Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exministr David bude žalovat Rögnerovou

  14:23aktualizováno  14:23
Exministr zdravotnictví a poslanec ČSSD Ivan David bude žalovat bývalou ředitelku Fakultní nemocnice Motol a nově zvolenou senátorku Helenu Rögnerovou pro pomluvu. David tak učiní v občanskoprávním sporu na ochranu osobnosti, protože trestněprávní žaloba ve chvíli, kdy senátorku chrání imunita, nemá smysl. Rögnerová ovšem bere Davidovy úmysly s nadhledem. "Nad tím se mohu jen pousmát, protože jeho trestní oznámení bylo definitivně odloženo," řekla nově zvolená senátorka.
On-line rozhovor s Helenou Rögnerovou naleznete ZDE.

Loňské ohlasy na odvolání Rögnerové (16. 11. 1999)

Ministr zdravotnictví Ivan David: Byla odvolána, papír si nevyzvedla, nicméně tento právní akt platí.
Ředitelka motolské nemocnice Helena Rögnerová: Ministr počkal, až odjedu, bál se mi to říci do očí. Je to od něj akt pomsty, který udělal, když se obával, že bude odvolán. Rozhodl se dokončit čistky a zahladit stopy své i svých podřízených.
Předseda Asociace nemocnic Leoš Heger: Pokud ministr argumentuje výsledky kontroly, zamlčuje, že nebyl zjištěn žádný závažný nález, který by naznačoval okrádání, osobní obohacování či neefektivní řízení.
Prezident České lékařské komory David Rath: Zásadně ale nesouhlasíme s tím, co zákony ministrovi umožňují, totiž že se může chovat jako feudální vládce a jmenovat či odvolávat ředitele, jak ho napadne. Už několik let požadujeme zákon o nemocnicích, který by stanovil jasná pravidla řízení. Ředitel by mohl být jmenován či odvolán pouze správní radou a vše by kontrolovala dozorčí rada.
Předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek: Netajili jsme se nikdy názorem, že motolská nemocnice není dobře řízena. Ředitelka Rögnerová se zvláštním způsobem do funkce dostala a zvláštním způsobem končí.

Dodala, že i když je její stíhání nyní bezpředmětné, bude se zasazovat o to, aby byla imunita zákonodárců omezena jen na jejich aktivity v parlamentu. "Ráda se vystavím jakémukoliv případnému šetření," uvedla.

Za jejím volebním úspěchem je i pomluva mé osoby, míní David
Podle Davida byla právě pomluva do značné míry jádrem volebního úspěchu Rögnerové.

"Vychrlila dlouhou řadu lží o mně a kontrole v motolské nemocnici, ale policie nezjistila nic, co by mohlo být důvodem žaloby na mě, a odložila ji. Z toho je zřejmé, že to byla snůška lží," řekl David.

Spor propukl loni v létě
Spor mezi Rögnerovou a Davidem propukl loni v létě poté, co odmítla podepsat výsledky výběrového řízení, v němž zvítězila firma, která by podle ředitelky poskytla nemocnici nevýhodné stravování.

David ředitelku údajně nutil v nočním telefonátu výsledky podepsat s tím, že jinak pošle do nemocnice kontrolu. Jako důkaz Rögnerová uváděla, že kontrola dva dny po telefonátu přišla.

Žalobu podala Rögnerová i David, obě byly odloženy
David nepopírá, že ředitelce telefonoval. "Vydírání se neprokázalo. Podle vyšetřovatelky nebyl důvod, proč by ministr netelefonoval ředitelce přímo řízené organizace," řekl David s upřesněním, že kontrola začala loni na jaře, po námitkách Rögnerové byla přerušena a pokračovala až po výběrovém řízení.

"Budu velmi důrazně žádat vyšetřovatele, aby vysvětlil, proč se domnívá, že nedošlo k porušení zákona, když je naprosto evidentní, že k porušení došlo: například v tom, že nebyla vyhlášena výběrová řízení na nákup léků a zdravotnické techniky v hodnotě přes 100 milionů korun a že v Motole vaří firma bez výběrového řízení," řekl David.

Rögnerová a David na sebe navzájem v době sporu podali žaloby, obě však byly odloženy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz