Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exekutoři sepisovali Železného majetek

  18:02aktualizováno  18:02
Soudní úředníci v úterý poprvé vnikli do luxusní pražské vily, která dříve patřila řediteli TV Nova Vladimíru Železnému, a zapsali si všechny zdejší cennosti. Kontrola souvisí s tím, že Železný dosud nevrátil přibližně miliardovou částku, kterou dluží americké firmě CME.

Železný návštěvu exekutorů ve vile považuje za protizákonnou, mluvčí příslušného soudu Jaromír Jirsa však prohlásil, že sepisování majetku spojovaného se šéfem Novy bude pokračovat. Exekutoři se vydali i do galerie, v níž má šéf Novy obrazy, a také do jeho pražského bytu.

Mezinárodní arbitráž už v únoru rozhodla, že Železný musí CME vrátit víc než 27 milionů dolarů, které získal při prodeji obchodního podílu ve firmě ČNTS (dříve zajišťovala chod Novy).

Televizní ředitel hned po verdiktu řekl, že dluh skutečně vyrovná. Protože to neudělal, Američané požádali český soud, aby peníze začal vymáhat. Železného právníci se proti postupu úřadů odvolali, soud však minulý týden jejich námitky odmítl.

Železný má obstavenu část majetku už několik měsíců, stejné opatření se dotklo i části jmění jeho bývalé ženy Marty. Všechny dosavadní pokusy o sepsání cenností spojovaných s Železným skončily - s výjimkou akce ve vile - bez valného výsledku.

Úředníci vnikli i do pražské vily
Další nepříliš úspěšný pokus sepsat jmění ředitele Novy Vladimíra  Železného "odstartoval" zámečník. Bez jeho pomoci by se soudní úředníci přes vstupní branku vily vůbec nedostali - i přesto, že v domě v té době byl Železného právník Aleš Rozehnal a několik dalších lidí.

Exekutorky se sice daly do sepisování milionového majetku, podle Železného to však dělaly protizákonně. "I když se mě dnešní počínání úředníků přímo nedotýkalo, protože v uvedeném domě nebydlím a nemám tam žádné osobní věci, byl jsem doslova šokován bezpříkladným porušením zákona," prohlásil.

Jaromír Jirsa z Obvodního soudu pro Prahu 1 však argumenty šéfa Novy odmítl. "Sám Železný tu adresu uvádí ve spise jako adresu pro své doručení, policie ho odtamtud odváděla k výslechu," řekl agentuře ČTK.

Faktem je, že dnes už vila nepatří šéfovi Novy, ale společnosti Sibeliova. Právník Rozehnal, jenž firmu zastupuje, také vzápětí oznámil, že na exekutory i na soudkyni, která je do vily poslala, podal trestní oznámení. Úřednice dokonce hned na místě zkontrolovali přivolaní policisté.

Podobně probíhala i druhá návštěva v galerii v pražské Dlouhé ulici. Ani tady neměli exekutoři šanci - budova dnes totiž patří další firmě Anser Aureus.

Soud, který se snaží od Železného vymoci miliardový dluh vůči americké firmě CME, od počátku naráží na stejný problém: velká část stamilionového jmění, jež mediální magnát v minulosti nashromáždil, už Železnému nepatří. Majiteli jsou dnes firmy, v nichž působí či působili jeho blízcí spolupracovníci. Platí to nejen o domech v Praze, ale také o objektech, které v polovině 90. let koupil na Moravě.

Nemovitosti Železný převedl v roce 1999, v době, kdy se rozešel se CME (Američané mu pomáhali s rozjezdem TV Nova). Šéf Novy však odmítá, že by se majetku zbavil kvůli CME. Budovy prý prodal proto, že klesala jejich cena. Peníze údajně následně převedl do "jiných aktiv".

CME však trvá na tom, že převody byly účelové. Podle expertů by v takovém případě soud mohl začít zabavovat i majetek, který už dnes Železný nedrží. "Pokud se podaří prokázat, že při převodech byli poškozeni případní věřitelé, může soud tyto majetkové úkony zpochybnit," upozornil právník Milan Zábrž.

Zatím však exekuce k ničemu nevedly. Obrazy v galerii v Dlouhé chtěli exekutoři zaevidovat už v únoru, ani tehdy však neuspěli. V Železného pražském bytě se zase včera už podruhé přesvědčili, že tady žádné cennosti nenajdou.či majetku, který je spojován se Železným, rozhodl. Železného spolupracovníci protestovali proti exekučním zákrokům již v únoru. Jirsa tehdy řekl, že soudní úředníci budou dál pokračovat v zajišťování věcí.

O co ve sporu jde

Únorovým rozhodnutím o zablokování majetku Železného soud vyhověl návrhu společnosti CME na zajištění výkonu arbitrážního rozhodnutí, podle kterého má hlavní představitel televize Nova uhradit asi 27,1 milionu USD (přibližně miliardu korun). CME se v minulosti podílela na chodu Novy a nyní je se Železným v
konfliktu. Podle tisku Železný v minulosti převedl řadu majetku na blízké lidi a společnosti.

Exekutorky, které přijely do vily v Praze-Střešovicích sepsat majetek Vladimíra Železného, v doprovodu policie, 10. července 2001

Exekutorky, které přijely do vily v Praze-Střešovicích sepsat majetek Vladimíra Železného, se nakonec musely samy podrobit policejní kontrole. (10. července 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Do Česka míří silné bouřky a déšť, mohou zasáhnout většinu území

(Ilustrační snímek)

Většinu České republiky mohou ve středu ojediněle zasáhnout silné bouřky. Výjimkou je pouze severozápad a jihozápad...

Stíhaný Novák žije v luxusu, jeho rodina má nový dům a prodává harleye

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012)

Bývalý senátor Alexandr Novák, který je stíhaný kvůli dotačním podvodům v kauze ROP Severozápad, nyní žije v Chomutově...

Radní chtějí metro D až do Vysočan, objednali si změnu územního plánu

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Pražští radní dnes uložili Institutu plánování a rozvoje (IPR), aby zahájil práce na změně územního plánu, která umožní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz