Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exekutor vzal matce i sociální dávky, stěžuje si syn zesnulé důchodkyně

  10:36aktualizováno  16:49
O část peněz ze sociálních dávek, které matce zřejmě neprávem zabavil exekutor, bojuje syn zesnulé důchodkyně Boženy Chocholoušové z Karlových Varů. Ta čelila téměř milionové exekuci, na zablokovaný účet jí ale chodily i dávky, ke kterým se tím pádem nedostala.

Jaromír Chocholouš, syn zesnulé důchodkyně. Jeho mamince obstavil exekutor účet a neoprávněně si strhl i příspěvek na sociální péči, takže maminka zůstala bez koruny. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Bezmocné mamince nezbyla ani koruna na živobytí. Exekutor jí zabavil i dávky sociální péče, na které měla nárok, protože se o sebe sama nemohla starat," zlobí se syn Jaromír Chocholouš.

Hodlá se proto obrátit na exekutorskou komoru a ministerstvo spravedlnosti, aby neprávem zabavené peníze získal zpět. Zatím hovořil s právníkem.

Exekuce na důchod

Důchodů se zavedenou exekuční srážkou existovalo k 30. červnu letošního roku více než 64 tisíc. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení, která je v těchto případech v postavení plátce mzdy, to je důchodu. Je tak povinna provádět exekuční srážky ze všech druhů důchodů na základě doručeného vykonatelného rozhodnutí soudu či orgánu státní správy. Dále to je na základě exekučního příkazu, nebo na základě rozhodnutí v insolvenčním řízení.
A co říká nejnovější statistika? Na exekučních srážkách z důchodů se za období od 1. ledna do 30. června 2012 vyplatilo 741 636 453 korun. Za celý loňský za rok se jednalo o více než 1,1 miliardy korun. Přesná suma je 1 163 959 031 korun.
Mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová upozornila, že s konkrétními dotazy na prováděné exekuční srážky z důchodu se klienti mohou obracet na klientské centrum pro důchodové pojištění při ústředí, na okresní správu sociálního zabezpečení podle místa svého bydliště. Další možností je call centrum důchodového pojištění na čísle 257 062 860.

Podle mluvčí karlovarského úřadu práce Veroniky Dankaniczové neměl exekutor na zabavení dávek sociální péče právo. Z nich si totiž zdravotně těžce postižený senior platí potřebné služby.

"Podle občanského soudního řádu z roku 1963 by neměly tyto dávky podléhat výkonu exekutorského rozhodnutí," připomíná Dankaniczová.

Exekuce jako důsledek daru

Důchodkyně se do nelehké situace na sklonku svého života dostala kvůli tomu, že před lety v dobrém úmyslu darovala jedné z dcer svůj byt na dobré adrese v Raisově ulici na Petříně v Karlových Varech.

Když starší dcera zjistila, že nebude mít co dědit, cítila se okradená. Matka tak na její nátlak byt prodala.

Mladší obdarovaná dcera později matku kvůli pozbytí daru úspěšně zažalovala. Celý dlouholetý příběh skončil téměř milionovou exekucí proti důchodkyni. Exekuční úřad v Rakovníku nakonec zablokoval seniorce až do její smrti letos v květnu účet, na který dostávala důchod i dávky sociální péče.

"Maminka si koupila nový být ve Dvořákově ulici. Jenže ji z něj vystěhovali a byt prodali na Rakovnicku v aukci, protože prodejem původního bytu v Raisově ulici porušila podmínky darovací smlouvy. Výtěžek aukce sloužil jako náhrada škody nejmladší dceři. Maminka pak bydlela u mě v Tisové," popisuje události syn Jaromír Chocholouš, který střídavě žije v kanadském Edmontonu a v Tisové na Toužimsku.

Jak sám říká, výtěžek z dražby nestačil na finanční vyrovnání s nejmladší dcerou. Soudní exekutor Exekutorského úřadu v Rakovníku proto nařídil na základě usnesení Okresního soudu v Karlových Varech exekuci ve výši 950 tisíci korun.

Oznámení o srážkách z důchodu poslala paní Chocholoušové již v roce 2006 Česká správa sociálního zabezpečení.

"Nikdy nesmí být srážky prováděny ve větším rozsahu, než dovolují ustanovení občanského soudního řádu, a to i když s tím povinný souhlasí," potvrdila informaci úřadu práce mluvčí správy Jana Buraňová.

Upozorňuje, že srážka dluhu z důchodu může trvat i několik let. V případě paní Chocholoušové tomu tak bylo až do její smrti letos v květnu.

K případu jsem přistupovala velmi citlivě, říká exekutorka

Soudní exekutorka Hana Šajnerová z Exekutorského úřadu Rakovník říká, že od samého počátku k této exekuci přistupovala velmi citlivě, s vědomím toho, že účastníky řízení jsou dcery a matka. Musela však provést exekuci, kterou nařídil soud.

V listopadu 2011 úřad zjistil, že paní Chocholoušová je vlastníkem bankovního účtu. "Mojí zákonem stanovenou povinností bylo vydat exekuční příkaz, jímž se postihuje bankovní účet dlužníka," konstatuje Šajnerová. Exekutor podle ní v takovém případě neví, kolik peněz je na účtu uloženo a jakého jsou původu.

"Exekutorský úřad Rakovník nebyl nikdy v minulosti dlužnicí, respektive jejím advokátem informován o tom, že jsou na bankovním účtu uloženy finanční prostředky, které nemají podléhat exekuci. Důrazně se ohrazuji proti sdělení, že jsem postihla sociální dávky dlužnice," říká Šajnerová.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Nissan Qashqai 1.2 DIG-T 2017 ·...
Nissan Qashqai 1.2 DIG-T 2017 ·...

r.v. 2017, naj. 905 km, benzín, 1. majitel
550 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz