Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exministryně Součková odešla od soudu očištěna

  10:35aktualizováno  17:24
Soud zprostil bývalou ministryni Marii Součkovou obžaloby související s kauzou Diag Human. Žalobce tvrdil, že uzavřela nevýhodnou smlouvu s advokátem Zdeňkem Nováčkem, který zastupoval ministerstvo ve sporu s firmou. Podle soudu nespáchala žádný trestný čin a naopak se snažila chránit zájmy státu.

Až do pondělního poledne byla dřívější sociálnědemokratická ministryně Součková považována za bývalou zkrachovalou političku, které zcela reálně hrozil vysoký trest několika let ve vězení.

Dokonce ještě ráno mluvil státní zástupce o Součkové ve své závěrečné řeči před rozsudkem jako o obžalované, která zcela úmyslně uzavřela nevýhodnou smlouvu s brněnským advokátem Zdeňkem Nováčkem. A nejen to, navrhoval soudu, aby zaplatila škodu téměř deset milionů korun, kterou musel stát advokátovi přesně podle smlouvy zaplatit.

"Bylo nepochybně prokázáno, že Marie Součková se dopustila trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinností při správě cizího majetku. Její vina je zcela jasná," tvrdil státní zástupce Kamil Švec.

"Nechápu její myšlenkové pochody, když vyhodila deset milionů korun za něco, co mohla zajistit pro ministerstvo zadarmo. Svým jednáním chtěla jinému opatřit neoprávněně prospěch a také ho opatřila. Jednala přitom úmyslně, nešlo o žádnou nedbalost," vysvětloval v závěrečné řeči.

Soudkyně Součkovou velmi chválila
Jenže stačilo několik dalších hodin a vše bylo jinak. Tříčlenný soudní senát si vzal přestávku na poradu, po které předsedkyně senátu Monika Křikavová doslova přepsala dosavadní život třiapadesátileté exministryně.

Zkušená soudkyně, která mimo jiné v minulosti vedla spor s tehdejším ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem kvůli jeho snaze propustit katarského prince odsouzeného za pohlavní zneužívání dívek, se Součkové zcela jednoznačně zastala. A naopak podrobila doslova drtivé kritice ministerstvo zdravotnictví i postup státního zástupce.

"Z důkazů vyplývá, že na ministerstvu dlouhodobě panoval chaos a nepořádek, ona začala jako první s touto situací něco dělat," řekla soudkyně.

Jen pro představu, když Součková na ministerstvo přišla, brzy zjistila, že její úřad a tím i stát vedou už léta před veřejností utajený spor s firmou Diag Human.

Tato firma podnikatele Josefa Šťávy, který chtěl dodávat do českých nemocnic krevní plazmu, získala v devadesátých letech od státu ve vší tichosti 326 milionů korun. A to za to, že firmu údajně poškodily kritické výroky tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara na její adresu.

Soudkyně ve svém dlouhém odůvodnění rozsudku s odkazem na svědky vylíčila Součkovou jako prvního člověka, který se nemínil s takovým průběhem sporu mezi státem a Diag Human smířit.

"Před jejím příchodem zaujali zástupci státu postoj raději nepíchat do toho vosího hnízda, nezabývat se tím, protože, jak u soudu zaznělo, blíží se volby," uvedla předsedkyně senátu.

Na rozdíl od žalobce tedy soudkyně Křikavová snahu Součkové ocenila, stejně jako ocenila to, že se ministryně rozhodla uzavřít smlouvu s Nováčkem, který měl nově zastupovat stát v "boji" s Diag Human.

Samotný závěr hodinového odůvodnění rozsudku už byl úplným triumfem Součkové - alespoň v podání soudkyně.

"Veškeré kroky obžalované byly konány v dobré víře zachránit to, co se zachránit ještě dalo. Všechno směřovala k tomu, aby stát už neplatil ani korunu navíc. Byla to snaha člověka, udělat všechno pro to, aby stát netratil víc než tratil vinou někoho, kdo dosud nestanul před soudem," upozornila soudkyně.

"Osoby, které s obžalovanou přišly v minulosti do kontaktu, uváděly, že byla bojovnice, chtěla vyhrát, byla spravedlivá, dělala kroky k nápravě, vždy jednala čestně, slušně, spravedlivě, požadovala, aby vše bylo podle předpisů, učinila celou řadu opatření, aby práci na ministerstvu zkvalitnila, před ní nepanoval na ministerstvu pořádek," vyjmenovávala Monika Křikavová.

Exministryně děkovala za spravedlivý proces
Marie Součková jakoby nedávala po rozsudku najevo žádné emoce. Mluvila stejně monotónně jako v minulosti, jen se jí na tváři občas objevil lehký úsměv.

"Jsem spokojená, vždy jsem říkala, že jsem nevinná," byla její úplně první slova poté, co vyšla ze soudní síně. "Ti, kteří byli účastni od prvního hlavního líčení, vědí, že to byla cesta velmi složitá, proto si velmi cením objektivity senátu, že rozhodli spravedlivě," uvedla.

A opět zopakovala slova, která během celého procesu pronesla několikrát - podle ní šlo o politickou objednávku. "Na tom si trvám i nyní," tvrdila bývalá místopředsedkyně ČSSD, která se nakonec sama rozhodla z této strany vystoupit.

Marie Součková si při rozhovoru s redaktorem iDNES.cz svěřila, že osvobozující rozsudek nic nemění na jejím plánu nevracet se do politiky a věnovat se spíše svému osobnímu života.

"Nikdo mi nevrátí minulé měsíce, kdy jsem onemocněla onkologickou nemocí a kdy mě řada lidí považovala za vyvrhela. Nikomu bych to nepřála, česká povaha je zvláštní povaha, když se řekne, že na někoho hodíme kámen, hned se přidají stovky dalších lidí, veřejný pranýř probíhal," podotkla s tím, že se ale našli i ti, kteří jí od začátku věřili.

Třiapadesátiletá Součková si na soud vlastně jen odskočila. V těchto dnech je totiž na kurzu, kterým si chce rozšířit své vzdělání. Učí se, jak pomáhat lidem, kteří onemocněli podobnou nemocí jako ona.  

V kauze Diag Human mohl někdo zákon porušit
Předsedkyně senátu při odůvodnění rozsudku vyslovila nahlas řadu znepokojujících vět, které se týkají právě sporu mezi státem a firmou Diag Human. 

"Během dokazování byl řadou svědků vyjádřen podiv nad tím, že ve stádiu promlčení nebo ve stádiu blížícímu se promlčení se stát naprosto nesmyslně zbavil možnosti soudní ochrany, když uzavřel smlouvu o rozhodčím řízení," řekla Křikavová.

Jiným slovy, leccos naznačuje, že stát nemusel firmě Diag Human platit přes 300 milionů korun, které navíc nejsou zdaleka posledním placením. Diag Human chce další peníze, a to až v řádu několika miliard korun.

"Tento případ má složité pozadí, které vzniklo dávno předtím, než se obžalovaná ujala funkce ministryně zdravotnictví," sdělila soudkyně, která podotkla, že v případu se Součkovou nemohla zkoumat letitou aféru kolem Diag Human.

"Nemohu ale vyloučit, že některé okolnosti, které zazněly v tomto hlavním líčení, jsou podezřelé a mohou nasvědčovat tomu, že nějaká osoba spáchala trestný čin," upozornila soudkyně.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zlodějka vytrhla kabelku čtyřiadevadesátileté ženě. Nekradla poprvé

(ilustrační snímek)

Zlodějka, která před nedávnem na Sokolovsku okradla uprostřed noci spícího mladíka v jeho bytě, chtěla znovu snadno...

Kosti z kanalizace patří léta pohřešovanému mladíkovi, ukázala DNA

(ilustrační snímek)

Kriminalisté už vědí, čí kosterní pozůstatky se našly loni v říjnu v dálniční kanalizaci v Králově Dvoře na Berounsku....

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, při pátrání pomohli lidé

Policie hledá muže, který v Přerově na ulici osahával ženu

Důležité informace od lidí pomohly přerovským policistům při pátrání po muži, který na konci prosince v jedné z tamních...

Najdete na iDNES.cz