Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exministr Lachnit podepsal nevýhodnou smlouvu

  1:00aktualizováno  1:00
Cena za jediný podpis odcházejícího ministra ČSSD je padesát milionů korun. Právě tolik má stát zaplatit za to, že bývalý ministr Petr Lachnit podepsal nevýhodnou smlouvu. Původně však na ministerstvo pro místní rozvoj došla obsílka s platebním rozkazem na zaplacení půl miliardy korun.

Právníci se vyděsili a teprve při bližším zkoumání zjistili, že soudkyně se spletla o desetinnou čárku a ministerstvo má zaplatit "jen" padesát milionů.

Tolik požaduje firma Alpa za to, že ministerstvo pro místní rozvoj s ní uzavřelo špatnou smlouvu, která je ze zákona neplatná, kromě jiného proto, že ministerstvo nevyhlásilo výběrové řízení. Firma tak přišla o zisk za desítky milionů korun.

Smlouvu uzavřel sociálnědemokratický ministr Zemanovy vlády Petr Lachnit jen pět dní před svým odchodem z funkce, a to za značně nevýhodných podmínek pro stát.

Firma Alpa, která si od ministerstva pronajala lukrativní dům v sousedství Karlova mostu, tu provozovala restauraci Vojanův dvůr, za pronájem platila jen 223 435 korun na rok. Běžné nájemné, jaké je v tomto místě obvyklé, bylo přitom tehdy až dvacetkrát vyšší.

"Pokud by byl majetek státu využíván účelně, mohly být příjmy z pronájmu vyšší nejméně o 26,7 milionu korun," píše se ve zprávě auditora, kterou si loni objednal Lachnitův nástupce Pavel Němec.

"Audit ukázal, že smlouva byla neplatná, což jsme Alpě loni v květnu oznámili a vystěhovali ji," říká Němcův mluvčí Petr Dimun. Auditorská firma totiž poukázala na to, že smlouva kvůli příliš lacinému nájemnému odporuje zákonu o státním majetku, a je tudíž neplatná.

Firma Alpa si "vyhazov" nenechala líbit a chce odškodnění. "Nechceme se k tomu vyjadřovat," řekl právní zástupce Alpy Jiří Oršula. "Věc jsme předali advokátní kanceláři a proti platebnímu rozkazu jsme se odvolali," tvrdí nynější mluvčí ministerstva František Tlapák.

Ministr Jiří Paroubek věří, že ministerstvo spor vyhraje a nebude muset platit nic.
"Nebudu se vyjadřovat k tomu, zda stojím či nestojím za exministrem Lachnitem. Zcela spoléhám na nestranné vyšetřování," řekl premiér Stanislav Gross.

Ministerstvo platí za Lachnitovy chyby
Nevýhodných smluv nebo takových, které byly uzavřeny v rozporu se zákonem a které Petr Lachnit podepsal těsně před svým odchodem, je však víc. A zbavit se jich bude drahé.

"Běží další dva soudní spory s firmami, s nimiž jsme se kvůli nevýhodným smlouvám rozloučili. O kolik peněz ve sporech přesně jde, to teď ale nedokážu říct," konstatoval František Tlapák.

Mezi firmami, které se s ministerstvem soudí, je třeba AGM. Té Lachnit podpisem stvrdil, že smí ve dvorech ministerstva v Pařížské ulici postavit novou budovu, se kterou bude třicet let sama hospodařit. Tak dlouhá doba pronájmu však opět odporuje zákonu o státním majetku a smlouva je neplatná.

"Absolutně si nejsem vědom, že bych něco porušil," tvrdil v úterý Lachnit. Tomu kvůli uzavírání podezřele nevýhodných smluv od minulého týdne hrozí trestní stíhání pokud jej Poslanecká sněmovna zbaví imunity a vydá policistům.

Bez viny však není ani Petr Němec, který na nevýhodné smlouvy přišel. Poté, co jeho lidé z Vojanova dvora vystěhovali firmu Alpa, pustilo se ministerstvo do oprav domu, jenž byl zaplaven povodní, a opravilo jej za státní peníze přesně podle požadavků nového vítěze výběrového řízení.

"Ve zprávě k rekonstrukci je uvedeno: Bylo změněno dispoziční uspořádání dle požadavků budoucího nájemce. Ministerstvo mimo jiné přišlo o tři garáže, které tam byly, ale nájemce je spokojený místo nich je restaurace, kterou chtěl. Z bývalé zahrady je zase dlážděná plocha, kde parkují jeho hosté," popsal jeden z pracovníků ministerstva.

Lachnit: Byla to náhoda. Žádný úmysl
Exministr Petr Lachnit tvrdí, že se cítí nevinný. "Nejsem si absolutně vědom jakéhokoli pochybení. Jestliže mi někdo například vyčítá, že jsem podepsal smlouvu na Vojanův dvůr, musím ho upozornit, že tato smlouva existovala už za mých předchůdců. Já jsem v ní podstatně zvedl cenu za pronájem," sdělil v úterý Lachnit.

Proč byl ale dodatek smlouvy podepsaný několik dnů před vaším odchodem z ministerstva?
Určitě to nebyl úmysl. Šlo o určitou shodu náhod, o smlouvě jsme jednali dlouhou dobu. Byl jsem přitom v těžké situaci, protože smlouvu, jak ji napsali mí předchůdci, nebylo možné vypovědět.

Kdo tedy za smlouvu odpovídá?
To bych musel jmenovat všechny své předchůdce na ministerstvu. Nejdříve smlouva s firmou Alpa vznikla v roce 1994 na ministerstvu hospodářství za ministra Dyby, potom už smlouva "přešla" na místní rozvoj.

Opravdu nešlo se smlouvou něco dělat?
Nechme tyto věci, aby je posoudili lidé, kteří mají k tomu odborné vzdělání. Já ho nemám a vy pravděpodobně také ne.

Audit, který nechalo vypracovat nové ministerstvo pro místní rozvoj, tvrdí, že v letech 1994 až 2002 přišel stát kvůli nevýhodným smlouvám o 150 milionů korun. Cítíte za tyto ztráty osobní odpovědnost?
Absolutně ne. Tato zpráva nemůže být pravdivá, neboť já pracoval na ministerstvu jen od roku 2000 do roku 2002.

 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Hromadná nehoda několika aut na 173. kilometru D1 uzavřela provoz směrem na Prahu. Kamion podle policie zablokoval...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz