Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exodus policistů by nebyl v rozporu se zákonem ani slibem, tvrdí odboráři

  15:01aktualizováno  15:01
Policisté a hasiči by hromadným odchodem neporušili služební slib ani zákon o služebním poměru. Tvrdí to předáci odborových organizací, kteří zvažují napodobit akci lékařů, pokud neskončí ministr vnitra Radek John. Podle bývalého šéfa resortu Františka Bublana by ale jejich postup museli posoudit právníci.

Demonstrace policistů a hasičů před ministerstvem vnitra. | foto: René VolfíkČTK

Odboráři se odvolávají na právo každého příslušníka bezpečnostních složek podat výpověď. "To je na každém člověku a zákon tomu nebrání," uvádí Milan Halberštát, místopředseda Unie bezpečnostních složek ministerstva vnitra, která o variantě masového odchodu začala uvažovat.

"Pokud by si třeba dvacet tisíc policistů podalo naráz žádost o propuštění, tak  zákon o služebním poměru neporušují," dodává první místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOS PČR) Alexander Burda.

Služební slib

Slibuji na svou čest a svědomí, že při výkonu služby budu nestranný a budu důsledně dodržovat právní a služební předpisy, plnit rozkazy svých nadřízených a nikdy nezneužiji svého služebního postavení. Budu se vždy a všude chovat tak, abych svým jednáním neohrozil dobrou pověst bezpečnostního sboru. Služební povinnosti budu plnit řádně a svědomitě a nebudu váhat při ochraně zájmů České republiky nasadit i vlastní život.

Kdyby se policisté rozhodli k odchodu sami, nedošlo by podle něj ani k porušení služebního slibu, který před nástupem do práce skládá každý člen bezpečnostních složek. "Něco jiného je, kdyby odborová organizace napsala, že chce, aby všichni policisté odešli. To ale ani udělat nemůže," říká odborář.

Podle Bublana by záleželo na formě  odborářské akce. "Pokud by to bylo vedené demonstrativně, jako to udělali lékaři, že k 1. březnu odejdou, tak by to mohlo na služební zákon narazit. Každý by se ale hájil, že je to jeho osobní rozhodnutí. Záleželo by na právním posouzení," říká poslanec ČSSD.

Odboráři počkají na výsledek petice

Burda ale zdůrazňuje, že NOS PČR k odchodu nikoho nevyzývá. Chce počkat, jak dopadne petice, která požaduje odchod ministra Johna. Petici odboráři spustí 15. února. Vadí jim, že John policistům a hasičům nezajistil dostatek peněz na mzdy a provoz.

"V případě jejího neúspěchu můžeme diskutovat o dalších opatřeních. Dnes ale neřeknu, že pokud petice neuspěje, půjdeme do stejné akce jako lékaři. Odejít nechceme, i když z chování pana ministra máme až pocit, že by to snad uvítal," říká Burda.

Také Halberštát uvádí, že se žádná hromadná protestní akce prozatím nechystá. "Všechno jsou to dosud jen nástřely a dohady," tvrdí odborář.

Bublan neočekává, že by k tak masové akci, jakou zorganizovali nespokojení lékaři, mohlo dojít. Domnívá se, že by se k odchodu odhodlaly stovky, maximálně tisícovka nejvíce nespokojených policistů či hasičů.

Ministr John se k jejich platům a postojům odborářů vyjádří dnes v 16:30. Spolu s ním vystoupí i policejní prezident Petr Lessy a šéf hasičů Miroslav Štěpán.

Odboráři bezpečnostních složek považují za nespravedlivé, že zatímco učitelé a lékaři si zvýšení platů dokázali vymoci, jim vláda ubrala. Ministra kritizují za neschopnost zajistit dostatek peněz a také nekompetentnost.

"John prokazuje naprosté neznalosti, aroganci a urážky policistů, jaké jsme v dějinách České a Československé republiky ještě nikdy nezaznamenali," tvrdí Burda.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Hrad se chlubí originálem rukopisu od Putina. Je to opis, míní historici

Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) přijal 21. listopadu ve své černomořské...

Hrad se pochlubil historickým dokumentem, který Miloš Zeman získal darem od ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle...

V Čechách bude až patnáct stupňů, víkend ale přinese déšť i sníh

Výhled směrem k Bezdězu.

Konec pracovního týdne se ponese ve znamení inverze. Zatímco v Čechách bude jasno a teploty se vyšplhají až k patnácti...

Europoslanec Jiří Payne hledá Evropu, která má povstat z popela EU

Příznivci Svobodných se sešli na Klárově, aby upozornili na směrnici EU, která...

Europoslanec Jiří Payne (Svobodní) rozeslal velvyslancům evropských i dalších zemí manifest s názvem „Jde to i jinak“....

Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníčekNajdete na iDNES.cz