Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Expert: Armádě chybí politická vize

  9:41aktualizováno  9:41
Většina politiků není přesvědčena o důležitosti armády a neumí se shodnout na jejích prioritách. Tak vnímá situaci v české armádě Ludvík Cimburek, bývalý hlavní armádní instruktor pro boj zblízka a zástupce ministerstva obrany u civilní správy v Iráku.

Jak hodnotíte probíhající profesionalizaci armády?
"Vnímám ji jako jeden z kroků k zefektivnění fungování českých ozbrojených sil. Ale nejsem přesvědčen, že čeští politici ji vnímají jako důležitou součást státního aparátu. Armáda je stále z jejich pohledu vítaným tématem pro vlastní zviditelnění, protože se do ní dobře kope."

V čem je česká armáda dobrá?
"V improvizaci. Za současné situace Čechům často nezbývá nic jiného, jsou mistry v improvizaci. Nejde jí, bohužel, plánování. Ale musím říci, že koncept specializace, který vypracoval bývalý ministr Tvrdík, je velmi dobrý. Možná pro Evropu až moc pokrokový. Doufám, že i NATO se v brzké době začne více přizpůsobovat novému charakteru konfliktů ve světě."

Aliance to nedělá?
"Aliance se snaží. Jako politicko-vojenská organizace funguje velmi dobře. Jiná věc je, jestli vlády členských zemí jsou připraveny a ochotny nést politická rizika a finanční náklady. NATO jako takové nemá žádné jednotky, pomineme-li samozřejmě AWACS. Vojáky a techniku poskytují státy. Aliance vizi má a její generální tajemník neustále zdůrazňuje prioritu výstavby a specializaci armád."

Dotýká se tento problém i evropského obranného průmyslu?
"Ano, dotýká. Obranný průmysl v Evropě je velmi roztříštěný. Náznaky na jeho konsolidaci a větší propojenost vidíme jen u letadla eurofighter. Dodneška si třeba každý stát vyrábí své tanky, které přitom v dnešních konfliktech tolik potřeba nejsou. Jde o to, aby se jednotlivé země trochu podělily o výrobu, a to se těžko prosazuje. Podívejme se například na problémy ohledně modernizace vrtulníku MI-24 ve Vyšehradské čtyřce. Ani tyto čtyři středoevropské země nebyly schopny se pořádně dohodnout na jednotném přístupu."

Po svém odchodu z ministerstva obrany jste začal pracovat pro jednu celosvětovou headhunterskou společnost, která, mimo jiné, shání odborníky do zbrojního a bezpečnostního sektoru. Bývalí důstojníci a praporčíci se stávají vyhledávanými manažery na nižší a střední pozice. Proč?
"Protože mají zkušenost s řízením. Vezměte si vojenského vysokoškoláka, který nastupuje na funkci velitele čety. Hned první den má pod sebou třicet až padesát lidí. Již během studia se tito studenti, budoucí důstojníci, seznamují s řízením a vedením ve velmi těžkých situacích. Ty jsou sice jiného charakteru, než jaké má manažer, ale i tak je to zátěž. To je obrovský rozdíl oproti civilní vysoké škole."

Cení se v soukromém sektoru i zkušenost bývalých důstojníků ze zahraničních misí?
"Je to zkušenost, kterou řada firem může využít. Vojáci se na misích setkávají s jinou kulturou, dostanou se do mezinárodního kolektivu. Ku prospěchu firmě je například jejich znalost regionu v případě, že se jedná o obchodního zástupce. Nebo bývalí vojáci, kteří byli v Kuvajtu a zabývali se logistikou, mají unikátní zkušenost s tím, jak v tomto regionu poskytovat logistickou podporu. Mají zkušenosti s finančnictvím, protože spravovali účty a nakupovali tam nějaké služby."

Kdybyste měl říci jednu jedinou věc, kterou Vám armáda dala a která se Vám nyní v nové práci hodí, která by to byla?
"Určitě mě hned tak někdo a něco nevytočí. V byznysu jde málokdy o život. Jde maximálně o peníze. To není tak málo, ale, ruku na srdce, co je to v porovnání se zdravím a životem."

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz