Exministr Svoboda před soudem mlčí

  • 28
Někdejší strážce sociálnědemokratické stranické pokladny a ministr financí Ivo Svoboda mlčí. Soudu ke své obžalobě z několikamilionové zpronevěry neřekl vůbec nic. Veškerou "práci" se svou obhajobou exministr Svoboda u soudu přenechává své blízké spolupracovnici Barboře Snopkové.

Sám ve středu odmítl ke kauze vytunelované mělnické továrny na výrobu kočárků Liberta vypovídat. Spolu se Snopkovou čelí obvinění ze zpronevěry 5,6 milionu korun a z poškozování věřitelů firmy. Za to oběma bývalým akcionářům Liberty hrozí pět až dvanáct let vězení.

Podivné přesuny peněz
Snopková je na rozdíl od svého někdejšího šéfa během líčení velmi upovídaná. Je to totiž právě ona, kdo se z dvojice v žalovaných finančních tocích zjevně lépe vyzná. Na otázky soudce a žalobce vydržela obšírně odpovídat dva dny.

A její slova potvrdila, že s hospodařením Liberty, po jejímž krachu zbyly stopadesátimilionové dluhy, zdaleka nebylo všechno v pořádku. Peníze se od roku 1996, kdy Svoboda se Snopkovou podnik ovládli, volně přelévaly mezi Libertou a jejich dalšími dvěma soukromými firmami.

Snopková na tom nevidí nic divného. Liberta byla zadlužená a věřitelé jí hrozili exekucí. "Proto jsme se rozhodli zřídit dva účty pod hlavičkou naší firmy Zora Euro, přes které šly platby," vysvětlila Snopková soudu.

Cíl byl zřejmý: vyšachovat věřitele Liberty ze hry. Na účty šly veškeré platby za produkty Liberty, a naopak se z nich platily náklady firmy. Problém je, že se to nelíbilo věřitelům, navíc zbylí členové představenstva Liberty u výslechu uvedli, že nic netušili.

Nelíbil se jí státní zástupce
Záhy po svém vstupu do firmy navíc Snopková se Svobodou vyinkasovali šestimilionový bankovní úvěr, který v té době Liberta získala na investice do výroby. Dvojice peníze převedla do vlastní soukromé firmy Omnia. Ta jimi zaplatila dluh, který si Svoboda se Snopkovou vzali na nákup akcií Liberty.

Mělnickou továrnu tak Svoboda se Snopkovou podle žalobce koupili za její vlastní peníze. "Děláte, jako kdyby měly peníze mašličku. Tak to ale v ekonomice nechodí. Nepozná se, odkud která koruna je," odmítla obvinění státního zástupce Snopková.

Hájí se tím, že z peněz jiné své firmy na oplátku zaplatili se Svobodou za Libertu sedm milionů korun slovenským partnerům. Šlo o zálohu na budoucí spolupráci. Z té však později sešlo, takže peníze slovenským partnerům zůstaly.

Ostré otázky žalobce při výslechu Snopkovou několikrát rozrušily. Hrozila dokonce, že na ně přestane odpovídat, pokud státní zástupce Petr Jirát nezmění svůj přístup. Čím Jirát například Snopkovou rozčílil? Například tím, že na její dlouhá vystoupení, v nichž rozebírala ekonomickou situaci v zemi ve druhé polovině devadesátých let (včetně poměrů v zemědělských družstvech), reagoval dotazy k jejímu případu.

Dříve s matkou podnikal, dnes ji ani nezdraví

Před sedmi lety spolu čile podnikali. Společnými silami ukryli originály pokladních dokladů krachující Liberty na půdě domku matky Barbory Snopkové. Teď se Stanislav Kratochvíl tváří, že Snopkovou - svou vlastní matku - vůbec nezná.

U soudu, kde se ve středu sešli na lavici obžalovaných, spolu dvojice vůbec nemluví. Kratochvílovi hrozí maximálně osm let vězení. Na rozdíl od své matky a exministra Iva Svobody se nemusí zodpovídat z trestného činu zpronevěry.

Čelí pouze obžalobě z poškozování věřitelů a z maření konkurzního řízení. Toho se podle žalobce dopustil právě tím, že pomohl Snopkové převézt účetní knihy Liberty do domku její matky. Snopková syna před soudem podržela. Podle ní neměl tušení, co konkrétně z Liberty odváží.

Přestože s matkou nemluví, na společné podnikání nemusí Kratochvíl vzpomínat ve zlém. Poté, co se Svoboda stal ministrem financí, koupil od něj i od matky jejich balík akcií Liberty. I když byly akcie zkrachovalé firmy bezcenné, dokázal je výhodně zpeněžit. Prodal je za čtrnáct milionů korun obchodníkovi Zeno Meierovi, partnerovi Baraka Alona, který stojí za osmimiliardovým tunelem v Komerční bance.

"Mám ty peníze dobře uložené. Už mě s tím nechte. Policie i finanční úřad to vyšetřovaly a na nic nepřišly," řekl MF DNES k výhodnému obchodu Kratochvíl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video