Exnáměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) před

Exnáměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) před jednáním Městského soudu v Praze. (8. dubna 2014) | foto: Milan Bureš, MAFRA

Soud řeší další kauzu exnáměstka Šišky, zakázku zadal bez soutěže

  • 2
Bývalý náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Šiška se zodpovídá z přidělení státní zakázky firmě bez vypsání tendru. Škoda je podle žaloby přes 282 milionů korun. Spolu s Šiškou je obžalovaný i bývalý vysoký úředník z ministerstva vnitra Miroslav Duda.

„Necítím se vinen tím, z čeho mě viní obžaloba,“ řekl na úvod Šiška. Vysvětlil, v jaké situaci se na ministerstvu práce ocitl. Přivedl ho s sebou při svém nástupu do funkce ministr Jaromír Drábek. Jako jeho první náměstek měl Šiška na starosti sjednocení systémů, ve kterých pracovaly úřady práce. Byly to systémy pro výplatu podpory a sociálních dávek. A právě v tom podle obžaloby pochybil.

Státní zástupce Zdeněk Matula Šišku viní, že vyšachoval firmu OKsystem, která do roku 2011 poskytovala ministerstvu IT služby pro výplatu dávek. Šiška ale zakázku na nový systém zadal jiné firmě, Fujitsu Technology Solutions, aniž by vypsal výběrové řízení. Podle Matuly plnění zakázky zajistila tato společnost smluvně za zhruba jednu miliardu 145 milionů korun, dostala ale za to od ministerstva miliardu a 527 milionů. Smlouvu podepsal i Duda, který měl tehdy na ministerstvu vnitra na starosti službu e-Govermentu.

„Vždy jsem postupoval standardně a tak, jak mi ukládal zákon,“ řekl Šiška u soudu. „Tady šlo o výraznou úsporu v nákladech,“ vysvětlil, proč podle něj byla smlouva pro ministerstvo výhodná. V době, kdy ji podepsal, sílil prý tlak na úspory a na využití evropských fondů.

Se společností OKsystem ministerstvo podle Šišky také jednalo, nastaly ale dva problémy. Firma nebyla prověřená tak, aby mohla pracovat s evropskými fondy, a také si při vyjednávání o cenách a lhůtách uvědomovala výhodu, že zná stávající nastavení systému pro výplatu dávek.

Kvůli Šiškovým kauzám skončil ministr Drábek

Původně vyšetřovatelé prověřovali i další obviněné, například zástupce firem, které se o zakázku ucházely. Jejich trestní stíhání ale státní zástupce zastavil.

Podle policie ministerstvo práce uzavřelo v roce 2011 dohodu s několika firmami o zakázce související s výplatou dávek. Obešlo tím povinnost vypsat veřejnou soutěž. Šiška a Duda, kteří jednali za ministerstva, poskytli společnosti Fujitsu Technology Solutions výhodu (více o obžalobě zde).

Žalobce je přesvědčen, že se dopustili také zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí jim až 12 let vězení. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových po nich chce také uhrazení škody pro ministerstvo spravedlnosti. Vyčíslil ji na 529 milionů korun. S nárokem se připojilo i ministerstvo vnitra, které požaduje za smluvní pokuty částku 1,1 milionu.

Kvůli Šiškovu trestnímu stíhání rezignoval tehdejší šéf resortu Jaromír Drábek. Šiška je trestně stíhán i v jiných kauzách (více zde). V té, kterou nyní řeší u Městského soudu v Praze senát Tomáše Durdíka, je naplánováno líčení i na červenec.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video