Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exodus Romů? Spíš jen zviditelnění

  6:47aktualizováno  6:47
Ostrava - Ačkoli někteří Romové z Ostravy tvrdí, že opět houfně utíkají kvůli rasové diskriminaci na západ, řada lidí z romských kruhů tvrdí, že je to jinak. "Jde jim jen o to, aby se politicky zviditelnili," tvrdí mladá Romka, která chce zůstat nejmenována. "Nemůžu říci, že by exodus pokračoval," uvedla ostravská romská poradkyně Lýdie Poláčková. Viktor Sekyt, který pracuje pro romskou mezirezortní komisi Úřadu vlády, rovněž tvrdí, že o exodu Romů se v současné době nedá hovořit.
"Vždy na jaře odchodů přibývá, na podzim se mnozí vracejí. V poslední době emigrantů spíše ubývá, protože se šíří informace, že když neseženou práci, nemají se tam o moc lépe. Byly módní vlny - jezdilo se do Kanady či Velké Británie. Bohatší Romové zkoušeli Nový Zéland, teď je opět v kursu Velká Británie," připustil Sekyt.

Podotkl ale, že za poslední léta, kdy se mluví o hromadném stěhování Romů, získali politický azyl jen tři Romové z Česka, a to v Anglii. V současné době už ani v drtivé většině o azyl nežádají, jezdí za příbuznými, možností výdělku a dlouhodobého pobytu. "Nejčastěji cestují do Německa a Rakouska," řekl Sekyt.

Miroslav Holub z Demokratické unie Romů nicméně tvrdí, že za poslední měsíce odcestovalo jen z Ostravy kolem dvaceti romských rodin.

"Diskriminace Romů trvá, jinak by lidé neutíkali," řekl. "Zatím se nevrátili, vím o všem, co se děje," uvedl Holub. Nový šéf krajské ROI Mikuláš Horváth ale míní, že se olašští Romové, kteří v poslední době odjeli, vracejí zpět.

"Jestliže chce někdo opustit zem, nemělo by mu být bráněno. Ale ti, kteří odcházejí, by ale měli mít jasno, že by mohli přijít o byty," dodal Horváth.


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz