě utečenců z bývalé Jugoslávie nebo Čečenska se počet přijatých azylantů pohyboval v řádech tisíců. Český azylový systém už s takovým množstvím pracoval a je toho schopen.

Kvóty se týkají budoucích žadatelů z třetích zemí a uznaných azylantů v pobřežních státech. Co ale s nelegálními uprchlíky, kterých do EU přicestuje velké množství?
Já to chápu tak, že do nouzového mechanismu by měli spadat všichni, kteří v EU již jsou a určitá země se o ně nedokáže postarat. Je však možné, že Evropská komise dodá ještě jiný výklad. Teď se musíme ale nejprve zabývat debatou, jestli kvóty vůbec jsou přijatelné, nebo ne. A jestli se je vůbec podaří je prosadit, protože zatím mají hodně odpůrců.

Na základě jakého klíče by se v případě schválení kvót uprchlíci do jednotlivých zemí EU mohli rozdělovat?
Dovedu si to představit obdobně, jako nyní funguje systém přesídlení ve spolupráci UNHCR (Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, pozn. red.). Tam se lidé vytipovávají například podle příbuzenských vazeb, které v jednotlivých státech mají. Samozřejmě by to byl velmi složitý mechanismus. Současný systém funguje tak, že státy si z uprchlíků, které UNHCR nabízí k přesídlení, sami vybírají. 

Při přemístění by byla situace trochu jiná, ale podle mě by hrála roli třeba znalost jazyků. Uprchlíci, kteří mluví francouzsky, by směřovali do frankofonních zemí, aby se umožnila lepší integrace.

Uprchlická krize

Státy by si také mohly dávat nějaké priority a požadavky. Dovedu si představit, že by si třeba vyžádaly nezletilé bez doprovodu, staré lidi nebo oběti obchodu s lidmi, protože na to mají zařízení. Některé státy mohou takovým skupinám nabídnout lepší pomoc a lépe je integrovat. Samozřejmě to není vyzkoušené, takže těžko říct, jak by to nakonec fungovalo.

Návrh čeká schvalování v Evropském parlamentu a v jednotlivých státech. Má vůbec šanci uspět?
Já se domnívám, že za současné situace ne. Velká Británie nyní nebude chtít po volbách ustupovat požadavkům EU. Stát se ale může cokoliv. Nezbytně se však musí přijít s řešením pro státy, které se nyní potýkají s velkým množstvím uprchlíků.

Pokud se kvóty neschválí, kam podle vás může ta situace směřovat? Vidíte i jiné řešení?
Itálie už k němu jednou přistoupila. Přestala uprchlíky registrovat a umožnila jim cestovat do dalších zemí. Pokud migranti nejsou nikde registrovaní, tak stát, do kterého přijdou, což je často Německo nebo Švýcarsko, nemůže dokázat, odkud přijeli.

V praxi to pak znamená, že nemohou využít takzvaného Dublinského systému, který by jim umožnil uprchlíky poslat do státu, ze kterého přijeli. V tomto případě tedy do Itálie. Takový krok by znamenal destabilizaci schengenského systému a musela by se obnovit ochrana hranic jednotlivých států. Pro českou politickou scénu, která svobodu pohybu vnímá jako klíčovou věc pro fungování Unie, by to byla rána. 

Azyl v zemích EU

V zemích EU loni získalo azyl více než 185 tisíc lidí z celkových 626 tisíců žadatelů. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst skoro o polovinu, vyplývá ze zprávy Eurostatu. Nejvíce úspěšných žadatelů loni pocházelo z válkou zmítané Sýrie. Česká republika udělila azyl 765 lidem, většinou z Ukrajiny. Nejvíce uprchlíkům poskytlo útočiště Německo (47 600), Švédsko (33 000), Francie (20 600) a Itálie (20 600). Celkem tak tyto čtyři země schválily azyl dvěma třetinám všech úspěšných žadatelů v EU. Nejméně azylantů naopak přijalo Estonsko (20), Chorvatsko a Lotyšsko (obě země 25) a Portugalsko (40).

Některé státy navrhují jako řešení posílení operace Triton ve Středozemním moři. V Bruselu se podle deníku The Guardian uvažuje i o nasazení speciálních jednotek přímo na území Libye. Je to podle vás řešení?
V operaci Triton nespatřuji z hlediska ochrany uprchlíků žádnou výhodu. Ano, je to nějaká ochrana hranic, ale opomíjí důvod, proč ti lidé odcházejí ze země. Oni neodcházejí proto, že se jim chce, ale protože musí, bojují tam o život. Pokud Evropa bude potápět jejich lodě, tak si najdou jinou cestu. Podle mě to řešení není efektivní, ale jen efektní pro politiky, kteří tak ukazují svou sílu. Libye nepotřebuje další vojenský zásah, ale stabilizaci.

A kvóty podle vás řešením jsou
Myslím, že kvóty nějakým řešením jsou. Problém je, jak jsou prezentovány českými i zahraničními politiky, kteří je berou jako něco, co nařizuje EU a my to nechceme. Lepší by bylo, kdyby zodpovědně posoudili svoje kapacity, kolik lidí mohou přijmout, byli solidární se státy, které jsou migranty zahlceny a přijali uprchlíky dobrovolně. Kvóty jsou odpovědí na současnou situaci, ale politicky a společensky těžko přijatelnou.

Jste pro zavedení kvót pro přerozdělování uprchlíků v rámci EU?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 24. května 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 49941
Ano
Ano 5066

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Na jihozápadě Ruska se zřítil bombardér, piloti se katapultovali

19. dubna 2024  7:27,  aktualizováno  8:07

Ve Stavropolském kraji na jihozápadě Ruska se zřítil ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se...

Ruské regiony ruší tradiční vojenské přehlídky. Bojí se ostřelování z Ukrajiny

19. dubna 2024  8:01

Přinejmenším pět ruských regionů se rozhodlo neuspořádat vojenské přehlídky na Den vítězství,...

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

19. dubna 2024  6:17,  aktualizováno  7:45

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo...

Magnesia Litera 2024

19. dubna 2024  7:35

Anketa Magnesia Litera vyvrcholila 18. dubna předáním cen. Knihou roku se stal román Hella rusistky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...